rancangan pengajaran harian pendidikan kesihatan

16
.Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan. Tunjang : 3.0 Kebersihan dan keselamatan persekitaran Tajuk : 3.3 Pertolongan cemas 3.3.1 Bantuan awal dan kecerderaan ringan. 3.3.1.1 Luka kecil 3.3.1.2 Patah 3.3.1.3 Terseliuh 3.3.1.4 Lebam 3.3.1.5 Melecur Tarikh : 16 August. 2010 Masa : 9.00 – 9.30 pagi

Upload: emisyaza

Post on 24-Jun-2015

2.160 views

Category:

Documents


9 download

TRANSCRIPT

Page 1: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

.Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan.

Tunjang : 3.0 Kebersihan dan keselamatan persekitaran

Tajuk : 3.3 Pertolongan cemas

3.3.1 Bantuan awal dan kecerderaan ringan.

3.3.1.1 Luka kecil

3.3.1.2 Patah

3.3.1.3 Terseliuh

3.3.1.4 Lebam

3.3.1.5 Melecur

Tarikh : 16 August. 2010

Masa : 9.00 – 9.30 pagi

Tahun : 5 Bunga

Bilangan Murid : 20 orang.

Page 2: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Pengalaman dan Pengetahuan lepas / sedia ada : Murid mengetahui Maksud Pertolongan Cemas dan

kecerderaan ringan.

Hasil Pembelajaran

Di akhir pembelajaran dan pengajaran, murid-murid dapat:

Kognitif : 1) Mengenalpasti sekurang-kurangnya dua cara rawatan awal untuk kecerderaan luka kecil.

2) Membanding bezakan rawatan awal di antara kecerderaan luka kecil dan patah.

Afektif : 1) Bertangungjawab terhadap diri sendiri tentang penjagaan keselamatan diri sendiri.

2) Kerjasama diantara satu sama lain semasa menjalankan demontrasi.

Penerapan Nilai : 1) Kerjasama

Penggabungjalinan : kemahiran membaca dalam subjek Bahasa Melayu.

Penyerapan : Subjek Sains (pengetahuan tentang anatomi badan )

: Bahasa Inggeris (penggunaan istilah ‘first – aid kit)

Page 3: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Bahan Sumber P&P : 1) Gambar.

2) Kain Anduh

3) Skrip.

Bahagian/masa Strategi

pembelajaran /aktiviti

Isi pelajaran BSPP

Set induksi

(+-5 minit)

Berpusatkan guru

Tayangan video.

Video berkaitan

dengan bahaya di

taman permainan

kerana akibat

penggunaan yang

salah

Bahaya di taman permainan.

Murid – murid melihat tayangan video

Murid – murid menjawab soalan yang

diajukan oleh guru. Contoh soalan:

1. Apakah kemungkinan

kecederaan yang dialami oleh

murid sekiranya bermain di

taman permainan dengan cara

yang salah?

LCD.

Timbulkan minat murid – murid

melalui tayangan video.

Meransang pemikiran murid – murid

tentang bahaya di taman

permainan.

Kaedah induktif digunakan. Guru

memberi maklumat kepada murid –

murid terlebih dahulu.

Page 4: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Perkembangan

Langkah 1

(±3minit)

Aktiviti 1

Memperkenalkan jenis

kecerderaan.

Balutan Luka Tangan

Murid mengetahui jenis kecerderaan

seperti luka

kecil,patah,lebam,melecur dan

terseliuh.

- Jenis luka

Luka terhiris

Luka terkoyak

Jenis balutan yang digunakan

- Gambar 2D

Gambar first-aid kit

Page 5: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Balutan luka tangan

Balutan luka tangan

- Kain anduh.

- Kain anduh

1 2

3 4

Page 6: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Balutan luka dada

Balutan luka bahu

Page 7: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Langkah-langkah melakukan rawatan

bantu mula bagi kecerderaan patah?

- Tanya mangsa

- Tengok kecerderaan

- Sokong bahagian yang patah

dengan surat khabar

- Ikat dengan mengunakan kain

anduh.

- hantar ke hospital.

Murid mengetahui cara rawatan

Page 8: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

patah dan luka kecil

R.I.C.E

R-Rest (REHAT)

Rehatkan mangsa daripada

melakukan sebarang

pergerakan atau aktiviti

I-Ice (AIS)

Letakkan ais pada bahagian

kecederaan mangsa. Ais

diletakkan untuk

mengurangkan kesakitan dan

mengelakkan bahagian cedera

daripada bengkak atau

memudaratkan.

C-Compression(TEKANAN)

Balut kawasan luka dengan

Page 9: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Langkah 2

(±7 minit)

Aktiviti 2

Demonstrasi.

Dilakukan oleh guru ke

atas seorang murid.

Murid tampil ke

hadapan diminta

melakonkan watak

memberi tekanan ais pada

bahagian luka. Tetapi jangan

terlalu ketat.

E-Elevation(TINGGIKAN)

Tinggikan bahagian luka

supaya darah tidak dapat

mengalir ke kawasan luka

Murid melihat dan memahami cara

guru merawat dan memberi bantuan

awal kepada mangsa cedera.

Cara rawatan kecederaan:

- luka pada tangan

- luka pada bahu

Page 10: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Langkah 3

(±5minit)

mangsa cedera dan

guru menjalankan

demonstrasi ke atas

murid.

Aktiviti 3

Secara berpasangan

Murid melakukan demonstrasi

mengikat anduh.

Murid mengaplikasikan cara balutan

atau ikatan anduh selepas melihat

demonstrasi daripada guru secara

berpasangan.

Tukar peranan selepas seorang

menjadi mangsa.

Menggunakan kaedah disiprokal

iaitu secara berpasangan. Pemilihan

pasangan bebas oleh murid –

murid.

Simulasi dan main peranan

Page 11: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Langkah 4

(±5minit)

Aktiviti 4

Secara berkumpulan

Murid dibahagikan kepada 4

kumpulan.

Ketua kumpulan diminta untuk

mengambil kad tugasan.

Setiap kumpulan perlu melakonkan

situasi seperti yang digambarkan di

dalam kad tugasan.

diaplikasikan dalam aktiviti 4.

Kerjasama dan kemahiran menjana

idea untuk melakonkan watak

dalam situasi yang diberikan dapat

diransang.

Penerapan nilai kerjasama dalam

kumpulan

Page 12: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

- Mangsa luka di bahu

- Mangsa luka di tangan

- Mangsa luka di bahagian

tapak tangan

- Mangsa luka di bahagian dada

Penutup

(+- 3 minit)

Sesi perbincangan. Jenis kecerderaan?

- Luka kecil

- Patah

- Lebam

- Melecur

Langkah-langkah melakukan rawatan

bantu mula bagi kecerderaan patah?

- Tanya mangsa

- Tengok kecerderaan

- Sokong bahagian yang patah

dengan surat khabar

- Ikat dengan mengunakan kain

Komunikasi dua hala digunakan

dalam sesi perbincangan

Objektif kognitif dicapai

Kaedah perbincangan digunakan.

Page 13: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

anduh.

- Hantar ke hospital.

Ulasan pensyarah :