rancangan pengajaran harian sejarah tahun 4 2015

8
CHRISTINA A/P SHARLEH PISMP SEJARAH SEM 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH TAHUN 4 2015 Mata Pelajaran : Sejarah Tarikh : 27.3.2015 Masa : 8.15-9.15 Hari : Jumaat Kelas : 4 Ros ( pandai dan sederhana ) Kehadiran : 24/24 Tema : Zaman Prasejarah Tajuk : Zaman Logam ( Buku Teks : muka surat 76 – 77 ) Objektif Pembelajaran: Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat : i) Menyatakan sekurang-kurangnya contoh alatan zaman logam. ii) Menyatakan fungsi alatan zaman logam. iii) Menyatakan ciri-ciri masyarakat prasejarah dari segi petempatan, kegiatan ekonomi, peralatan, kepercayaan dan lokasi petempatan di Malaysia.

Upload: mhekala-perumal

Post on 26-Jan-2016

70 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

tahun 4

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Sejarah Tahun 4 2015

CHRISTINA A/P SHARLEH

PISMP SEJARAH SEM 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH TAHUN 4 2015

Mata Pelajaran : Sejarah

Tarikh : 27.3.2015

Masa : 8.15-9.15

Hari : Jumaat

Kelas : 4 Ros ( pandai dan sederhana )

Kehadiran : 24/24

Tema : Zaman Prasejarah

Tajuk : Zaman Logam ( Buku Teks : muka surat 76 – 77 )

Objektif Pembelajaran: Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat :

i) Menyatakan sekurang-kurangnya contoh alatan zaman logam.ii) Menyatakan fungsi alatan zaman logam.iii) Menyatakan ciri-ciri masyarakat prasejarah dari segi petempatan, kegiatan ekonomi, peralatan, kepercayaan dan

lokasi petempatan di Malaysia.

Hasil Pembelajaran :1. Pelajar dapat menyatakan ciri-ciri masyarakat zaman logam dari segi petempatan, kegiatan ekonomi,

peralatan, kepercayaan, lokasi petempatan di Malaysia.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Sejarah Tahun 4 2015

2. Pelajar dapat meneka lokasi petempatan dan alatan zaman logam di Malaysia.

Pengetahuan sedia ada: Para pelajar diminta membaca tajuk tersebut di rumah sebelum proses pengajaran dan pembelajaran.

Bahan Bantu Belajar : Tagged web side

Komputer Riba dan Projektor LCD

Slide Power Point

Buku Teks Sejarah Tahun 4

Buku Rujukan Sejarah

Peta Malaysia

Nilai : Patriotisme, Kerjasama, Rajin, Berani

EMK : Kreatif dan Enovatif

LANGKAH/

MASA

AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN CATATAN

SET INDUKSI

( 5 minit )

1.Guru akan memperkenalkan tajuk yang dibincangkan dengan cara menunjukkan batu lesung dan mesin kisar yang berkaitan dengan zaman logam.

2.Guru memulakan sesi pengajaran dan pembelajaran dengan menerangkan secara ringkas tentang zaman logam.

3.1 Kehidupan manusia prasejarah

3.1.1 Menyatakan maksud prasejarah.

K3.1.6 Menyatakan kepentingan menghargai

tinggalan sejarah.

Aktiviti :

NILAI

1. Minat

2. Berdisiplin

KONSEP

Prasejarah / Zaman Logam

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Sejarah Tahun 4 2015

3. Guru membuat rumusan dan mengaitkan gambar slide dengan tajuk pembelajaran seterusnya.

4.Pelajar memberi perhatian terhadap slide yang ditayangkan.

1. Pengenalan tajuk dengan menunjukkan batu lesung dan mesin kisar kepada para pelajar.

BBB

Batu lesung dan mesin kisar

TMK

PENDEKATAN

Berpusatkan Guru dan Murid.

LANGKAH 1

(10 minit )

1.Guru akan menayangkan tayangan video / slide yang berkaitan dengan zaman logam.

2.Guru akan mengedarkan borang ‘check list’.

3.Guru memberi penerangan tentang lokasi dan peralatan.

4.Sumbangsaran tentang tajuk pembelajaran.

5.Pelajar menumpukan perhatian dan menanda pada borang yang diedarkan.

6.Pelajar memberi kerjasama kepada guru dengan menanda borang tersebut.

7.Murid peka dengan penerangan guru.

3.1.2 Menyatakan lokasi prasejarah.

3.1.4 Mengenal pasti alatan dan

kegunaannya dalam masyarakat

prasejarah.

Aktiviti :

1. Borang ‘check list’ digunakan.

2. Murid menanda lokasi dan alatan berdasarkan slide TMK.

NILAI

1.Kerjasama

2.Peka

3.Berdisiplin

KONSEP

Zaman Logam

KBKK

Menjana idea

TMK

LANGKAH 2

(15 minit)

Aktiviti kumpulan.

1.Guru meminta murid duduk dalam

3.1.2 Menyatakan lokasi prasejarah.

3.1.3 Menyatakan kegiatan masyarakat

NILAI

1.Memberi perhatian

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Sejarah Tahun 4 2015

kumpulan. (4 orang dalam satu kumpulan)

2.Guru mengedarkan teks bacaan bagi setiap murid.

3.setiap murid akan dinomborkan (1-4) dan bahagikan tugasan bagi setiap ahli.

4.I-THINK (Peta Aliran) yang akan dilengkapkan olah murid.

5. Pelajar menunjukkan minat dan memberi perhatian terhadap penjelasan guru.

5.Pelajar memberi kerjasama apabila disoal oleh guru.

6.Murid akan melengkapkan peta aliran.

1.Guru meminta Kutua Kumpulan mengambil arahan ke-2.

2.Guru meminta murid melengkapkan peta dengan lokasi zaman logam.

3.Guru meminta salah seorang wakil murid dalam kumpulan membentangkan lokasi zaman logam.

prasejarah.

3.1.4 Mengenal pasti alatan dan

kegunaannya dalam masyarakat

prasejarah.

2.Minat

3.Berdisiplin

4.Bekerjasama

KONSEP

Lokasi

BBB

Peta

STRATEGI

Demonstrasi, Koperatif

LANGKAH 3 Aktiviti Kumpulan. 3.1.4 Mengenal pasti alatan dan 1.Memberi perhatian

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Sejarah Tahun 4 2015

(20 minit) 1.Guru meminta Kutua Kumpulan mengambil arahan ke-3.

2.Guru meminta murid melengkapkan peta alir dengan membanding beza alatan pada masa dahulu dan sekarang.

3.Guru meminta salah seorang wakil murid dalam kumpulan membentangkan fungsi alatan.

4.Guru meminta murid ke-3 dari setiap kumpulan memilih arahan ke-4 untuk membentuk alatan dengan menggunakan tanah liat (paper clay).

5.Guru meminta murid menghasilkan alatan zaman logam dalam kumpulan.

6. Pelajar akan bekerjasama dalam menghasilkan alatan.

7.Pelajar berdisiplin dan memberi kerjasama kepada guru.

8.Murid membentangkan hasil kumpulan dalam kelas.

kegunaannya dalam masyarakat

prasejarah.

Aktiviti Pengayaan :

1. Murid akan diedarkan dengan peta alir.

2. Murid akan menyatakan fungsi alatan.

3. Murid membentuk alatan berdasarkan gambar yang diberi dalam kumpulan.

2.Minat

3.Berdisiplin

4.Bekerjasama

KBKK

Menjana idea

BBB

TMK

Peta, paper clay

PENDEKATAN

Berpusatkan Murid

Dan bahan

STRATEGI

Koperatif

LANGKAH 4

(5-7 minit)

Kuiz

1.Guru mempamerkan soalan di slide (TMK).

2.Guru meminta wakil dari setiap kumpulan membaca dan memilih jawapan yang tepat.

3.1.2 Menyatakan lokasi prasejarah.

3.1.3 Menyatakan kegiatan masyarakat

prasejarah.

NILAI

1.Minat

2.Peka

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Sejarah Tahun 4 2015

3.Pelajar menunjukkan minat dan memberi perhatian terhadap soalan.

4.Pelajar memberi kerjasama kepada guru.

3.1.4 Mengenal pasti alatan dan

kegunaannya dalam masyarakat

prasejarah.

PENDEKATAN

Berpusatkan Murid

PENUTUP

(2-5 minit)

Penutup

1.Guru merumuskan isi pelajaran berdasarkan objektif pelajaran sebagai penutup.

2.Guru mengemukakan beberapa soalan secara rawak untuk memastikan kefahaman pelajar terhadap topik yang telah dipelajari.

1. Murid diminta untuk memberi perhatian kepada pengajaran guru.

2. Pelajar menjawab soalan- soalan yang diutarakan.

K3.1.6 Menyatakan kepentingan menghargai

tinggalan sejarah.

NILAI

1.Memberi perhatian

REFLEKSI :