rancangan pengajaran harian (teknologi)
DESCRIPTION
Rancangan Pengajaran Harian (Teknologi)TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )
Mata pelajaran : Bahasa Tamil
Tahun : 3 Cergas
Bilangan Murid : 18 orang
Tajuk : Perayaan di Malaysia
Tarikh : 10 September 2011
Masa : 60 minit
Bidang pembelajaran :1.6 berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan
seharian
2.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan
yang betul dan memahami petikan yang dibaca.
Hasil pembelajaran :1.6.1 berbual tentang sesuatu perkara yang dialami den dilihat dengan menggunakan bahasa yang sesuai.
2.1.3 membaca dan memahami petikan yang ringkas.
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat;
i. Murid dapat menyatakan tentang pengalaman mereka
menyambut 4 jenis perayaan secara lisan.
ii. Membaca dan menyatakan isi penting secara lisan
mengenai 4 jenis perayaan di Malaysia yang terdapat
dalam petikan.
iii. Murid dapat mengisi tempat kosong mengenai
pengalaman mereka menyambut 4 jenis perayaan masing-
masing.
Pengetahuan Sedia Ada :Murid dapat menceritakan pengetahuan dan pengalaman
mereka mengenai perayaan yang terdapat di Malaysia
Nilai :Kesenian, menghayati, menghormati dan Menghargai.
Kemahiran Berfikir :Membuat perbezaan, membuat inferens, dan kemahiran
mengkategori.
Kemahiran Belajar : Menerima maklumat, memproses dan melaporkan.
Kecerdasan Pelbagai :Kinestetik, intrapersonal, interpersonal, naturalis dan
emosi.
Bahan bantu mengajar : Lembaran kerja, 2-D poster, klip video, audio, MS Power
Point, MS Excel, MS Word
Langkah/ Masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set induksi
(5 minit)
Soalan:
Apa yang anda lihat dalam
video yang tunjukkan?
Nyatakan kaum- kaum
yang terdapat di Malaysia.
Apakah perayaan bagi
setiap kaum tersebut?
1. Guru menayangkan klip video
yang berkaitan dengan rakyat
pelbagai kaum yang merayakan
pelbagai perayaan.
2. Guru menanyakan soalan kepada
murid berkaitan dengan video yang
ditayangkan.
3. Murid meramal apakah topik pada
hari ini.
4. Guru memberitahu murid tentang
topik pelajaran hari ini.
Bahan:
klip video
Kemahiran Berfikir :
menghubungkait,
inferens
menonton dengan
aktif
Langkah 1
(10 minit)
Perayaan di Malaysia
Hari Raya Aidilfitri
Tahun Baru Cina
Deepavali
Hari Natal
1. Murid memberitahu pengalaman
mereka menyambut dan turut serta
dalam perayaan.
2. Guru memberi penerangan dengan
menggunakan persembahan
power point.
3. Guru berbincang dengan murid.
Bahan:
MS power point
Kecerdasan Pelbagai : verbal
linguistik,visual,
intrapersonal, interpersonal
Langkah 2
(15 minit)
Disambut oleh siapa?
Apakah aktiviti yang dilakukan
sebelum, semasa dan
selepas?
Bagaimana sesuatu perayaan
dibezakan?
1. Guru mengedarkan teks bacaan
kepada setiap pelajar.
2. Murid bergilir-gilir membaca
petikan itu dengan sebutan dan
intonasi yang betul.
3. Guru berbincang dengan murid
tentang kandungan teks dan
berbincang makna bagi perkataan
yang baru.
4. kemudian guru menanyakan
soalan kepada murid berkaitan
dengan petikan tersebut.
Langkah 3
(15 minit)
Audio dan video berkaitan dengan
situasi perayaan
Hari Raya Aidilfitri
Tahun Baru Cina
Deepavali
Hari Natal
1. Guru menyiarkan beberapa audio
dan video berkaitan dengan situasi
perayaan.
2. Murid diminta mendengarnya
dengan teliti dan menjawab
beberapa soalan berkaitan
dengannya.
Bahan:
klip video,
audio
Langkah 4
(10 minit)
Lembaran kerja
Kumpulan :
1. Hari Raya Aidilfitri
1. Guru menyediakan latihan dalam
bentuk excel.
2. Murid tampil kehadapan dan
Bahan: MS Excel, poster
Nilai : kerjasama, hormat-