rancangan

8
Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran : Matematik Kelas : Tahun 3 Waja Bilangan Murid : 28 orang Tarikh : 24 April 2012 Hari : Selasa Masa : 9.10 – 9.40 pagi Tema : Bentuk dan Ruang Tajuk : Bentuk Tiga Dimensi (3-D) Objektif Pembelajaran 8.1.1 Memahami dan menggunakan perbendaharaan kata berkaitan bentuk tiga dimensi (3-D) Objektif Yang Diharapkan 8.1.1.i Mengenalpasti pelbagai jenis prisma Triangle – Rectangle - Square Hasil Pembelajaran : Diakhir pembelajaran sekurang-kurangnya 23 daripada 28 orang murid akan dapat: 1. Mengenal dan menyebut dengan betul nama-nama prisma

Upload: tee-teh

Post on 27-Jun-2015

37 views

Category:

Education


2 download

DESCRIPTION

RPH

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan

Rancangan  Pengajaran Harian

Mata Pelajaran          : Matematik               

Kelas                         : Tahun 3 Waja    

 Bilangan Murid        : 28 orang

Tarikh                         : 24 April 2012                      

Hari                             : Selasa

Masa                          : 9.10 – 9.40 pagi

Tema                          : Bentuk dan Ruang

Tajuk                           : Bentuk Tiga Dimensi (3-D)

Objektif  Pembelajaran                             

8.1.1 Memahami dan menggunakan perbendaharaan kata berkaitan bentuk tiga dimensi (3-D)

Objektif Yang Diharapkan

8.1.1.i Mengenalpasti pelbagai jenis prisma

            Triangle – Rectangle - Square

Hasil Pembelajaran :

Diakhir pembelajaran sekurang-kurangnya 23 daripada 28 orang murid akan dapat:

1.    Mengenal dan menyebut dengan betul nama-nama prisma

2.    Menulis ejaan setiap prisma dengan betul

3.    Menjawab dengan betul 20 daripada 25 soalan lembaran kerja.

Pengisian kurikulum

Page 2: Rancangan

i). Ilmu                         : Moral

ii). Nilai murni                         : bekerjasama, tolong-menolong, berani

iii) Kemahiran Nilai Tambah

a)    Kecerdasan Pelbagai : Verval Linguistik

b)    Kemahiran Berfikir    : Mentafsir

c)    Pembelajaran kontruktivisme

Pengetahuan sedia ada

i)             Murid sudah pernah melihat bentuk-bentuk tiga dimensi (3-D)

ii)            Murid ada memiliki bentuk-bentuk tiga dimensi seperti pensil, kotak pensil dan getah pemadam.

Bahan bantu mengajar

Komputer riba, bentuk-bentuk 3-D maujud, kad puzzle, buku teks dan lembaran kerja

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Langkah/

MasaIsi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

(3 minit)

Gambar slaid

- Bentuk 3-D

- Bebtuk 2-D

a) Guru tayangkan gambar-gambar bentuk 3-D dan 2-D

b) Guru meminta murid untuk memilih (mengkelaskan) gambar 3-D

BBM

Komputer

Gambar Slaid

Page 3: Rancangan

dan 2-D yang di tayang

c).Guru menjelaskan perbezaan bentuk 3-D dan 2-D

d). Guru jelaskan tajuk pelajaran hari ini iaitu bentuk-bentuk 3-D

Langkah 1

(3 minit)

Gambar slaid

- Perkataan Triangular, Rectangular dan Square

- Bentuk 3-D

Triangular, Square dan Rectangular

a) Guru tayangkan perkataan dan murid mengeja dan menyebut dengan kuat dan betul

b)Guru tayangkan gambar 3 buah bentuk 3-D satu demi satu

c)Guru ulangi aktiviti  a dan b secara kelas, kumpulan dan individu.

KP

Verval- Linguistik

Sebutan dan ejaan

Page 4: Rancangan

Langkah 2

(4 minit)

Bentuk 3-D Maujud

- Triangular

- Rectangular

- Square

a)Guru berikan setiap kumpulan bentuk-bentuk 3-D (maujud) untuk diteliti dan lebih difahami.

b)Guru menyebut nama-nama bentuk dan setiap kumpulan  tunjukkan bentuk –bentuk tersebut.

c)Guru berikan ganjaran pujian kepada kumpulan yang pantas dan menjawab dengan betul

BBM

Kad Perkataan

Gambar 3-D

Pendekatan direktif

Kemahiran berfikir

Kerjasama

Pemikiran kritis

Langkah 3

(6 minit)

Aktiviti Kumpulan

- Plastisin

- Kad Manila

- Pen White-board

a)Guru berikan plastisin  kepada setiap kumpulan.

b)Guru meminta murid-murid membuat bentuk 3-D secara kumpulan menggunakan plastisin

c). Guru meminta setiap

BBM

Kemahiran berfikir

Pemikiran kreatif

Nilai murni – bekerjasama,

Page 5: Rancangan

kumpulan menulis semula nama-nama bentuk pada manila kad dan dipamerkan pada setiap bentuk.

d). Guru melihat hasil aktiviti setiap kumpulan dan membuat pengesahan betul atau salah.

tolong-menolong

Langkah 4

(6 minit)

Aktiviti Kumpulan

-Permainan Ligo

a)Guru berikan permainan Ligo kepada setiap kumpulan.

b)Guru meminta murid-murid membuat bentuk 3-D secara kumpulan menggunakan permainan Ligo

c). Guru meminta setiap kumpulan pamerkan kad perkataan pada setiap bentuk . (Gabungan plastisin dan Ligo)

d). Guru melihat hasil aktiviti setiap kumpulan dan membuat pengesahan betul atau salah.

Kontektekstual

Pemikiran kritis

Page 6: Rancangan

Langkah 4

(6 minit)

Latihan Penilaian

a)Guru edarkan lembaran kerja kepada setiap murid

b) Guru membincangkan jawapan dengan memaparkan di skrin tayangan

c)Guru memberikan ganjaran kepada murid-murid yang menjawab dengan betul semua soalan

Kontektekstual

Pemikiran kritis

Langkah

5

 (2 minit)

Penutup / Rumusan

-Menghargai bentuk-bentuk dalam kehidupan seharian

a) Guru menyoal semua murid nama-nama bentuk 3-D yang telah dipelajari tadi.

b) Guru mnyoal kepentingan dan kegunaan bentuk-bentuk dalam kehidupan seharian.

Kontektekstual

Pemikiran kritis

Posted by Tajul Adnan   at 23:06