rph assignment (modal assure )
DESCRIPTION
rph eduTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU
Hari : Isnin
Tarikh : 11 November 2013
Masa : 30 Minit (11.00pagi – 11.30pagi)
Tahun : 2 Bijak
Bilangan murid : 10 orang
Umur : 8 Tahun
Tema : Alam Haiwan
Tajuk : Mari Kenali Haiwan
Fokus Utama : 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan
memahami perkara yang dibaca.
Fokus sampingan : 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Objektif Pembelajaran: Pada akhir pelajaran murid dapat:
i) Membaca teks dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul.
ii) Membina dan membentang 3 ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan gambar yang
diberi dalam kumpulan.
Hasil Pembelajaran: 1. Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2. Membina dan membentang 3 ayat tunggal dan ayat majmuk
yang lengkap.
Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur, membaca, menulis
Tatabahasa : Ayat tunggal dan ayat majmuk
Ilmu : Bahasa Melayu, Pendidikan Seni
Nilai Murni : Menyayangi, bekerjasama,
Kemahiran Berfikir : Kemahiran menghubungkait,
Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, intrapersonal, naturalis
Kemahiran Belajar : Menerima maklumat
Pengetahuan Sedia ada : Murid dapat menyatakan pengalaman mereka melawat zoo.
Bahan Bantu Mengajar : Video “ Rancangan Siti Moon”, Teks dialog “ , “Perlumbaanantara Sang Arnab
dan Sang Kura-Kura”, Kostum Arnab dan Kura-Kura, kertas A4, kad perkataan,
Power point
“Ayat tunggal
dan Ayat
majmuk”, Lagu
“Burung Kakak
Tua”,
Lembaran
Kerja.
LANGKAH
MASAISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARANCATATAN
Set Induksi
( 5 Minit )
1. Video “Rancangan
Siti Moon”
2. Contoh soalan:
Apakah yang
dapat dilihat
berdasarkan
tayangan
tersebut?
i) Murid diminta melihat
tayangan video dan
menghayatinya.
ii) Guru bersoal jawab
dengan murid berkaitan
video.
iii) Guru menjelaskan tajuk
pengajaran pada hari ini.
1. KB: Menghubung kait
2. BCB: Menonton dengan
aktif
3. BBM:Video “Rancangan
Siti Moon”.
4. Model ASSURE:
Analyse
Langkah 1
( 10 Minit )
1. Teks dialog
bertajuk
“Perlumbaan Sang
Arnab dengan
Sang Kura-kura”
i) Murid menerima helaian
teks cerita.
ii) Murid dipilih untuk
melakonkan watak yang
diberi berdasarkan teks.
iii) Murid berbincang dengan
guru dan murid berjawab
soalan bekaitan teks.
KB: Menjana idea
KP: Kinestatik
Intrapersona
l
Naturalis
Nilai: Menghargai,
menyayangi
BBM: Teks dialog,
Kostum
Model ASSURE:
State
Objekt