rancangan pengajaran harian prisma

3
Rancangan Pengajaran Harian Tarikh : 16.03.2014 (Khamis) Masa : 8.00 pagi 9.00 pagi Kelas : 3 Gemilang 3 Bilangan Pelajar : 28 orang Subjek : Matematik Topik : Sukatan dan Geometri Tajuk Pembelajaran : 14.0 Ruang. 14.1 Mengenal Pelbagai Jenis Prisma Objektif Pembelajaran : Murid akan mempelajari: i) Memahami dan mengaplikasi Glosari berkaitan bentuk 3 Dimensi Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid boleh: i) mengenal pasti sekurang-kurangnya 2 jenis bentuk prisma. ii) Membanding dan mengelaskan jenis bentuk prisma berdasarkan ciri-ciri asas iii) Melabel sekurang-kurangnya 2 bahagian bentuk prisma berdasarkan bentuk-bentuk konkrit. Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid telah mempelajari nama-nama/ jenis bentuk pepejal. Glosari : Prisma, muka, bucu, sisi, tapak, segi tiga, segi empat tepat, segi empat sama Kemahiran Berfikir : Membayangkan, membuat andaian, banding beza Nilai murni : Menghargai benda sekeliling, kerjasama, kesabaran dan keyakinan Media Pengajaran : Bahan Konkrit bentuk 3 Dimensi, Kad imbasan dan Lembaran Kerja. Langkah/Masa Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan Set Induksi Pengenalan kepada objek 3 1. Guru menunjukkan objek Kaedah & strategi

Upload: rizalis-hashim

Post on 29-Dec-2015

91 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

prisma

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Prisma

Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh : 16.03.2014 (Khamis)

Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi

Kelas : 3 Gemilang 3

Bilangan Pelajar : 28 orang

Subjek : Matematik

Topik : Sukatan dan Geometri

Tajuk Pembelajaran : 14.0 Ruang. 14.1 Mengenal Pelbagai Jenis Prisma

Objektif Pembelajaran : Murid akan mempelajari:

i) Memahami dan mengaplikasi Glosari berkaitan bentuk 3 Dimensi

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid boleh:

i) mengenal pasti sekurang-kurangnya 2 jenis bentuk prisma.

ii) Membanding dan mengelaskan jenis bentuk prisma berdasarkan ciri-ciri

asas

iii) Melabel sekurang-kurangnya 2 bahagian bentuk prisma berdasarkan

bentuk-bentuk konkrit.

Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid telah mempelajari nama-nama/ jenis bentuk pepejal.

Glosari : Prisma, muka, bucu, sisi, tapak, segi tiga, segi empat tepat, segi empat

sama

Kemahiran Berfikir : Membayangkan, membuat andaian, banding beza

Nilai murni : Menghargai benda sekeliling, kerjasama, kesabaran dan keyakinan

Media Pengajaran : Bahan Konkrit bentuk 3 Dimensi, Kad imbasan dan Lembaran Kerja.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Prisma

Langkah/Masa KandunganAktiviti Pengajaran &

PembelajaranCatatan

Set Induksi(10 minit)

Pengenalan kepada objek 3 D1. Adakah anda tahu nama

objek di bawah?Jangkaan jawapan: “ya”

2. Apakah bentuk ini?Jangkaan Jawapan: Prisma segi tigaPrisma segi empat tepatPrisma segi empat sama

3. Murid-murid, sebutkan onjek berbentuk prisma segi tiga?- Bumbung rumah

4. Murid-murid, berikan contoh objek yang berbentuk prisma segiempat sama?- Dadu

1. Guru menunjukkan objek 3D dan Kad Imbasan

2. Guru meminta murid untuk menamakan objek sebenar berbentuk 3 Dimensi.

Kaedah & strategi pengajaran:1. Berpusatkan murid2. Menjana idea3. Soal jawab

Media pengajaran:- Bahan konkrit- Kad imbasan

Nilai murni:- Kesabaran

Glosari- Objek 3 Dimensi

Langkah 1(15 minit)

Banding dan susun bentuk 3 Dimensi mengikut ciri-ciri.

Arahan:1. Mari kita kira bilangan

permukaan prisma segiempat sama

2. Terdapat 6 permukaan rata

3. Teruskan dengan bentuk-bentuk lain. Tekankan pada perbezaan yang terdapat pada permukaan.

4. Ulang langkah 1 untuk menerangkan ciri-ciri lain seperti bucu dan sisi.

5. Teruskan dengan bentuk-bentuk lain.

1. Guru menunjukkan bentuk-bentuk 3D dan labelkan ciri-cirnya

2. Guru menunjukkan sambil memberi penerangan mengenai setiap ciri-ciri yang terdapat pada bentuk tersebut.

Kaedah & strategi pengajaran

1. Berpusatkan murid dan berpusatkan bahan

2. Memberi penerangan

3. Membuat perbandingan

Media pengajaran- Bahan konkrit

Penerapan nilai- Menghargai ciri-ciri yang pelbagai

Kemahiran berfikir- Membuat andaian- Banding beza

Glosari- Muka- Sisi- Bucu- Tapak

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Prisma

Langkah/Masa KandunganAktiviti Pengajaran &

PembelajaranCatatan

Langkah 2(20 minit)

Aktiviti penilaian untuk mengenal pasti dan melabel bahagian-nahagian bentuk 3D. Latihan untuk menyemak pencapaian murid-murid.

Isikan ciri-ciri bentuk 3D yang berikut dengan betul.

Bentuk prisma

Sisi Bucu Permukaan

Tapak

segitiga

Segi empat samaSegi empat tepat

1. Guru membentuk 3 stesen di dalam kelas.

2. Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan dan mengisikan ciri-ciri bentuk 3D dengan betul.

3. Guru menyediakan satu bentuk 3D yang maujud di setiap stesen.

4. Setiap kumpulan perlu mengisi ruang yang disediakan pada jadual tersebut.

5. Setiap kumpulan diberi masa 5 minit dan bergilir-gilir di setiap stesen.

Kaedah & strategi pengajaran:1. Berpusatkan murid2. Perbincangan

kumpulan

Media pengajaran:- Bahan konkrit- Lembaran kerja

jadual

Nilai murni:- Bekerjasama

dalam aktiviti kumpulan

Kemahiran berfikir- Mengelaskan

Penutup(15 minit)

Ringkasan dan rumusan

Bentuk prisma

Sisi Bucu Permukaan

Tapak

segitiga

Segi empat samaSegi empat tepat

1. Guru menunjukkan hasil kerja murid yang mempunyai jawapan yang kurang tepat akibat kecuaian dalam menulis jawapan.

2. Murid membuat latihan di dalam buku kerja.

3. Murid membuat kesimpulan dan guru merumuskan isi pelajaran.

Kaedah & strategi pengajaran

1. Berpusatkan murid dan berpusatkan bahan

2. Perbincangan

Media pengajaran- lembaran kerja- papan putih

Penerapan nilai- bekerjasama dan berkeyakinan

Kemahiran berfikir- Membuat kesimpulan