rancangan pengajaran harian sains-

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 2 2012 Mata Pelajaran : Sains Tarikh : 20 Januari 2012 Kelas : Tingkatan 2 S1 Bil. Pelajar : 30 orang Tempat : Makmal Sains Masa : 8.05 pagi – 9.15 pagi (70 minit) Tema : Penyenggaraan dan Kesinambungan Hidup Tajuk : Dunia Melalui Deria Kita Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat : a) Memahami organ deria dan fungsinya b) Mengenal pasti dan mengaitkan organ deria dengan rangsangannya Pengetahuan Sedia Ada : a) Murid menggunakan lima organ deria dalam kehidupan b) Murid dapat mengingat kembali 5 organ deria yang telah dipelajari dalam sains sekolah rendah. Alat / Bahan Bantu Mengajar (ABBM) a) Power Point k) penunjuk fenolftalein b) Projector l) larutan sabun c) komputer riba m) air d) gambar 5 organ deria n) cuka e) kad manila o) gula halus f) kertas A4 p) beras g) tabung uji h) rak tabung uji i) garam halus j) padi

Upload: shazuraz-haqq

Post on 25-Oct-2015

130 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

sains

TRANSCRIPT

Page 1: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS-

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINSTINGKATAN 2

2012

Mata Pelajaran : Sains Tarikh : 20 Januari 2012Kelas : Tingkatan 2 S1 Bil. Pelajar : 30 orangTempat : Makmal Sains Masa : 8.05 pagi – 9.15 pagi

(70 minit) Tema : Penyenggaraan dan Kesinambungan Hidup

Tajuk : Dunia Melalui Deria Kita

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat :

a) Memahami organ deria dan fungsinyab) Mengenal pasti dan mengaitkan organ deria dengan rangsangannya

Pengetahuan Sedia Ada :

a) Murid menggunakan lima organ deria dalam kehidupanb) Murid dapat mengingat kembali 5 organ deria yang telah dipelajari dalam sains sekolah rendah.

Alat / Bahan Bantu Mengajar (ABBM)

a) Power Point k) penunjuk fenolftaleinb) Projector l) larutan sabunc) komputer riba m) aird) gambar 5 organ deria n) cuka e) kad manila o) gula halusf) kertas A4 p) berasg) tabung uji h) rak tabung ujii) garam halusj) padi

Pengurusan Kelas / Langkah Keselamatan

a) Iklim kelas dalam keadaan kondusifb) Keadaan kelas yang terkawal

Kemahiran Proses Sains

a)Memerhati d)Mengelaskanb)Membuat inferens e)Mengeksperimenc)Berkominukasi

Page 2: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS-

Kemahiran Berfikir

a)Mencirikan b)Membanding dan membezakanc)Menghubungkait

Sikap Saintifik dan Nilai Murni

a)Mensyukuri nikmat yang dikurniakan yang dikiurniakan Tuhanb)Menyedari bahawa sains merupakan satu daripada cara untuk memahami alamc)Bekerjasama d)Berani mencuba

Page 3: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS-

Masa Isi Pelajaran Hasil Pembelajaran

Aktiviti Pembelajaran Catatan

2 minit Pra Pengajaran -Murid mendengar dan mematuhi arahan guru

1.Guru memberi salam dan ucap kepada pelajar.

2.Guru memeriksa kehadiran pelajar.

3.Guru memastikan murid berada dalam keadaan bersedia untuk belajar.

Rekod kedatangan pelajar

10 minit Orientasi -Mencungkil pengetahuan pelajar

1.Guru memilih 5 orang pelajar untuk melakukan aktiviti yang diarahkan oleh guru. a)minum 2 jenis air -air oren -air gula b)menutup mata sambil meneka barang yang diberikan c)mencium dua jenis barang -minyak wangi -belacan d)meniup rekorder e)baca buku sambil memakai cermin mata hitam

2.Guru meminta pelajar melihat setiap aktiviti yang dilakukan. 3.Guru bersoaljawab dengan pelajar tentang : i-Perbuatan yang dilakukan ii-Organ deria yang digunakan iii-Kegunaan organ deria

BBM-air oren-air gula

KPS-Memerhatikan-Membuat Inferens-Berkomunika- si

KB-menjana idea

15 minit Pencetusan Idea-Puzzle

-Murid dapat membanding dan membezakan

1. Guru memberi sampul yang mengandungi gambar puzzle kepada 5

BBM-gambar organ deria

Page 4: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS-

(gambar organ deria)-Penyampaian isi

setiap organ deria dengan fungsinya.

lima kumpulan.

2.Guru meminta pelajar setiap kumpulan melengkapkan gambar puzzle dalam masa 5 minit.

3.Guru menyuruh setiap kumpulan membuat aksi yang berkaitan dengan gambar yang diperolehi.

4.Guru meminta pelajar yang lain meneka aksi tersebut.

5.Guru bersoal jawab dengan pelajar.

6.Guru menerangkan isi Pelajaran melaui tayangan power point.

-kad manila-Power Point-Projektor-Komputer riba

KPS-Mengelaskan-Berkomunika- si

SS dan NM-Mensyukuri nikmat yang dikurniakan Tuhan

30 minit Penstrukturan Semula Idea-Inkuiri Penemuan(Organ Deria Dan Fungsinya)

-Murid dapat menyatakan secara lisan dan membezakan organ deria serta rangsangan yang terlibat

1.Pelajar berada di dalam kumpulan msing-masing. Setiap kumpulan diberikan kad tugasan, bahan dan radas.

2.Guru menerangkan langkah-langkah yang perlu diikuti untuk melakukan setiap aktiviti.

3.Guru juga mengingatkan pelajar tentang langkah keselamatan yang perlu diambil semasa melakukan aktiviti- aktiviti tersebut.

4.Guru mengarahkan pelajar mencatat pemerhatian di dalam kad tugasan yang diberikan.

Strategi P&P :Inkuiri Penemuan

BBM :-tabung uji -cuka -rak tabung uji-penunjuk fenolftalein-gula halus-garam halus-beras-padi-larutan sabun-air

KPS-Mengeksperi- men-Komunikasi

Page 5: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS-

5.Guru membimbing pelajar membentangkan permerhatian aktiviti dan menghubungkait aktiviti deangan organ deria dan rangsangannya.

SSdan NM-Bekerjasama

10 minit Aplikasi Idea-Perbincangan

-Murid dapat melengkapkan jadual yang diberikan dengan menghubungkaitkan pelajaran yang telah diplajari

1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap pelajar.2.Pelajar diminta berbicang secara berkumpulan untuk melengkapkan jadual.3.Guru membimbing pelajar untuk melengkapkan jadual dengan betul.

BBM-Lembaran kerja

KB-Menghubung- kait-Menjana idea

7 minit Refleksi-Soal jawab

-Murid dapat menjawab secara lisan tentang soalan yang berkaitan dengan topik pelajaran.

1.Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang topik pelajaran yang telah dipelajari.-Nyatakan lima organ deria-Terangkan fungsi setiap organ deria-Nyatakan rangsangan setiap organ deria.

KPS-Komunikasi

KBMenghubungkaitMenjana idea