rancangan pengajaran harian(kaedah masteri)

11

Upload: fathdzelly-jaya

Post on 24-May-2015

1.046 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pengajaran harian(kaedah masteri)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Page 2: Rancangan pengajaran harian(kaedah masteri)

Sekolah :

Subjek : Grafik Berkomputer

Tarikh :

Tingkatan :

Masa :

Bilangan Murid :

Kehadiran :

Tajuk : Pemerolehan Bahan Grafik

Topik : 1. Fotografi dan peralatan

2. Pengimbas dan pengendali

Hasil Pembelajaran

Page 3: Rancangan pengajaran harian(kaedah masteri)

Mengenal pasti fitur kamera bagi kamerajenis :-

• bukan digital: SLR dan compact

• digital

Memperihalkan prinsip asas fotografi

• pendedahan (exposure)

• pencahayaan (lighting)

• kelajuan shutter dan filem

• medan fokus

• resolusi

• komposisi

Mengguna kamera untuk memperoleh imejyang menepati prinsip-prinsip dan teknik-teknik fotografi.

Memindahkan fail dari kamera digital kedalam storan komputer.

Mengenali fitur-fitur generik pengimbas.

Penetapan (setting) pengimbas.

Melaksanakan langkah-langkah pengimbasan.

Page 4: Rancangan pengajaran harian(kaedah masteri)

Menghasilkan imej digital dari sumber terpilih melalui proses pengimbasan

Objektif Pembelajaran

a) Memperkenalkan dan mendedahkan kepada pelajar tentang bagaimana pemerolehan bahan grafik

b) Menerangkan bagaimana cara mengendalikan peralatan fotografi dan pengimbas.

c) Memperkembangkan pengetahuan pelajar dan kemahiran pelajar dengan aplikasi rekaan seperti Adobe Photoshop

Pengetahuan Sedia Ada

Mengendalikan kamera dan menghasilkan beberapa jenis grafik. Ulasan terhadap hasil grafik tersebut akan

dibincangkan berlandaskan prinsip-prinsip dan teknik fotografi.

Mengetahui Aktiviti pemindahan fail grafik dari kamera digital ke dalam storan computer.

Mengendalikan pengimbas bagi mengenal pastifitur-fitur generik, dan seterusnya menghasilkan imej imbasan

berdasarkan penetapan yang betul.

Bahan Bantu Mengajar

Page 5: Rancangan pengajaran harian(kaedah masteri)

a) Kamera

b) Projektor

c) Nota / slide

d) Alat pengimbas

Langkah Pembelajaran

Langkah Kandungan Aktiviti Pembelajaran (Guru dan

Murid)

Bahan / Nota

Set Induksi

10 minutes

(9:00 – 9:10)

Menarik perhatian pelajar terhadap

isi pembelajaran yang akan diajar

Pengenalan awal Pemerolehan

bahan grafik

Persembahan power point/video

mengenai Pemerolehan bahan

grafik

Guru

Guru bertanya kepada pelajar

apa yang mereka tahu

Pemerolehan bahan grafik,

Fotografi,alatan fotografi dan

pengimbas.

Meminta pelajar memberikan

contoh alat fotografi dan

pengimbas

Menerangkan sedikit tentang

Pemerolehan bahan grafik,

ABM : Komputer, Projektor

BBM : Persembahan Slide

Page 6: Rancangan pengajaran harian(kaedah masteri)

fotografi dan pengimbas.

Pelajar

Menjawab soalan guru dengan

memberitahu tentang

pengetahuan sedia ada

Pelajar memberi contoh

Mendengar penerangan guru

dan mencatat isi penting.

Langkah 1

30 minit

(9:10 – 9:40)

1. Penerangan mengenai prinsip asas

fotografi dan cara mengendalikan

pengimbas.

Prinsip asas fotografi :-

• pendedahan (exposure)

• pencahayaan (lighting)

• kelajuan shutter dan filem

• medan fokus

• resolusi

• komposisi

2. Tayangan Video mengenai cara

mengambil gambar berdasarkan

prinsip asas

Guru

Guru menerangkan prinsip asas

fotografi

Menayangkan video kemudian

memilih pelajar untuk mencuba

mengambil gambar berdasarkan

prinsip asas tersebut.

Pelajar

Mendengar penerangan dan

mencatat

Bertanya soalan sekiranya

terdapat keraguan

ABM : Komputer, Projecter, kamera.

BBM : Video

Langkah 2 1. Penerangan mengenai cara Guru ABM : Komputer, Projecter, pengimbas

Page 7: Rancangan pengajaran harian(kaedah masteri)

30 minit

(9:40 – 10:10)

mengendalikan pengimbas dan

melakukan demonstrasi tetapan

(Setting) pengimbas.

2. Tayangan video tentang pengimbas

Menerangkan serba sedikit

mengenai pengimbas dan

membuat demonstrasi tetapan

pengimbas.

Pelajar

Mendengar penerangan dan

mencatat

Melakukan tetapan pngimbas

seperti yang telah diterangkan.

Bertanya soalan sekiranya

terdapat keraguan

BBM : video

Langkah 3

40 minit

(10:10 – 10:50)

Menguji tahap kefahaman pelajar

dengan aktiviti peneguhan

Guru

Membahagikan pelajar kepada

beberapa kumpulan

Meminta pelajar untuk menulis

dalam kertas mahjong mengenai

prinsip asas fotografi beserta

contoh dan bagaimana cara

tetapan pengimbas.

Pelajar

ABM : Komputer, Projecter, kertas

mahjong

Page 8: Rancangan pengajaran harian(kaedah masteri)

Melakukan aktiviti yang

diarahkan guru.

Penutup

10 minutes

(10.50 – 11:00)

Di akhir pengajaran, peneguhan dan

rumusan dari guru

Guru bertanya kepada murid

tentang pengajaran pada hari ini

Guru membuat rumusan tentang

apa yang diajar kepada pelajar

Penerangan awal untuk topik

kelas seterusnya

-

Refleksi

Dalam topik ini, pelajar telah mempelajari tentang cara pemerolehan bahan grafik melalui fotografi dan pengimbas. Pelajar juga diberi

penerangan pentingnya dan sebab pentingnya pemerolehan bahan grafik.grafik. Contoh-contoh aplikasi grafik juga diberi kepada

pelajar dan mereka dapat mengenal dan melihat cara penggunakan aplikasi dalam menghasilkan grafik.