rancangan pengajaran harian- sejarah

6
UNIVERSITI MALAYSIA SABAH SEKOLAH PENDIDIKAN DAN PEMBANGUNAN SOSIAL DTT5224 KAEDAH MENGAJAR SEMESTER 2 SESI 2012/2013 Tajuk Kerja Kursus: Pengakuan Pelajar : Saya mengaku bahawa kerja kursus ini ialah hasil kerja saya sendiri. Saya sedar bahawa tindakan sewajarnya mengikut Peraturan Peperiksaan UMS akan dikenakan sekiranya saya bersalah mengikut peraturan berkenaan. (Susun nama mengikut nombor matrik, tulis ‘Ketua’ selepas nama untuk Ketua kumpulan) Nama ahli kumpulan No. Matrik Tandatangan LYNDIA ANAK ANGGANG PT122132CT LENYA ANAK KO PT122122CT KAEDAH MENGAJAR TENTANG SEJARAH TINGKATAN DUA. BAB 1: KEDUDUKAN STRATEGIK MENDORONG PENGUASAAN BRITISH.

Upload: darwinlihing

Post on 20-Jul-2015

2.927 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pengajaran  harian- SEJARAH

UNIVERSITI MALAYSIA SABAH

SEKOLAH PENDIDIKAN DAN PEMBANGUNAN SOSIAL

DTT5224 KAEDAH MENGAJAR

SEMESTER 2 SESI 2012/2013

Tajuk Kerja Kursus:

Pengakuan Pelajar :

Saya mengaku bahawa kerja kursus ini ialah hasil kerja saya sendiri. Saya sedar bahawa tindakan sewajarnya mengikut Peraturan

Peperiksaan UMS akan dikenakan sekiranya saya bersalah mengikut peraturan berkenaan. (Susun nama mengikut nombor matrik, tulis ‘Ketua’

selepas nama untuk Ketua kumpulan)

Nama ahli kumpulan No. Matrik Tandatangan

LYNDIA ANAK ANGGANG PT122132CT

LENYA ANAK KO PT122122CT

KAEDAH MENGAJAR TENTANG SEJARAH TINGKATAN DUA.

BAB 1: KEDUDUKAN STRATEGIK MENDORONG PENGUASAAN BRITISH.

Page 2: Rancangan pengajaran  harian- SEJARAH

SADIAH ANAK AWANG PT122240CT

PERDORIN BIN GANSI PT122209CT

CHARLES MICHAEL PT122339CT

PENSYARAH: DR. ROSY TALIN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Hari :Rabu

Tarikh :10 Oktober 2012

Masa :1.00-2.00 petang

Tingkatan :2 Mawar

Subjek :Sejarah

Topik :Bab 1 Kedudukan Strategik Mendorong Penguasaan British

Sub Topik :Pertapakan SHTI di Pulau Pinang dan Kedaulatan Kedah Terancam

Page 3: Rancangan pengajaran  harian- SEJARAH

Hasil Pembelajaran :Sepanjang pembelajaran, pelajar dapat:

1) Menyebut tentang tiga daripada lima faktor pertapakan SHTI di Pulau Pinang selepas melihat

tayangan video yang ditunjukkan.

2) Menyatakan tiga daripada lima sebab SHTI berminat untuk menguasai Pulau Pinang selepas

mendengar penerangan guru berdasarkan buku teks Sejarah Tingkatan Dua.

3) Menghuraikan tentang kedua-dua masalah di Kedah yang membawa campur tangan British

menggunakan pemahaman pelajar sendiri.

Pengetahuan Sedia Ada :Murid mengetahui tentang SHTI dan kedudukan Negeri Pulau Pinang serta Negeri Kedah.

Bahan bantu Mengajar :Komputer riba, persembahan ‘power point’, Video, Kertas mahjung, pen marker,

kertas edaran, Buku Teks Sejarah Tingkatan 2, nota Ekstrem PMR dan LCD projector.

KPS/KBBK :Meneroka bukti, menghubung kait.

Page 4: Rancangan pengajaran  harian- SEJARAH

Strategi Pengajaran Sejarah :Komunikasi dua hala antara guru dan juga pelajar

Nilai murni/ Patriot ik :Bekerjasama, patuh kepada arahan, Keberanian, kecekapan, kebijaksanaan, nilai patriotik ( Menghargai

dan memanfaatkan asset Negara)

Page 5: Rancangan pengajaran  harian- SEJARAH

Langkah/

Masa

Isi Kandungan Aktivit i Guru Aktivit i Pelajar Catatan

Set Induksi

( 5 minit )

Menayangkan gambar Datuk Lee

Chong Wei, Datuk Nicol Ann David,

Tun Abdullah Ahmad Badawi,

bendera Pulau Pinang dan Peta

Semenanjung Malaysia

• Menayangkan gambar.

- gambar anak kelahiran

Pulau Pinang yang

mencipta nama.

• Bersoal jawab dengan pelajar

tentang gambar yang

ditunjukkan

• Memilih seorang pelajar tampil

ke hadapan untuk

menunjukkan bendera Negeri

Pulau Pinang daripada 2 buah

bendera yang ditayangkan.

• Menunjukkan Peta

Semenanjung Malaysia untuk

menunjukkan kedudukan

Pulau Pinang dan Kedah

dalam peta tersebut serta

bertanya kepada pelajar

• Melihat gambar yang

telah disediakan oleh

guru dan menyebut satu

persatu individu yang

terdapat pada gambar

yang ditayangkan

tersebut.

• Tampil ke hadapan dan

menunjukkan mana satu

peta Negeri Pulau

Pinang

• Mendengar dengan teliti

setiap penerangan dan

bersedia untuk

memberikan jawapan

dimana kedudukan

Pulau Pinang dan Kedah

BBM:

• Komputer riba

• PowerPoint

• LCD Projektor

Page 6: Rancangan pengajaran  harian- SEJARAH

Refleksi: