rph 3d & refleksi

Upload: azrina

Post on 08-Jan-2016

236 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran HarianTarikh

: 6 April 2015Masa

: 11:20 12:20 tghKelas

: 6 AmanahBilangan Murid : 40 orang

Mata Pelajaran : Matematik

Topik

: Bentuk dan RuangFokus Pembelajaran : Tiga Dimensi ( 3-D)

Objektif Pembelajaran : Murid-murid akan belajar :I. Mengenal bentuk tiga dimensi (3-D)

II. Menghuraikan kriteria bagi bentuk dimensi (3-D)

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, murid dapat :

I. Murid dapat mengenal bentuk tiga dimensi (3-D)

II. Murid dapat menghuraikan kriteria bagi bentuk tiga dimensi (3-D).Kemahiran Berfikir: Menjana idea , Mencirikan , mengkategori

Pengetahuan Sedia Ada : - Murid-murid telah mengenali bentuk-bentuk asas dalam

kehidupan seharian.

- Murid-murid telah belajar bentuk dua dimensi (2-D)

Nilai Murni: Kerjasama, Disiplin,Teliti

Bahan Bantu Belajar: Komputer , Bentuk-bentuk Objek dan 3-D, Lembaran kerja

Langkah

/ MasaIsi KandunganAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan

Set Induksi

Pengenalan bagi bentuk-bentuk 3-D dalam matematik .1. Guru menunjukkan beberapa bentuk model 3-D di hadapan kelas seperti bangunan,robot,lori dan rumah.

2. Beberapa orang murid diminta untuk meneka model tersebut dan

menyatakan gabungan

daripada beberapa bentuk 3-D .3. Seterusnya , guru menerangkan kaitannya model tersebut dengan topik pengajaran pada hari ini.

BBB:

-Model 3-D

Nilai Murni :

-Kerjasama

-cubajaya

KBKK:

-Perbandingan

-Cubajaya

Langkah 1

Penerangan mengenai ciri-ciri bentuk 3-D seperti kubus,kuboid,

silinder,sfera,

pyramid dan kon.

1. Guru memberi penerangan kepada

murid mengenai bentuk-bentuk 3-

D dengan menggunakan slide

dalam mikrosoft powerpoint.

2. Guru seterusnya menghuraikan setiap bentuk 3-D dan ciri-cirinya.

3. Beberapa orang murid diminta untuk menyebut ciri-ciri tersebut

pada paparan yang ditunjukkan di

hadapan kelas dengan bimbingan

guru.BBB:

-Komputer

-LCD

-Model 3-D

Nilai Murni :

-Kerjasama

-Teliti

KBKK:

-Perbandingan

-Cubajaya

Langkah 2

Aktiviti Kelas1. Guru memulakan aktiviti kelas

dengan membahagikan murid

kepada pasangan.. 2. Setiap murid akan memilih bentuk

3-D dan pasangannya akan

menamakan bentuk dan ciri-

cirinya dengan betul..

3.Seterusnya ,guru akan memilih

secara rawak beberapa pasangan

untuk meletakkan objek di dalam

bentuk 3-D dengan betul di

hadapan kelas.

BBB:

-Model 3-D

Nilai Murni :

-Kerjasama

-Teliti

KBKK:

-Perbandingan

-Mengkategori

-Cubajaya

Langkah

/ MasaIsi KandunganAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan

Langkah 3

Aktiviti pengukuhan dengan lembaran kerja1. Guru mengedarkan lembaran

kerja kepada setiap pasangan

kumpulan .

2. Setiap pasangan dikehendaki

melengkapkan maklumat bada

lembaran kerja yang diberikan

dengan bimbingan guru.

3. Perbincangan bersama

murid.Beberapa orang murid

diminta ke hadapan untuk

melengkapkan ruangan pada

paparan yang ditunjukkan di

hadapan kelas.BBB:

-Komputer

-LCD

-Lembaran

kerja

Nilai Murni :

-Kerjasama

-Teliti

KBKK:

-Perbandingan

-Cubajaya

Penutup

Rumusan mengenai bentuk-bentuk 3-D1. Beberapa orang murid diminta

untuk merumuskan tentang

pengajaran pada hari ini.2. Guru membuat rumusan

mengenai bentuk dan ciri-ciri

3-D .

BBB:

-Komputer

-LCD

-Model 3-D

Nilai Murni :

-Kerjasama

-Teliti

KBKK:

-Perbandingan

-Cubajaya

Refleksi Pengajaran:

1. Isu / Perkara yang difokus:Penglibatan murid dalam aktiviti pengajaran dan strategi pengajaran guru.

2. Analisis isu / perkara yang difokus:

2.1 Kekuatan:a) Bahan bantu mengajar ini menarik dan berwarna-warni sekaligus dapat menimbulkan rasa minat murid untuk belajar.

b) Aktiviti pengajaran dan pembelajaran juga dapat dipelbagaikan.

c) Dengan adanya bahan bantu mengajar ini, dapat meningkatkan pemahaman murid.

d) Bahan ini juga dapat memberikan pengalaman yang nyata pada murid.

e) Murid-murid dapat bekerjasama dalam kumpulan untuk menyelesaikan soalan.

f) Interaksi sosial antara guru dan murid juga terbentuk apabila menggunakan bahan bantu mengajar ini2.2 Kelemahan:a) Bahan bantu mengajar ini agak kecil, murid-murid di belakang tidak nampak soalan dan mereka terpaksa ke hadapan kelas untuk melihat soalan yang terdapat pada Bebunga Pendaraban.

b) Murid juga tidak terkawal kerana mereka masing-masing berebut untuk melihat soalan dan menutupi bahan bantu mengajar tersebut sehingga ada diantara murid yang tidak nampak soalan.

1. Cadangan penambahbaikan:a) Bahan bantu mengajar ini perlu dibesarkan supaya murid boleh melihat soalan dengan jelas.

b) Bahan ini perlu dibuat mengikut kumpulan supaya setiap kumpulan mendapat satu bahan. Ini lebih memudahkan murid-murid dan keadaan kelas juga akan terkawal.