rancangan pengajaran harian sains &tekn

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 1 Tarikh : 17 Jun 2012 Kelas : 1 Caring Masa : 8.15 9.15 (1jam) Bilangan murid : 32 orang Bidang : Sains Hayat Unit : 3 Tema : Haiwan Objektif : 1. Dapat mengenal pasti 8 daripada 10 jenis haiwan. 2. Mengenal pasti 3 daripada 5 bahagian-bahagian tubuh haiwan. 3. Mengajuk 5 daripada 7 jenis bunyi haiwan. 4. Menunjukkan 3 daridapa 5 cara pelbagai haiwan bergerak secara simulasi. Fokus utama : 3.1 Menganalisis haiwan dan bahagian tubuh haiwan. 3.2 Menghargai pelbagai haiwan di sekeliling kita.

Upload: norhanaghazaly

Post on 22-Jul-2015

1.209 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pengajaran harian sains &tekn

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 1

Tarikh : 17 Jun 2012

Kelas : 1 Caring

Masa : 8.15 – 9.15 (1jam)

Bilangan murid : 32 orang

Bidang : Sains Hayat

Unit : 3

Tema : Haiwan

Objektif :

1. Dapat mengenal pasti 8 daripada 10 jenis haiwan.

2. Mengenal pasti 3 daripada 5 bahagian-bahagian tubuh haiwan.

3. Mengajuk 5 daripada 7 jenis bunyi haiwan.

4. Menunjukkan 3 daridapa 5 cara pelbagai haiwan bergerak secara simulasi.

Fokus utama :

3.1 Menganalisis haiwan dan bahagian tubuh haiwan.

3.2 Menghargai pelbagai haiwan di sekeliling kita.

Page 2: Rancangan pengajaran harian sains &tekn

Fokus sampingan :

3.1.1 Mengenal pasti haiwan yang terdapat di sekeliling kita

3.1.2 Mengenal pasti bahagian tubuh haiwan

3.2.1 Mengajuk bunyi pelbagai haiwan yang pernah mereka dengar.

3.2.2 Menunjukkan cara pelbagai haiwan bergerak secara simulasi.

Pengetahuan sedia ada : Pelajar biasa melihat pelbagai haiwan di sekeliling mereka, terutama haiwan peliharaan di rumah.

Nilai murni : Menunjukkan kasih sayang terhadap haiwan dengan cara tidak menganiaya haiwan.

Kosa kata : Haiwan, kaki, cengkerang, tubuh, ekor, bahagian, sirip, mata, sisik, mulut, bulu, telinga, tanduk,

tanduk, paruh, sesunggut, sayap, bunyi.

Kaedah pengajaran : Tayangan LCD, penerangan, perbincangan dan soal jawab.

Alat bantu mengajar :

1. Youtube

2. Ms PowerPoint

3. Ms Word

4. Blog

5. Buku teks

Page 3: Rancangan pengajaran harian sains &tekn

Masa/peringkat Aktiviti guru Aktiviti Pelajar ABM

Set induksi

(5 minit)

Guru membuka youtube yang

menayangkan klip video tentang

bunyi haiwan sebagai set induksi.

Pelajar memberi perhatian terhadap

klip video tersebut.

Youtube

Peringkat 2

(10 minit)

Guru menunjukkan gambar-gambar

haiwan yang terdapat dalam Ms

PowerPoint.

Guru menyoal pelajar: Apakah nama

haiwan-haiwan tersebut?

Pelajar memberi perhatian terhadap

gambar-gambar yang dipamerkan di

dalam Ms PowerPoint.

Pelajar menjawab soalan yang

diajukan oleh guru.

Ms

PowerPoint

Buku teks

Peringkat 3

(10 minit)

Guru menunjukkan gambar-gambar

tubuh haiwan yang terdapat dalam

Ms PowerPoint.

Guru menyoal pelajar: Apakah

bahagian tubuh haiwan-haiwan

tersebut?

Pelajar memberi perhatian terhadap

gambar-gambar yang dipamerkan di

dalam Ms PowerPoint.

Pelajar menjawab soalan yang

diajukan oleh guru.

Ms

PowerPoint

Buku teks

Peringkat 4

(25 minit)

Guru megedarkan lembaran kerja

kepada setiap murid.

Guru memberi masa 25 minit untuk

menyiapkan tugasan tersebut.

Murid-murid menyiapkan tugasan

yang diberikan kepada mereka.

Murid dibimbing oleh guru dalam

menyiapkan kerja tersebut.

Lembaran

kerja

Ms Word

Peringkat 5

(10 minit)

Guru membuat rumusan dengan

menyoal murid semula tentang apa

yang dipelajari hari ini. Akhir

sekali, guru memaklumkan kepada

murid, untuk mendapatkan nota

lengkap dan latihan sila rujuk

norhanaghazaly.blogspot.com

Pelajar memberi perhatian dan

menyalin alamat blog tersebut.

Blog

Page 4: Rancangan pengajaran harian sains &tekn

Refleksi:

Guru : Hari ini hari yang menceriakan. Pengajaran dan pembelajaran berjalan seperti yang dirancang. Terdapat hanya 3

orang murid yang perlu diberi bimbingan.

Murid : 32 orang murid menunjukkan minat terhadap pembelajaran dan yakin boleh membuat lembaran kerja yang

diberikan. Hanya Ahmad Azim, Badrul dan Hafiz yang mempunyai masalah kerana masih tidak pandai membaca.