rancangan pengajaran-slot bm

5
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (MODUL TERAS – BAHASA MALAYSIA) Kelas :Prasekolah Gemilang. Tarikh :8 Mac 2011 Masa :9.55 a.m-10.35 a.m Bilangan pelajar :20 orang. Modul :Teras Asas Tunjang Utama :Komunikasi Membaca - Bahasa Malaysia. Standard Kandungan :BM 3.2 Mengenal huruf vokal Standard Pembelajaran : BM 3.2.2 Membunyikan huruf vokal. BM 3.2.3 Mengenalpasti huruf vokal yang terdapat dalam perkataan. Kesepaduan Tunjang : KTI 2.1.4 Menyanyi lagu yang mudah dengan sebutan yang jelas. Objektif Pembelajaran :Pada akhir pembelajaran murid dapat: -mengenal dan menyebut sekurang-kurangnya 4 daripada 5 huruf vokal yang diperkenalkan (a,e,i,o,u) -mengenalpasti huruf vokal yang terdapat dalam sesuatu perkataan. -Murid dapat menyanyikan lagu ABC dengan sebutan yang jelas. Pengetahuan Sedia Ada :Murid pernah mempelajari huruf A-Z daripada sesi pembelajaran yang lepas.

Upload: mohd-riduan-abdul-ghani

Post on 30-Jun-2015

1.743 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: RANCANGAN PENGAJARAN-slot BM

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT(MODUL TERAS – BAHASA MALAYSIA)

Kelas :Prasekolah Gemilang.

Tarikh :8 Mac 2011

Masa :9.55 a.m-10.35 a.m

Bilangan pelajar :20 orang.

Modul :Teras Asas

Tunjang Utama :Komunikasi Membaca - Bahasa Malaysia.

Standard Kandungan :BM 3.2 Mengenal huruf vokal

Standard Pembelajaran : BM 3.2.2 Membunyikan huruf vokal.

BM 3.2.3 Mengenalpasti huruf vokal yang terdapat dalam perkataan.

Kesepaduan Tunjang : KTI 2.1.4 Menyanyi lagu yang mudah dengan sebutan yang jelas.

Objektif Pembelajaran :Pada akhir pembelajaran murid dapat:

-mengenal dan menyebut sekurang-kurangnya 4 daripada 5 huruf vokal

yang diperkenalkan (a,e,i,o,u)

-mengenalpasti huruf vokal yang terdapat dalam sesuatu perkataan.

-Murid dapat menyanyikan lagu ABC dengan sebutan yang jelas.

Pengetahuan Sedia Ada :Murid pernah mempelajari huruf A-Z daripada sesi pembelajaran yang

lepas.

Kemahiran Berfikir (KB) :mendiskriminasi, menganalisis,menghubungkait.

Penerapan Nilai : bekerjasama

Bahan Bantu Mengajar :kad huruf, muzik,lirik lagu,lembaran kerja

Fokus MI :Linguistik ,Kecerdasan Muzik dan Interpersonal.

Kosa Kata :vokal.

Masa/Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan

Set Induksi(3 minit) Nyanyian

Lagu:ABC-Guru meminta murid menyanyikan lagu ABC.

MI:Kecerdasan Muzik

Page 2: RANCANGAN PENGAJARAN-slot BM

-Murid dapat menyebut huruf a hingga z dalam turutan.

Perkembangan p&p

Langkah 1

( 10 minit)

Memperkenalkan huruf vokal.

a, e, i, o, u

-murid dapat mengenal huruf vokal.

-murid dapat membunyikan huruf vokal.

-Guru memperkenalkan 5 huruf vokal.

-Murid membunyikan huruf vokal.

BBM:Kad huruf.

MV:Kerjasama.

Langkah 2

(15 minit)

Aktiviti Kelas.

Nyanyian

Lagu:ABC

‘A’ nama hurufnya…A itu bunyinya…hahahahahaha..‘E’ nama hurufnya..E itu bunyinya…hehehehehe..‘I’ nama hurufnya..I itu bunyinya…hihihihihihi..‘O’ nama hurufnya..O itu bunyinya..hohohohoho..‘U’ nama hurufnya..U itu bunyinya..huhuhuhuhuhu..

Hahahaha..hehehehe..hohohoho..huuu…Hahahaha..hehehehe..hoho..Haha..hehe..hooo…

-Murid dapat menyanyikan lagu dengan sebutan yang jelas.

-Murid dapat membezakan jenis-jenis bunyi vokal di dalam lagu.

-Guru memperdengarkan lagu kepada murid

-Murid membunyikan huruf vokal beramai-ramai.

-Murid membunyikan huruf vokal secara berkumpulan.

-Guru mengajar murid pergerakan.

-Guru mengajar murid membaca lirik dan menyanyi bersama-sama.

-Murid menyanyi sambil melakukan pergerakan tangan dan mulut.

BBM:lirik lagu,muzik.

MI:kecerdasan Muzik.

MV:bekerjasama

KB:Menghubungkait.

Langkah 3(10 minit)

Aktiviti Individu.

Pengukuhan dan pengayaan.

-Murid dapat mengenalpasti huruf vokal yang terdapat dalam perkataan.

-Guru memberi arahan tentang latihan yang diberikan.

-Murid menyiapkan latihan dalam lembaran kerja yang diberikan

BBM: Lembaran kerja.

KB:Mendiskriminasi.

Page 3: RANCANGAN PENGAJARAN-slot BM

Penutup(2 minit) Bersoal jawab.

-Menguji daya ingatan kanak-kanak tentang huruf vokal yang dipelajari.

-Guru bersoaljawab dengan murid berkenaan huruf vokal yang dipelajari.

MI:Intrapersonal.KB:Menganalisis.

Refleksi________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________-______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ulasan Pensyarah/ Guru Pembimbing___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________