rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)

9

Upload: fathdzelly-jaya

Post on 27-Jun-2015

1.115 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)
Page 2: Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Sekolah :

Subjek : Grafik Berkomputer

Tarikh :

Tingkatan :

Masa :

Bilangan Murid :

Kehadiran :

Tajuk : Grafik

Topik : 1. Pengertian Grafik

2. Grafik Digital dan jenis nya

Page 3: Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)

Hasil Pembelajaran :

Menjelaskan maksud grafik.

Menamakan jenis-jenis grafik digital:

bitmap

vektor.

Mengenal pasti ciri-ciri grafik digital.

Membanding beza antara grafik bitmap dan vektor.

Objektif Pembelajaran :

a. Memahami konsep asas grafik.

b. Pelajar telah mengetahui serba sedikit mengenai grafik.

c. Pelajar dapat membezakan grafik bitmap dan vector.

Bahan Bantu / Alat Bantu Mengajar

a) Slide Powerpoint

b) Internet

Page 4: Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)

Di akhir pelajaran ini, para pelajar dapat:

a) Menyenaraikan / mengingat pengertian grafik.

b) Membezakan dan menyenaraikan grafik vector dan bitmap

c) Memahamin konsep asas grafik.

Langkah Pembelajaran

Langkah Kandungan Aktiviti Pembelajaran (Guru dan Murid) Bahan / Nota

Set Induksi

5 minit

(8:00am –

8:05am)Guru menerangkan

pengertian grafik

Guru:

Menyoal pelajar mengenai pengetahuaan sedia

ada tentang grafik.

Murid:

Memberi respon

terhadap soalan yang

dikemukan oleh guru.

Nilai: Rasional

Teknik: Pendengaran, ramal, perhati

dan terang.

Pendekatan :

Soal jawab

Langkah 1

10 minit

(8:05am –

8:15am)

Guru menerangkan

mengenai pembelajaran

pada hari ini.

Guru:

Guru memaparkan tajuk pembelajaran.

Guru meminta pelajar memberi dan memberi

beberapa grafik yang mereka tahu berdasarkan

pengetahuaan sedia ada.

BBM: Slaid Power Point dan projector.

Nilai:

• Rasional

Page 5: Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)

Guru menayangkan slaid power point dan

menerangkan kategori-kategori yang terdapat

dalam grafik.

Memberi respon kepada soalan yang diajukan

oleh pelajar.

Pelajar:

Memberi tumpuan kepada apa yang

diterangkan oleh guru.

Pelajar hendaklah menjawab soalan yang

diajukan oleh guru.

Pelajar bertanyakan soalan kepada guru.

Pelajar mencatat isi-isi penting.

• Keberanian

Pendekatan:

•.Penerangan dan tumpuan.

• Murid bertanyakan soalan.

Langkah 2

20 minit

(8:15am –

8:35am)

Perkembangan Pelajar

diuji.

Aktiviti dilakukan untuk

memastikan pelajar faham

apa yang diterangkan.

Guru:

Mengarahkan pelajar untuk membentuk

kumpulan.

Memberi memberi tugasan kepada setiap

kumpulan.

Guru akan meminta setiap kumpulan membuat

perbentangan dan pemilihan wakil pelajar

adalah secara rawak bagi setiap kumpulan.

BBM: Internet, Slaid Power Point

bertajuk elemen-elemen multimedia

dan buku rujukan ICT.

Nilai :

Berdikari

Berkerjasama.

Kreativiti

Bantu membantu

Daya Usaha

Page 6: Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)

Murid:

Pelajar dibahagikan kepada 3 kumpulan.

Setiap kumpulan akan mendapat satu tajuk

Grafik Digital dan jenis nya. 

Dalam kumpulan pelajar diminta untuk mencari

Grafik Digital dan jenis nya tersebut.

Pelajar mencari maklumat menggunakan

internet dan bahan yang diberikan oleh guru. 

Setiap kumpulan diminta untuk membentang

maklumat tersebut di hadapan kelas.

menunjukkan slaid power point.

Pendekatan:

Menerima tugasan yang diberi.

Memupuk sifat berkerjasama

dan berdikari untuk mencari

maklumat.

Memastikan setiap pelajar

faham apa yang diterangkan.

Penutup

5 minit

(08:35am –

08:40am)

Rumusan secara

menyeluruh pembelajaran.

Memberi gambaran serba

sedikit mengenai

pembelajaran akan

datang.

Guru: Guru meminta pelajar (secara sukarela)

merumuskan hasil pembelajaran pada hari ini. 

Guru memberitahu pelajar yang

membentangkan slide dengan baik.

Guru merumus semula pembelajaran pada hari

ini.

Pelajar:

Pelajar merumuskan hasil

pembelajaran secara ringkas. 

Mencatat tugasan yang diberi untuk

Page 7: Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)

pembelajaran akan datang.

Refleksi:

1. Guru menggunakan kaedah pengajaran dwi bahasa dari semasa ke semasa dan memberikan ruang kepada Murid untuk menanyakan

soalan jika tidak faham.

2. Guru menerapkan penggunakan slide untuk pembentangan dan melatih pelajar supaya berani untuk bercakap dikhalayak ramai.

3. Untuk pengajaran yang akan datang, pembelajaran akan lebih mendalam dan perlu memastikan setiap pelajar telah faham sepenuhnya

untuk pembelajaran.