rancangan pengajaran harian tingkatan 1
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tingkatan
Tarikh
Masa
Tempat
Kehadiran
Tajuk / Tema : Bab 7 : Johor menegakkan semula kewibawaan Kesultanan Melayu Melaka
a. Pengasasan kerajaan Johori. Penerusan waris Kesultanan Melayu Johor
ii. Kebangkitan Achehiii. Persaingan Johor dengan Acheh dan Portugis
Objektif Pembelajaran:
Menceritakan usaha-usaha menegakkan semula kewibawaan Kesultanan Melayu Melaka Menceritakan mengenai pengasasan Empayar Johor Mengetahui lokasi ibukota Kerajaan Johor
Hasil Pembelajaran :
Di Akhir Pengajaran Pelajar dapat:
1.Membuat urutan tempat-tempat pengunduran Sultan Mahmud Shah
2.Menyenarai lokasi ibu kota Johor
3.Membincangkan kedudukan tanah jajahan Melaka selepas kejatuhan Melaka
Aktiviti:
LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN FORMATIF
CATATAN BBM
Set Induksi
Langkah 2
Guru Menunjukkan peta negeri Johor
Guru menunjukkan gambar Kota Johor lama dan mengaitkan dengan topik pengasasan Kerajaan Johor
Berpandukan buku teks
Pelajar diminta menunjukkan lokasi ibu kota Johor lama
PetaGambar
Carta alir/Petaminda
Langkah 3
Langkah 3
Langkah 4
Langkah 5
pelajar diminta membaca pengasasan Kesultanan Johor dan membuat urutan pengunduran Sultan Mahmud hingga terbentuk Kesultanan Johor.
Wakil Pelajar diminta melukis carta secara urutan perjalanan sultan Mahmud dalam bentuk carta alir.
Pelajar Dibahagikan kepada 5 kumpulan.Setiap kumpulan diminta mengkaji gambar ( lampiran 2) bagaimana usaha Johor Menguasai Melaka.
Wakil Pelajar membuat pembentangan
Melukis Carta alir
Membuat analisa Gambar
Fokus Bahasa :
Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme
Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu
mengajarPengajaran secara modular
Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)
Kajian
Latihan Mesin OHP Projek
Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka
Semangat bermasyarakat Berani mencuba
Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima
kasih Sopan & tertib
Refleksi:
Catatan:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tingkatan
Tarikh
Masa
Tempat
Kehadiran
Tajuk / Tema : Bab 7 : Johor menegakkan semula kewibawaan Kesultanan Melayu Melaka
Kegemilangan kerajaan Johor mengukuhkan ketuanan Melayui. Pusat perdaganganii. Perkembangan persuratan Melayu
Objektif Pembelajaran:
Aras 11.Menyenaraikan faktor-faktor yang menyumbang kepada kebangkitan Johor sebagai pusat perdagangan2.Memerihalkan keadaan pelabuhan JohorMenyenaraikan hasil penulisan zaman kegemilangan kerajaan JohorAras 2 Menghuraikan peranan Johor sebagai pusat kegiatan ekonomi serantau
Hasil Pembelajaran :
Di Akhir Pengajaran Pelajar dapat:
1. Membincangkan peranan Johor sebagai pusat keilmuan
Aras 32.Mencetuskan idea-idea baru ke arah meneruskan kegemilangan Kesultanan Melayu Johor
Aktiviti:
LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN FORMATIF
CATATAN BBM
Set Induksi
Langkah 2
Guru mengedarkan satu artikel mengenai Tun Sri Lanang dan pelajar diminta membacanya.Guru kemukakan soalan .
Guru mengaitkan tokoh tersebut dengan KegemilanganJohor.
Guru Mengedarkan gambar peta Jajahan Takluk Johor dan meminta pelajar melorekkan kawasan jajahan johor.
Soalan:Jelaskan mengapa
Tun Sri Lanang dianggap sebagai tokoh Johor yang
terpenting?
Kajian:Peta
Kaji Artikel @buku teks
m/s 105
Carta alir/Petaminda
Langkah 3
Langkah 4
Langkah 5
.Secara berpasangan pelajar diminta menyenaraikan barang barang dagangan diJohor dan karya –karya yang dihasilkan abad 18 dan19
Berdasarkan gambar di buku teks pelajar diminta membuat gambaran (lukisan) johor lama
Rumusan
Kajian gambar:Pelabuhan Riau
Perbincangan:Sumbangan karyapenulisan zamankegemilangankerajaan Johor
Fokus Bahasa :
Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme
Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu
mengajarPengajaran secara modular
Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)
Kajian
Latihan Mesin OHP Projek
Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka
Semangat bermasyarakat Berani mencuba
Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima
kasih Sopan & tertib
Refleksi:
Catatan:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tingkatan
Tarikh
Masa
Tempat
Kehadiran
Tajuk / Tema : Bab 7 : Johor menegakkan semula kewibawaan Kesultanan Melayu Melakac. Kemerosotan kerajaan Johori. Perebutan kuasaii. Penglibatan Bugis dalam pemerintahan Johoriii. Pengaruh Syarikat Hindia Timur Belanda
Objektif Pembelajaran:
Aras 1Memerihalkan perebutan kuasa yang menyebabkan kemerosotan kerajaan JohorMenceritakan penglibatan Bugis dalam pemerintahan Johor Menceritakan tentang Perang Johor -Jambi Menyatakan pengaruh Syarikat Hindia Timur Belanda di Johor
Hasil Pembelajaran :
Di Akhir Pengajaran Pelajar dapat: Aras 2Menghuraikan peranan Bugis dalam Kerajaan Johor Menerangkan tindakan pemerintah untuk mengurangkan pengaruh Bugis
di Johor
Aras 3 Mewajarkan tindakan Raja Sulaiman meminta bantuan Bugis untuk
mengembalikan takhta Johor
Aktiviti:
LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN FORMATIF
CATATAN BBM
Set Induksi
Langkah 2
Guru menayangkan video mengenai kemerosoton kerajaan Johor.
Pelajar dibahagikan kepada 5 kumpulan.Setiap kumpulan diberi tugasan untuk membuat lakonan situasi berikut:-
Pelajar diminta menyatakan factor
kemerosotan Johor berdasarkan
video tersebut?
simulasi
LCD/ICT
Kertas warna
Manila kad
Langkah 3
Langkah 4
Langkah 5
Situasi1: Perang Johor-Jambi
Situasi 2:Perebutan KuasaSituasi3: Perebutan TakhtaSituasi 4:Penglibatan Bugis di Johor.Situasi5: Pengaruh SHTB
Pelajar diberi masa 10 minit untuk berbincang .Dan memakai tag nama dalam babak tersebut.
Setiap kumpulan membuat persembahan
Rumusan
Tali
Fokus Bahasa :
Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme
Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu
mengajarPengajaran secara modular
Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)
Kajian
Latihan Mesin OHP Projek
Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka
Semangat bermasyarakat Berani mencuba
Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima
kasih Sopan & tertib
Refleksi:
Catatan:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tingkatan
Tarikh
Masa
Tempat
Kehadiran
Tajuk / Tema : Bab 8: Kerajaan Negeri- Negeri Melayua. Kerajaan-kerajaan Melayu yang tuai. Kedahii. Pahangiii. Perak
b. Kerajaan-kerajaan Melayu yang barui. Terengganuii. Kelantaniii. Selangoriv. Negeri Sembilan
Objektif Pembelajaran:
Aras 1Menceritakan asal-usul nama kerajaan-kerajaan MelayuMenceritakan pengasasan kerajaan-kerajaan Melayu yang tua dan kerajaan Melayu yang baru Menyatakan lokasi kerajaan -kerajaan Melayu
Hasil Pembelajaran :
Diakhir pembelajaran,pelajar dapat Aras 2 Menghubungkait kerajaan-kerajaan Melayu dari aspek pengasasanAras 3 Merasionalkan asal-usul nama kerajaan-kerajaan Melayu
Aktiviti:
LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN FORMATIF
CATATAN BBM
Set Induksi
Langkah 1
Langkah 2
Guru meminta pelajar mencari rakan senegeri dan membentuk kumpulan
Setiap kumpulan perlu menyanyi lagu negeri sambil bercerita tentang keunikan serta bercakap dalam loghat negeri masing-masing.
Guru menjelaskan kerajaan –kerajaan Melayu terbahagi kepada duai aitu kerajaan Melayu Tua dan baru.
Penguasaan loghat negeri
Langkah 3
Langkah 4
Pelajar dibahagikan kepada 7 kumpulan.setiap kumpulan diberi satu negeri dan pelajarperlu membuat pembentangan dalam bentuk pameran
Pelajar membuat perbincangan dalam kumpulan
PembentanganAkan dibuat pada kelas berikutnya
ICT
Fokus Bahasa :
Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme
Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu
mengajarPengajaran secara modular
Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)
Kajian
Latihan Mesin OHP Projek
Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka
Semangat bermasyarakat Berani mencuba
Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima
kasih Sopan & tertib
Refleksi:
Catatan:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tingkatan
Tarikh
Masa
Tempat
Kehadiran
Tajuk / Tema : Bab 8: Kerajaan Negeri- Negeri Melayua. Kerajaan-kerajaan Melayu yang tuai. Kedahii. Pahangiii. Perak
b. Kerajaan-kerajaan Melayu yang barui. Terengganuii. Kelantaniii. Selangoriv. Negeri Sembilan
Objektif Pembelajaran:
Aras 1Menceritakan asal-usul nama kerajaan-kerajaan MelayuMenceritakan pengasasan kerajaan-kerajaan Melayu yang tua dan kerajaan Melayu yang baru Menyatakan lokasi kerajaan -kerajaan Melayu
Hasil Pembelajaran :
Diakhir pembelajaran,pelajar dapat Aras 2 Menghubungkait kerajaan-kerajaan Melayu dari aspek pengasasanAras 3 Merasionalkan asal-usul nama kerajaan-kerajaan Melayu
Aktiviti:
LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN FORMATIF
CATATAN BBM
Set induksi
Langkah 1
Langkah 2
Guru membawa gambar bendera setiap negeri. Peajar harus meneka meneka bendera tersebut
Pelajar diminta berada dalam kumpulan. Pelajar perlu membuat pembentangan tugasan yang diberi pada kelassebelumnya.
Sesi pembentangan menggunakan power pointPelajar diminta melengkapkan lembaran
Langkah3 kerja setiap kali selelsai pembentangan.
RumusanICT
Fokus Bahasa :
Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme
Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu
mengajarPengajaran secara modular
Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)
Kajian
Latihan Mesin OHP Projek
Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka
Semangat bermasyarakat Berani mencuba
Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima
kasih Sopan & tertib
Refleksi:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tingkatan
Tarikh
Masa
Tempat
Kehadiran
Tajuk / Tema : Bab 9: Warisan Kesultanan Melayua. Sistem pemerintahan dan pentadbirani. Negeri-negeri Melayuii. Negeri Sembilan
Objektif Pembelajaran:
Memahami sistem pentadbiran negeri-negeri MelayuAras 1
Mendefinisikan konsep daulat dan tulah Menyenaraikan ciri-ciri yang mengukuhkan daulat
Menamakan alat-alat kebesaran negeri-negeri Melayu Mengumpul maklumat tentang peranan pembesar di peringkat jajahan dan
daerah Menceritakan peranan pemimpin agama dan magis
Menerangkan peranan Ketua Penggawa dan Ketua Kampung Membina struktur pentadbiran Kerajaan-Kerajaan Melayu dan Negeri Sembilan Memerihalkan sistem pentadbiran Negeri Sembilan
Hasil Pembelajaran :
Diakhir pembelajaran,pelajar dapat Menghubungkaitkan konsep daulat dengan pengukuhan kuasa sultan
Aktiviti:
LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN FORMATIF
CATATAN BBM
Set induksi
Langkah 1
Langkah 2
Guru menayangkan video” sultan Mahmud mangkat dijulang”Guru mengaitkan sistem beraja zaman KMM dengan topik hari ini.
Guru membuat penjelasan topik ini dengan menggunakan nota Power point.
Guru meminta pelajar membuat nota peta minda bergambar mengenai sistem pemerintahan kerajaan melayu.
Menganalisis sistem pemerintahan dan pentadbiran sesebuah kerajaan Melayu
Video
ICT
Langkah 3
Rumusan
ICT
Fokus Bahasa :
Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme
Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu
mengajarPengajaran secara modular
Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)
Kajian
Latihan Mesin OHP Projek
Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka
Semangat bermasyarakat Berani mencuba
Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima
kasih Sopan & tertib
Refleksi:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tingkatan
Tarikh
Masa
Tempat
Kehadiran
Tajuk / Tema : Bab 9: Warisan Kesultanan Melayub. Sistem Perundangani. Undang-undang tidak bertulis- Adat Temenggung- Adat Perpatihii. Undang-Undang bertulis
Objektif Pembelajaran:
Membandingkan prinsip-prinsip Adat Temenggung dan Adat Perpatih Membandingkan undang-undangadat dengan undangundangbertulis
Hasil Pembelajaran :
Mencirikan Adat Pepatih dan Adat Temenggung
Aktiviti:
LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN FORMATIF
CATATAN BBM
Set induksi
Langkah 1
Langkah 2
Langkah 3
Guru meminta pelajar menyanyikan lagu yang yang dinyanyikan oleh waris &Hattan(gadis Jolobu)
Berdasarkan lirik lagu tersebut pelajar diminta menjelaskan budaya@adat perpatih
Pelajar membuat perbandingan adat perpatih dan adat temenggung
Wakil pelajar membuat pembentangan
Rumusan
Menilai budaya adat perpatih
LaptopSpeakerLirik lagu
Fokus Bahasa :
Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme
Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu
mengajarPengajaran secara modular
Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)
Kajian
Latihan Mesin OHP Projek
Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka
Semangat bermasyarakat Berani mencuba
Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima
kasih Sopan & tertib
Refleksi:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tingkatan
Tarikh
Masa
Tempat
Kehadiran
Tajuk / Tema : Bab 9: Warisan Kesultanan Melayu c. Kegiatan ekonomi
i. Sara diri- bercucuk tanam- menangkap ikan- mengumpul hasil hutanii. Perlombonganiii. Kraftanganiv. Percukaianv. Perdagangan (mata wang, timbangan dan sukat, pengangkutan)
Objektif Pembelajaran:
Aras 1 Mendefinisikan konsep sara diri Mengumpulkan maklumat tentang kegiatan perlombongan, kraftangan dan perdagangan Menyatakan jenis peralatan yang digunakan dalam menjalankan
kegiatan ekonomi Memberi contoh jenis matawang yang digunakan Menyatakan sistem cukai yang diperkenalkan Menamakan sistem timbangan dan sukatan Menamakan jenis pengangkutan
Hasil Pembelajaran :
Diakhir pembelajaran,pelajar dapat Aras 3
Menilai peranan matawang dalam perkembangan ekonomi
Membuat inferens kraftangan sebagai warisan kebudayaan bangsa
Aktiviti:
LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN FORMATIF
CATATAN BBM
Set induksi Guru menunjukkan gambar alat tradisonal orang melayu.Pelajar diminta menyatakan kegunaannya
Pelajar diminta mencari
Mengenalpasti kegunaan alatan tradisonal orang
Melayu
Langkah 1
Langkah 2
maklumat tentang kegiatan ekonomi orang melayu dan menghasilkan buku skrap.
Setiap pelajar dibenarkan melayari internet dibilik makamal Bitara untuk mencari maklumat;
Buku skrap
Fokus Bahasa :
Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme
Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu
mengajarPengajaran secara modular
Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)
Kajian
Latihan Mesin OHP Projek
Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka
Semangat bermasyarakat Berani mencuba
Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima
kasih Sopan & tertib
Refleksi:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tingkatan
Tarikh
Masa
Tempat
Kehadiran
Tajuk / Tema : Bab 10 & 11:Sarawak Dan Sabah
a. Latar belakang sejarah Sarawak dan Sabah- Pertalian Sarawak dan Sabah dengan Kesultanan Brunei dan Kesultanan Sulub. Keadaan masyarakat Kumpulan etnik dan petempatan
Objektif Pembelajaran:
Menceritakan pertalian sejarah Sarawak dan Sabah denganKesultanan Brunei dan Sulu Menyenaraikan kumpulan etnik di Sarawak dan
Sabah Menyatakan lokasi petempatan kumpulan etnik di Sarawak dan Sabah
Menyatakan lokasi petempatan kumpulan etnik di Sarawak dan Sabah
Hasil Pembelajaran :Menghuhubungkait jenis aktiviti ekonomi dengan bentuk muka bumi, kawasan penempatan dan sumber alam
Aktiviti:
LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN
FORMATIFCATATAN BBM
Set induksi
Langkah 1
Langkah 2
Guru menayangkan lagu “ tinggi -tinggi gunung Kinabalu”Guru mengaitkan lagu tersebut
dengan topik hari ini.
Pelajar dibahagikan kepada 4 kumpulan
Setiap kumpulan membuat tugasan mengumpul maklumat tentang sabah dan Sarawak dari aspek kebudayaan /petempatan/ekonomi
Pelajar diminta membuat Pameran budaya masyarakat Sabah dan Sarawak
Pelajar menjelaskan keunikan Sabah dan Sarawak
Pameran
LaptopSpeaker
Gambar
Alat muzik
Gambar
Rajah
Carta
Peta
Jadual
Langkah 3
Pameran akan diadakan pada waktu PGG sejarah yang dijadualkan
Fokus Bahasa :
Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme
Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu
mengajarPengajaran secara modular
Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)
Kajian
Latihan Mesin OHP Projek
Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka
Semangat bermasyarakat Berani mencuba
Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima
kasih Sopan & tertib
Refleksi:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tingkatan
Tarikh
Masa
Tempat
Kehadiran
Tajuk / Tema : Ulangkaji –Bab 7 hingga Bab 11( semester 2)
Objektif Pembelajaran:
1.Membuat ulangkaji sebagai persediaan semester 2
Hasil Pembelajaran :
Aktiviti:
LANGKAH AKTIVITI P&PPENILAIAN FORMATIF
CATATAN BBM
Langkah 1
Guru mengedarkan kertas soalan objektif dari bab 7 hingga bab10
60 soalan
Fokus Bahasa :
Pedagogi:Kontekstual Kecerdasan pelbagai Inkuiri & penemuanBelajar cara belajar Pembelajaran masteri Akses kendiriKemahiran berfikir Kajian masa depan Konstruktivisme
Teknik:Kerja berkumpulan Simulasi Carian maklumatPerbincangan Ceramah Tonton tvAmali Rujukan Main perananKuiz Catat nota Huraian Lawatan Pembelajaran koperatif Demonstrasi Penyelesaian masalah Bahan / alat bantu
mengajarPengajaran secara modular
Sumbang saran Teknologi maklumat & telekomunikasi (ICT)
Kajian
Latihan Mesin OHP Projek
Nilai:Yakin & berdikari Baik & penyayang Kejujuran Rasional Bertanggungjawab BekerjasamaAdil & telus Tekun & sabar SistematikFleksibel & berfikiran terbuka
Semangat bermasyarakat Berani mencuba
Kesederhanaan Patriotisme BermatlamatSaling menghormati Kebersihan fizikal & mental Bersyukur & berterima
kasih Sopan & tertib
Refleksi: