rancangan pengajaran harian sains tahun 4

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 4 Matapelajaran : Sains Tarikh : 28 Oktober 2013 Hari : Isnin Kelas : Tahun 4 Enrolmen : 10 orang murid Masa : 60 minit ( 0720 – 0820 ) Tema : Menyiasat Alam Bahan Tajuk : Sifat Bahan. Hasil Pembelajaran : pada akhir pelajaran ini, murid – murid akan dapat : 1) Mengenalpasti objek yang boleh berkarat dan tidak boleh berkarat. 2) Membuat kesimpulan bahawa objek yang diperbuat daripada logam boleh berkarat. Pengetahuan sedia ada murid : murid – murid telah mengetahui cara perbezaan objek berkarat dan tidak berkarat. Strategi : Perbincangan dan sumbangsaran. Kemahiran proses sains : memerhati, komunikasi, mengelas, Kemahiran manipulatif : - Kemahiran KBKK : menjana idea, mencirikan, membanding dan membeza, membuat kesimpulan. Nilai – nilai saintifik : bekerjasama dan bersabar Bahan bantu belajar : Kad bergambar, Jigsaw Puzzle dan lembaran kerja. Pentaksiran : Aktiviti pengayaan aktiviti pemulihan

Upload: msy-seppy

Post on 05-Dec-2015

35 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

RPH

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Sains Tahun 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 4

Matapelajaran : Sains

Tarikh : 28 Oktober 2013

Hari : Isnin

Kelas : Tahun 4

Enrolmen : 10 orang murid

Masa : 60 minit ( 0720 – 0820 )

Tema : Menyiasat Alam Bahan

Tajuk : Sifat Bahan.

Hasil Pembelajaran : pada akhir pelajaran ini, murid – murid akan dapat :

1) Mengenalpasti objek yang boleh berkarat dan tidak boleh berkarat.

2) Membuat kesimpulan bahawa objek yang diperbuat daripada logam boleh

berkarat.

Pengetahuan sedia ada murid : murid – murid telah mengetahui cara perbezaan

objek berkarat dan tidak berkarat.

Strategi : Perbincangan dan sumbangsaran.

Kemahiran proses sains : memerhati, komunikasi, mengelas,

Kemahiran manipulatif : -

Kemahiran KBKK : menjana idea, mencirikan, membanding dan membeza,

membuat kesimpulan.

Nilai – nilai saintifik : bekerjasama dan bersabar

Bahan bantu belajar : Kad bergambar, Jigsaw Puzzle dan lembaran kerja.

Pentaksiran : Aktiviti pengayaan aktiviti pemulihan

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Sains Tahun 4

Langkah / masa

Kandungan Strategi pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Set induksi

(5 minit)

Jawapan murid

Gambar :

1. Botol Kaca.

2. Klip kertas

3. Jarum baju.

- Guru mengedarkan sampul

surat yang mengandungi

"Jigsaw puzzle" kepada setiap

kumpulan.

- Guru meminta meminta setiap

kumpulan untuk

mencantumkan gambar

tersebut.

-Wakil setiap kumpulan akan

menampalkan gambar yang

telah siap dicantum tadi di

papan tulis.

- Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran hari ini.

Bahan :

-Kad bergambar

KBKK : menjana

idea.

Kemahiran

proses sains :

-Memerhati

-Komunikasi

Pencetussan

Idea

(15 minit)

1. Jarum baju

2. Klip kertas.

3. Botol kaca.

4. Tayar kereta.

5. Paku.

6. Bola getah.

Jawapan murid :

1. Tidak semua boleh

berkarat.

Objek boleh berkarat

1. Jarum baju.

2. Klip kertas.

3. Paku.

Objek yang tidak

boleh berkarat

1. Tayar kereta.

2. Bola getah.

- Guru menunjukkan beberapa

gambar yang mudah dikenali

kepada murid.

- Guru meminta murid untuk

mengenalpasti gambar itu.

- Adakah semua benda ini boleh

berkarat ?

- Nyatakan objek yang boleh

berkarat ?

- Nyatakan objek yang tidak

boleh berkarat ?

Bahan :

- Kad bergambar

KBKK :

Membanding dan

membeza.

Kemahiran

proses sains:

-Memerhati

-Komunikasi

- Mengelas

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Sains Tahun 4

Penstruktura

n semula idea

(20 minit)

Objek yang

boleh

berkarat

Objek yang

tidak boleh

berkarat

kunci pensil

Tin minuman Batu

Gunting Cawan kaca

Pembaris

logam

Kerusi kayu

Nat Botol plastik

Kapak Baju hujan

Jawapan murid:

1. Seronok

2. tidak seronok

3.faham

4. tidak faham

- Guru melekatkan jadual kosong

untuk mengelaskan objek

berkarat dan tidak berkarat di

papan tulis.

- Guru akan memilih murid

secara rawak untuk tampil ke

hadapan dan memberi jawapan

lalu melekatkan jawapan yang

betul.

- Aktiviti ini diulangi sehingga

kad gambar habis dilekatkan.

- Adakah kamu seronok dan

sudah memahami aktiviti ini ?

Bahan :

- Kad bergambar

KBKK :

Membanding dan

membeza /

mencirikan.

Kemahiran

proses sains:

-Komunikasi

- Mengelas

Aplikasi

(15 minit)

Aktiviti pengayaan dan

pemulihan.

- Guru mengedarkan lembaran

kerja kepada setiap murid.

- Setiap murid akan

melengkapkan tugasan yang

diberikan mengikut waktu yang

ditetapkan.

- Setelah selesai, murid akan

bertukar lembaran kerja untuk

disemak bersama - sama.

- Guru akan merumuskan hasil

kerja murid.

Bahan:

-Lembaran kerja.

KBKK :

Mencirikan

Kemahiran

proses sains:

-memerhati

-komunikasi

Penutup

( 5 minit )

Bahan yang diperbuat

daripada logam boleh

berkarat.

- Guru meminta beberapa murid-

murid untuk merumuskan

pelajaran hari ini.

- Ada sesiapa murid yang ingin

merumuskan pelajaran kita

pada hari ini ?

KBKK :

-Membuat

kesimpulan

Kemahiran

proses sains :

-Komunikasi

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Sains Tahun 4