rancangan pengajaran harian (selasa)
DESCRIPTION
contoh rphTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 4(KEMAHIRAN MEMBACA)
Tarikh : 22 April 2014)
Hari : Selasa
Tahun : 4 Waja
Bil Murid :26 Orang
Masa : 1110-1210
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Masyarakat Penyayang
Tajuk : Hidup berjiran
STANDARD KANDUNGANSTANDARD PEMBELAJARAN
2.6 Membaca pelbagai bahan sastera dan bukan sastera yang sesuai bagi memupuk minat membaca.
2.6.2 Membaca dan memahami pelbagai bahan bukan sastera untuk mengenal pasti nilai murni.
Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya :1. Membaca empat daripada lima perenggan yang terdapat dalam petikan.2. Mengenal pasti empat daripada lima nilai murni yang terdapat dalam petikan.
Sistem Bahasa Kosa Kata : diperkukuh, peranan, terpelihara Tatabahasa : PeribahasaPengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum Ilmu : Pendidikan Moral Nilai Murni: Bantu-membantu, kerjasama, baik hati EMK: Kreativiti dan Inovasi
Kemahiran Bernilai Tambah KB : Menjana Idea, Menghubungkaitkan TKP : Verbal linguistik, Kinestetik BCB : Bacaan Intensif
Bahan Bantu MengajarBil.JenisBilangan
1.Petikan Teks26
2. Kad Kosa Kata
3. Kad Manila4
4. Carta Grafik4
5. Pen Marker4
6. Lembaran Kerja26
Pengetahuan Sedia Ada Murid : Murid pernah mengalami suasana hidup berjiran.Langkah/ MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan
Set Induksi(5 MINIT)
Tajuk Pelajaran:Hidup Berjiran
1. Apa yang dapat anda perhatikan dalam lakonan?2. Apakah kepentingan hidup berjiran?
1. Guru memastikan semua murid bersedia untuk sesi pembelajaran.2. Guru meminta murid menumpukan perhatian terhadap lakonan ringkas.3. Guru melakonkan suasana berjiran.4. Guru bersoal jawab dengan murid.5. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran. TKP :Verbal linguistik
Kinestetik
KB: Menjana Idea
Pembelajaran Kontekstual
Langkah 1(15 MINIT)Aktiviti Membaca
Kosa Kata Baharu:1. diperkukuh2. peranan3. terpelihara
1. Guru mengedarkan petikan Semangat Membantu Jiran dalam Masyarakat1. Guru meminta murid membaca petikan secara senyap.1. Murid membaca petikan secara berkumpulan.1. Murid dipilih secara rawak untuk membaca petikan dengan sebutan yang betul.1. Murid bersama guru bersoal jawab berdasarkan petikan dan peribahasa yang terdapat dalam petikan.
BBM:Petikan teks.
BCB:Bacaan Intensif
KB:Mengecam
Penilaian Objektif: Membaca empat daripada lima perenggan yang terdapat dalam petikan.
Langkah 2(20 MINIT)Aktiviti Kumpulan1. Murid dibahagikan dalam kumpulan.2. Setiap kumpulan memilih seorang ketua, pencatat, material monitor dan pelapor.3. Material monitor mengambil kad manila dan pen marker.4. Setiap kumpulan diminta untuk mengenal pasti nilai murni yang terdapat dalam teks.5. Guru dan murid merumuskan hasil pembentangan setiap kumpulan.
BBM:Kad manila dan pen marker
TKP:-verbal linguistik,-Kinestetik
KB:-Menghubungkait
Penilaian Objektif: Mengenal pasti empat daripada lima nilai murni yang terdapat dalam petikan
Langkah 3(15 Minit)Pentaksiran
1. Murid mencari maksud kosa kata baharu yang terdapat dalam teks.
PengayaanMurid diminta untuk membina ayat berdasarkan kosa kata yang terdapat dalam teks.
PemulihanMurid dibimbing untuk membaca semula petikan teks.
BBM:Lembaran kerja
Penutup(5 MINIT)Kognitif
1. Guru membimbing murid merumuskan isi pelajaran.1. Murid menyanyikan lagu Kalau Rasa Gembira.1. Guru memberi penghargaan kepada murid-murid. KBMerumus
KP:Verbal linguistikIntrapersonal
Aktiviti Susulan : Murid membaca pelbagai bahan bacaan lain dan mengenal pasti nilai murni.
PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH (Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)
Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing :
Catatan
Tandatangan :Nama :Tarikh :
Disemak oleh Guru Besar :
Catatan
Tandatangan :Nama :Tarikh :