rancangan pengajaran harian (tenaga)

Upload: mizazainal

Post on 05-Apr-2018

225 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/31/2019 Rancangan pengajaran Harian (TENAGA)

    1/11

  • 7/31/2019 Rancangan pengajaran Harian (TENAGA)

    2/11

    Hasil pembelajaran : Diakhir pembelajaran, pelajar :

    a) Pengetahuan isi kandungan

    i. Dapat menyenaraikan lima daripada lapan kepelbagaian bentuk tenaga dengan betul melalui penerangan oleh guru.

    ii. Dapat mengenalpasti sumber-sumber tenaga semulajadi di bumi dengan tepat.

    iii. Dapat membezakan antara bentuk dan sumber tenaga semulajadi di Bumi dengan jelas berdasarkan contoh-contoh dan

    penerangan yang diberikan oleh guru.

    b) Teknik Pemprosesan Sains (SPS), thinking Skill Thinking Strategies ( TSTS), Manipulative Skill (MS)

    i. Menggunakan teknik Penyelesaian Masalah dengan betul untuk menerangkan dengan lebih jelas kepada pelajar tentang

    Kepelbagaian Bentuk Tenaga Di Bumi.

    ii. Mewujudkan kerjasama dalam kalangan pelajar semasa menyelesaikan tugasan yang diberi guru dengan berkesan.

    c) Moral Dan Nilai- Nilai Sains

    i. Memupuk sikap saling hormat-menghormati sesama rakan sepanjang proses pembelajaran dijalankan dengan mendengar

    pendapat yang diberikan oleh rakan-rakan.

    ii. Menerima segala kritikan dan komen dengan hati terbuka sepanjang proses perbincangan dijalankan.

  • 7/31/2019 Rancangan pengajaran Harian (TENAGA)

    3/11

    Sumber Pengajaran Dan Pembelajaran :

    Bahan Bilangan

    a) Buku teks

    b) Buku rujukan

    c) Buku latihan

    d) Power point

    e) Papan putih

    f) Lembaran Kerja 1

    g) Marker Pen

    h) Lembaran Aktiviti

    1

    1

    1

    1

    1

    8

    3

    8

  • 7/31/2019 Rancangan pengajaran Harian (TENAGA)

    4/11

    Langkah pengajaran :

    Fasa / masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

    Set induksi

    (5 minit)

    Ramalan jawapan :

    -Untuk jadi kuat

    -Dapat berlawan dengan orang jahat-Untuk menyelamatkan Olive,

    kekasihnya daripada di rampas Bluto.

    Guru menunjukkan gambar (kartun

    Popeye):

    Soalan :

    Kenapakah Popeye perlu makan bayam

    untuk berlawan dengan Bluto?

    Jawapan :TENAGA

    Sumber mengajar (TLRs):

    Gambar daripadaslaid sebagai contoh

    SPS :

    Komunikasi

    Andaian awal

    TSTS :

    Mengembangkan

    idea

    Sains attitude/moral

    values:

    Menghormati

    pendapat pelajar.

    Pelajar memberi

    respon kepada guru

    sepanjang sesi

  • 7/31/2019 Rancangan pengajaran Harian (TENAGA)

    5/11

    pengenalan topik

    Perkembangan idea

    (20 minit)

    Kepelbagaian bentuk tenaga :

    a) Tenaga Kinetik- Tenaga yangdimiliki oleh suatu objek akibat

    gerakan atau pergerakannya.

    b) Tenaga Keupayaan- Tenaga

    yang tersimpan di dalam sesuatuobjek kerana kedudukan atau

    keadaannya.

    c) Tenaga Kimia - Tenaga yang

    disimpan di dalam makanan danbahan api

    d) Tenaga Haba - Tenaga yang

    wujud dalam objek-objek panasyang terhasil daripada

    pergerakan zarah-zarah dalam

    jirim.

    - Guru mengagihkan pelajar

    kepada beberapa kumpulan kecil

    dengan menggunakan sistempenomboran.

    - Guru memanggil seorang wakil

    daripada setiap kumpulan untuk

    mendemontrasi aktiviti yangdiarahkan oleh guru dihadapan

    kelas.

    a) Pelajar 1 menutup dan

    membuka suis lampu.b) Pelajar 2 berlari ulang-alik di

    hadapan kelas.c) Pelajar 3 menyalakan

    pemetik api.d) Pelajar 4 mengangkat buku

    daripada permukaan lantai.

    Sumber mengajar (TLRs):

    Persembahan Power

    Point

    SPS :

    Komunikasi

    Andaian awal

    Pemerhatian

    TSTS :

    Mengembangkan

    idea

    Sains attitude/moral

    values:

    Menghormatipendapat pelajar.

    Pelajar memberirespon kepada guru

    sepanjang sesipengenalan topik

  • 7/31/2019 Rancangan pengajaran Harian (TENAGA)

    6/11

    e) Tenaga Cahaya - Objek yangpanas mengeluarkan cahaya

    selain daripada membebaskanhaba.

    f) Tenaga Bunyi - Dihasilkan olehobjek yang bergetar.

    g) Tenaga Elektrik- Di hasilkanoleh caj elektrik ataupun arus

    elektrik.

    h) Tenaga Nuklear - Tenaga yang

    tersimpan di dalam nukleusatom.

    Sumber-sumber tenaga:

    a) Matahari

    b) Anginc) Air

    d) Bahan Api Fosile) Sumber Geoterma

    f) Bahan Radioaktif

    g) Bahan Api Biojisim

    - Daripada aktiviti di atas,gurumenerangkan sedikit mengenai

    Kepelbagaian Bentuk Tenagadan beberapa Sumber Tenaga

    sebagai pengenalan awal kepadapelajar. Ini bertujuan untukmembuka minda pelajar tentang

    topik pembelajaran pada hari ini.

    - Guru mengedarkan tugasan

    kumpulan. Terdapat 8 sampulsurat yang mengandungi soalan.

    Pelajar diberi masa selama 10minit untuk melaksanakan

    tugasan dalam kumpulan dalam

    bentuk perbincangan kumpulan.

    Contoh soalan

    Bentuk tenaga : TENAGA HABA

    Pengertian :______________Contoh : ______________

    Sumber tenaga :________________

    - Setiap kumpulan diberi masa

    selama 2 minit untukmembentangkan hasil

    Memberi kerjasama

    semasa perbincangan

    dilaksanakan.

  • 7/31/2019 Rancangan pengajaran Harian (TENAGA)

    7/11

    perbincangan.

    - Guru mengedarkan lembarankerja untuk diisi oleh pelajar

    sepanjang proses pembentangandijalankan.

    - Selepas setiap perbincangan

    guru akan memberi komen danmenerangkan dengan lebih

    mendalam tentang hasilperbincangan tugasan yang telah

    diberi.

    Rujuk power point presentation

    Penilaian

    (10minit)

    Jawapan Case study :

    Case study 1 :

    Tenaga Elektrik Tenaga Haba

    Case study 2:

    - Guru melaksanakan aktiviti

    Penyelesaian Masalah.

    - Terdapat tiga jenis masalah yangberkaitan dengan topik

    pembelajaran dan kehidupanharian.

    TSTS:

    Penyelesaianmasalah

    SPS :

    Komunikasi

  • 7/31/2019 Rancangan pengajaran Harian (TENAGA)

    8/11

    Tenaga Kinetik Tenaga Bunyi

    Case study 3 :

    Tenaga Kimia Tenaga Haba +Tenaga CahayaCase study 4:

    Tenga Solar Tenaga Elektrik

    Tenaga Cahaya

    Case study 1:

    Puan Salmah sedang sibuk menggosok

    baju anaknya, Anis yang berusia 11tahun. Tiba-tiba anaknya datang daningin menyentuh seterika tersebut.

    Tindakan refleks, Puan Salmah terusmenepis tangan anaknya.

    Anis : Mak..kenapa mak pukul tangan

    Anis?

    Puan Salmah : Sterika ni panas sayang.Anis : Macam mana sterika ni boleh

    panas mak?Puan Salmah :.......................

    *Sila sambung dialog ini dan

    kaitkan dengan pembelajaran hari ini.

    Case Study 2:

    Pada suatu petang, Ahmad sedang leka

    melayan gitarnya. Pelbagai jenis lagutelah dinyanyikan. Keasyikannya

    diperhatikannya adiknya, Afni.

    Afni : Abang, macam mana gitar niboleh keluarkan bunyi?

    Abang : Sebab abang petik gitar ni la.

    Afni : Ala, ni tali je. Takkan boleh

    Sains attitude/moral

    values:

    Kerjasama dalamkumpulan

  • 7/31/2019 Rancangan pengajaran Harian (TENAGA)

    9/11

    keluar bunyi kot.Abang :......................

    *Sila sambung dialog ini dan kaitkandengan pembelajaran hari ini.

    Case Study 3:

    Ali dan adiknya, Rina sedang menontonTV di ruang tamu. Tiba-tiba bekalan

    elektrik di rumah mereka terputus.

    Adiknya menjerit kerana terkejut.

    Ali : Relax adik,Blackoutje ni.Rina : Abang...Rina tak nampak apa-apa

    ni.

    Ali : Kejap yer, abang pergi cari lilin.

    Rumah mereka kini diterangi cahayadaripada lilin tersebut.

    Rina : Abang, macam mana lilin ini

    boleh menghasilkan cahaya ya?

    Ali :....................

    *Sila sambung dialog ini dan kaitkan

    dengan pembelajaran hari ini.

    Case Study 4:

    Di dalam sebuah kelas, Cikgu Aminah

  • 7/31/2019 Rancangan pengajaran Harian (TENAGA)

    10/11

    sedang mengajar subjek Matematik. Dia

    memberikan latihan kepada anak

    muridnya. Latihan itu melibatkan

    pengiraan menggunakan kalkulator.

    Azi : Ala, cikgu. Kalkulator saya tak

    berfungsi la cikgu.

    Cikgu Aminah : Kenapa Azi?

    Azi : Mungkin kehabisan bateri.

    Cikgu Aminah melihat kalkulator Azi.

    Dia kemudian berkata

    Cikgu Aminah : Azi, kalkulator kamu

    menggunakan kuasa solar la.

    Azi : Kuasa solar? Macam mana kuasa

    solar boleh menghidupkan kalkulator

    saya cikgu?

    Cikgu Aminah :

    *Sila sambung dialog ini dan kaitkandengan pembelajaran hari ini.

    Penutup

    (5minit)

    Lapan bentuk tenaga yang telah

    dipelajari:

    - Guru meminta pelajar membuat

    kesimpulan berpandukan peta

    minda yang telah diberikan di

    Alat Bantu Mengajar:

    Peta Minda

  • 7/31/2019 Rancangan pengajaran Harian (TENAGA)

    11/11