rancangan pengajaran harian-pn maskiah
DESCRIPTION
rphTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
TAHUN 4
Mata Pelajaran Bahasa Malaysia
Tarikh / Hari 2 Ogos 2015 (Ahad)
Masa 10.30 – 11.30 pagi (60 minit)
Kelas 4 Bijak
Bilangan Murid 36 orang (12 lelaki, 24 perempuan)
Tema Selamat Sentiasa
Tajuk Arnab dengan Serigala
Standard
Kandungan
1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan
tepat menggunakan sebutan yang jeas dan intonasi yang
betul.
Standard
Pembelajaran
1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan
yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat
yang mengandungi wacana.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyampaikan cerita bertajuk ”Arnab dengan Serigala”
dengan tepat, sebutan jelas dan intonasi yang betul
menggunakan teknik bercerita buah-buahan.
2. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 nilai
pengajaran yang terdapat dalam cerita ”Arnab dengan
Serigala”.
Sistem Bahasa Kosa Kata
Pengisian
Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Seni Visual
Nilai : Rasional, baik hati dan kerja sama
Kreativiti : Imaginasi
Kemahiran Bernilai
Tambah
Kemahiran Berfikir :
Menghubungkait, menjana idea, menilai
Kecerdasan Pelbagai :
Verbal-linguistik
Belajar Cara Belajar :
Memproses maklumat, membaca mekanis dan mentalis
Pengetahuan
Sedia Ada
Murid mengetahui nilai pengajaran dalam kehidupan seharian
contohnya sentiasa berhati-hati di mana sahaja.
Bahan Bantu
Mengajar
Audio, pembesar suara, komputer riba, buah lobak merah, sebiji
labu, sebiji nanas, petikan teks lembaran kerja
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set induksi
( 5 minit )
Guru menunjukkan
beberapa jenis
buah-buahan dan
bahan-bahan alam
kepada murid.
Buah-buahan dan
alam alam:
1. Lobak merah
2. Timun
Haiwan :
1. Kerbau
2. Kancil
3. Buaya
1) Murid memberi salam kepada
guru.
2) Guru memulakan sesi
pengajaran dan pembelajaran
dengan menunjukkan beberapa
jenis buah-buahan dan bahan-
bahan alam kepada murid.
3) Murid dibenarkan untuk
menyentuh buah dan bahan
alam tersebut.
4) Guru meminta murid
mengimaginasi dan memilih
buah-buahan dan bahan alam
yang sesuai untuk digantikan
dan dijadikan watak haiwan.
5) Murid-murid memilih buah dan
bahan alam yang sesuai
dengan watak haiwan yang
ditentukan oleh guru.
6) Buah-buahan dan bahan alam
yang diimaginasi menjadi watak
haiwan dihubungkaitkan
dengan tajuk pelajaran hari ini.
BBM:
Buah-buahan dan
bahan alam.
KB :
Menghubungkait,
menjana idea
Langkah 1
(15 minit)
Membaca petikan
teks cerita.
Tajuk :
“Sang Kerbau, Sang
Buaya dan Sang
Kancil”
Guru menyampaikan
cerita menggunakan
meja.
Teknik:
“Buah-buhan/bahan-
bahan alam”.
1) Guru mengedarkan petikan teks
cerita ” Sang Kerbau, Sang
Buaya dan Sang Kancil”
kepada murid.
2) Murid diminta membaca petikan
secara mentalis.
3) Beberapa orang murid dipilih
untuk membaca petikan teks
cerita secara mekanis.
4) Murid membaca petikan teks
cerita dengan intonasi dan
sebutan yang betul.
5) Guru menyampaikan cerita
dengan menggunakan ”Teknik
Buah-buahan dan Bahan-bahan
Alam” di atas meja supaya
mudah ditonton oleh murid.
6) Guru dan murid bersoal jawab
tentang petikan teks cerita dan
teknik bercerita yang digunakan
oleh guru.
BBM:
Petikan teks,
Meja, buah-
buahan dan
bahan alam
KB:
Menghubungkait
KP:
Verbal linguistik
BCB:
Membaca
mekanis,
mentalis
Langkah 2
(25 minit)
Aktiviti kumpulan
Persembahan cerita
“Sang Kerbau, Sang
Buaya dan Sang
Kancil” dengan tepat
menggunakan
sebutan yang jelas
dan intonasi yang
betul.
Teknik:
“Buah-buahan/
Bahan-bahan Alam”
1) Murid dibahagikan kepada
beberapa kumpulan kecil.
2) Murid diberi teks dialog cerita
“Sang Kerbau, Sang Buaya dan
Sang Kancil” bagi setiap watak.
3) Murid menjalankan sesi
perbincangan di dalam
kumpulan mengenai teknik
bercerita yang akan dilakukan.
4) Murid mempersembahkan
cerita di atas meja di hadapan
kelas mengikut kumpulan
dengan menggunakan ”Teknik
Buah-buahan dan Bahan
Alam”.
5) Guru membimbing kumpulan
yang tidak dapat
menyampaikan cerita dengan
baik menggunakan ”Teknik
Buah-buahan dan Bahan
Alam”.
6) Kumpulan yang berjaya
menyampaikan cerita
menggunakan ”Teknik Buah-
buahan dan Bahan Alam”
dengan baik dipilih sebagai
pemenang.
BBM:
Teks dialog
cerita, meja,
buah-buhan dan
bahan alam
KB :
Menghubungkait
KP:
Verbal linguistik
Langkah 3
(10 minit)
Murid menjawab
lembahan kerja.
Soalan :
Nyatakan nilai
pengajaran yang
terdapat dalam
cerita “Sang Kerbau,
Sang Buaya dan
Sang Kancil”?
Nilai pengajaran :
1. Bantu-
membantu.
2. Jangan
mengkhianati
orang lain.
3. Berfikir
sebelum
bertindak.
1) Murid diedarkan lembaran
kerja.
2) Murid diminta menyatakan nilai
pengajaran yang terdapat
dalam cerita “Sang Kerbau,
Sang Buaya dan Sang Kancil”.
3) Guru menunjukkan buah-buhan
yang mewakili watak dalam
cerita “Sang Kerbau, Sang
Buaya dan Sang Kancil” dan
meminta murid menyatakan
nilai pengajaran setiap watak
tersebut.
4) Murid menyatakan nilai
pengajaran yang terdapat
dalam cerita “Sang Kerbau,
Sang Buaya dan Sang Kancil”
5) Murid menulis nilai pengajaran
yang dinyatakan di dalam
lembaran kerja.
6) Guru memantau murid
melaksanakan lembahan kerja.
7) Murid diminta menghantar
lembaran kerja untuk disemak
dan ditanda oleh guru.
BBM:
Lembaran
kerja,buah-
buhan dan
bahan alam.
KB :
Menjana idea
BCB :
Memproses
maklumat
Penutup
(5 minit)
Kognatif :
Membuat rumusan
keseluruhan
pembelajaran
Sosial :
Memberi pujian
kepada murid yang
memberi perhatian
Penerapan nilai :
1. Kita perlu
memberi bantuan
kepada orang
yang dalam
kesusahan.
2. Kita perlu
sentiasa
berwaspada
dalam setiap
tindakan.
3. Kita perlu
menggunakan
akal sebelum
melakukan
sesuatu tindakan
1) Guru dan murid berbincang
tentang isi pelajaran hari ini
bercerita menggunakan ”Teknik
Buah-buahan dan Bahan
Alam”.
2) Guru memberi pujian kepada
murid memberi respon dan
mengambil bahagian dalam
sesi pengajaran dan
pembelajaran hari ini.
3) Guru menerapkan nilai
pengajaran yang boleh
dijadikan panduan hidup
mereka berdasarkan pelajaran
hari ini kepada murid.
KB:
Meniai
KP:
Verbal linguistik
Nilai :
- Baik hati
- Rasional
- Kerjasama