rancangan pengajaran harian(berpusatkan guru)

10

Upload: fathdzelly-jaya

Post on 27-Jun-2015

868 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Sekolah :

Subjek : Grafik Berkomputer

Tarikh :

Tingkatan :

Masa : 8:00am – 8.40 [40 minit]

Bilangan Murid :

Kehadiran :

Tajuk : Perekaan

Topik : Teknik perekaan imej grafik

Hasil Pembelajaran :

1. Mengenal pasti teknik perekaan imej yang digunakan dalam penghasilan karya grafik :-

• distortion

• huraian (elaboration)

• pembesaran (exaggeration)

• pecahan (fragmentation)

• juxtaposition

• pembesaran (magnification)

• metamorfosis

• pengecilan (minification)

• penggandaan (multiplication/serialization)

• sudut pandangan (point of view)

• penghasilan semula (reproduction)

• pembalikan (reversal)

• putaran (rotation)

• permudahan (simplification).

2. Membentuk imej menggunakan teknik perekaan.

Objektif Pembelajaran:

- Pelajar dapat menggunakan perisian Adobe Photoshop dengan mahir untuk mereka sesuatu grafik

- Pelajar dapat menghasilkan sesuatu grafik seperti poster dengan menggunakan teknik-teknik yang telah diterangkan.

Bahan Bantu Mengajar :

a. Komputer yang dilengkapi dengan perisian Adobe Photoshop

b. Projektor

c. Contoh grafik

d. Video tutorial penghasilan grafik seperti poster atau manipulasi gambar.

Langkah Pembelajaran

Langkah Kandungan Aktiviti Pembelajaran (Guru dan Murid) Bahan / Nota

Set Induksi

10minit

(8:00am –

8:10am)

Menayangkan video

penghasilan grafik

seperti poster atau

manipulasi gambar.

Guru:

Menayangkan video penghasilan grafik

seperti poster atau manipulasi gambar.

Mengedarkan tutorial cara memanipulasi

imej / membuat poster yang merangkumi isi

kandungan pelajaran.

Memberi penerangan serba sedikit

mengenai video yang ditayangkan dan

teknik yang akan digunakan.

Pelajar :

Menonton video

Mencatat isi penting.

BBM : video, komputer, projector

Nilai: Ketekunan, Minat

Teknik: Pendengaran, ramal, perhati

dan terang.

Langkah 1

10 minit

(8:10am –

8:20am)

- Demontrasi

penghasilan

grafik seperti

poster atau

manipulasi

gambar

Guru:

Menunjukkan demonstrasi menggunakan

perisian Adobe Photoshop sambil memberi

penerangan untuk kefahaman murid.

BBM: komputer, perisian Adobe

Photoshop , Video tutorial.

Nilai:

Pelajar

Memerhati demontrasi sambil mencatat

langkah-langkah yang diajar oleh guru.

Merujuk kepada tutorial yang diberikan oleh

guru.

Memberi respon terhadap pertanyaan guru.

• Ketekunan

• Hormat

Pendekatan:

Demonstrasi.

Soal jawab

Langkah 2

15 minit

(8:20am –

8:30am)

Demontrasi animasi

2D (mask) .

Langkah-langkah

menghasilkan

Poster dengan

menggunakan

teknik :-

a) Pemotongan

gambar

menggunaka

n “Lasso

Guru:

- Menunjukkan demonstrasi

menggunakan perisian

Adobe photoshop sambil

memberi penerangan

untuk kefahaman pelajar.

Langkah-langkah menghasilkan poster /

manipulasi imej.

Pelajar:

- Memerhati demontrasi

sambil mencatat

BBM: Komputer, perisian Adobe

Flash CS5, tutorial animasi 2D(mask).

Nilai:

Ketekunan

Hormat

Pendekatan

Membuat demonstrasi

tool”.

b) Penggunaan

“Slice tool”

c) Penerangan

mengenai

“tool” lain

yang

terdapat

dalam

photoshop.

langkah-langkah yang

diajar oleh guru

- Merujuk kepada

tutorial yang diberikan

oleh guru

Penutup

10 minit

(08:30am –

08:40am)

Penilaian hasil kerja

murid dan refleksi.

Guru:

- Membuat rumusan mengenai apa yang

dipelajari pada hari ini.

- Guru bertanyakan kepada pelajar adakah

mereka faham apa yang telah diajar.

- Memberi tugasan untuk pelajaran yang

akan datang dengan meminta pelajar

membuat satu karya grafik teknik-teknik

yang telah diajar

Pelajar :

- Pelajar mencatat apa yang guru terangkan.

- Mendengar dengan teliti apa yang

Nilai :

• rajin

• fokus

disampaikan oleh guru.

Refleksi:

1. Murid menunjukkan minat yang mendalam untuk menghasilkan karya grafik dan minat mereka semakin menebal setelah

diinspirasikan oleh guru melalui video penghasilan karya grafik yang ditayangkan

2. Murid telah tahu menggunakan perisian Adobe Photoshop dan penggunaan konsep grafik serta mempunyai pengetahuan

bagaimana untuk menghasilkan konsep grafik yang mudah.