rancangan pengajaran harian pendidikan islam tahun 4

11
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS BAHASA MELAYU, LINGKUNGAN BUDI , 59100 KUALA LUMPUR, WILAYAH PERSEKUTUAN KUALA LUMPUR PROGRAM DIPLOMA PENDIDIKAN PASCASISWAZAH ( PDPP PENDIDIKAN ISLAM AMBILAN JUN 2020 ) SEMESTER 2 TAHUN 1 TUGASAN 1 : PENGHASILAN PRODUK (13 FEBRUARI 2021) NAMA NOR YASARAH BINTI MOHD NAIM ANGKA GILIRAN 2020192400039 KUMPULAN PDPP PENDIDIKAN ISLAM KUMPULAN 2 SEMESTER 2 TAHUN 1 KOD KURSUS PIMK2073R NAMA KURSUS PEDAGOGI PENDIDIKAN ISLAM SEKOLAH RENDAH TAJUK TUGASAN TUGASAN 1 : PENGHASILAN PRODUK (40%) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) NAMA PENSYARAH ENCIK MOHD AUFA BIN MOHD SANUSI TARIKH HANTAR 13 FEBRUARI 2021 TARIKH MENERIMA MAKLUM BALAS

Upload: yasarah

Post on 14-Feb-2021

9 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Keberkesanan Pengajaran dan pembelajaran (PdP) adalah terletak kepada cara penyampaian seorang guru yang berjaya menggunakan Sumber Pengajaran atau Alat Bantu Mengajar dengan baik. Dalam pengajaran Abad ke-21 ini, guru perlu lebih kreatif dan inovatif dalam menghasilkan sumber pengajaran tersebut.

TRANSCRIPT

Page 1: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4

INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS BAHASA MELAYU, LINGKUNGAN BUDI,

59100 KUALA LUMPUR, WILAYAH PERSEKUTUAN KUALA LUMPURPROGRAM DIPLOMA PENDIDIKAN PASCASISWAZAH

(PDPP PENDIDIKAN ISLAM AMBILAN JUN 2020)

SEMESTER 2 TAHUN 1

TUGASAN 1 : PENGHASILAN PRODUK

(13 FEBRUARI 2021)

NAMA NOR YASARAH BINTI MOHD NAIM

ANGKA GILIRAN 2020192400039

KUMPULAN PDPP PENDIDIKAN ISLAM KUMPULAN 2

SEMESTER 2 TAHUN 1

KOD KURSUS PIMK2073R

NAMA KURSUS PEDAGOGI PENDIDIKAN ISLAM SEKOLAH RENDAH

TAJUK TUGASAN TUGASAN 1 : PENGHASILAN PRODUK )40%(

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN )RPH(

NAMA PENSYARAH ENCIK MOHD AUFA BIN MOHD SANUSI

TARIKH HANTAR 13 FEBRUARI 2021

TARIKH MENERIMA MAKLUM BALAS

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Pendidikan Islam

2. Tahun : 4 Bumi

3. Bilangan Murid : 37 / 37 orang

Page 2: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4

1

4. Tarikh : 12 Februari 2021

5. Hari : Jumaat

6. Masa : 8:10 hingga 9:10 pagi

7. Bidang : Tilawah Al-Quran

8. Tajuk : Surah Fussilat ayat 1-38

9. Standard Kandungan2.3 Membaca Surah Fussilat ayat 1 – 38.

10. Standard Pembelajaran2.3.1 Membaca Surah Fussilat ayat 1 – 38 dengan betul dan bertajwid.

11. Objektif PembelajaranDi akhir pembelajaran, murid akan dapat:

Membaca Surah Fussilat ayat 1 – 38 dengan betul dan bertajwid.

12. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum) Bahasa : Potongan ayat Al-Quran

Nilai Murni : Tolong Menolong, keberanian, prihatin

Kreativiti : Pergerakan kreatif – Audio

13. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran KB: menyelesaikan soalan dengan menggunakan kaedah yang betul

KP: visual, interpersonal dan kinestetik

BCB: menterjemahkan hukum tajwid dalam bentuk visual

14. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah

1 Al-Quran 1

2 Komputer )LCD( 1

Page 3: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4

2

3 Radio 1

4

Lembaran kerja

Pengayaan

Pemulihan

(Muhammad, Danish, Aqil, Ubaidillah, Aizzul,

Alyaa, Fatimah, Wafaa, Umairah)

27

10

15. Pengetahuan Sedia Adai. Murid pernah membaca Surah Fussilat ayat 1 – 38 dengan betul dan bertajwid.

ii. Murid pernah menunjukkan contoh hukum tajwid mim sakinah.

iii.

Page 4: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4

3

Langkah / Masa

Isi PelajaranAktiviti Pengajaran dan

PembelajaranCatatan

Set Induksi(5 minit)

08:10-08:15

Al-Quran Murid mendengar guru

menyebut nombor

muka surat surah

Fussilat.

Murid diminta

membuka Al-Quran

dan mencari muka

surat tersebut.

BBMAl-Quran

KBmenghubung

kait

BCBmemproses

maklumat

Strategipembelajaran

kontekstual

Langkah 1(20 minit)

08:15-08:35

Membaca surah Fussilat dengan baik

Murid melihat

potongan ayat Al-

Quran.

Murid mendengar

bacaan guru.

Murid membaca

mengikut bacaaan

guru.

Guru memperbaiki

bacaan murid yang

lemah.

Membaca secara

talaqqi dan

musyafahah.

BBMPotongan ayat

Al-Quran

KBmenyelesaikan

masalah

Pendekatanberpusatkan

murid

TeknikTalaqqi

Musyafahah

Nilai Murni

Page 5: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4

4

Langkah / Masa

Isi PelajaranAktiviti Pengajaran dan

PembelajaranCatatan

Keyakinan

Langkah 2(15 minit)

08:35-08:50

Soalan Tajwid1. Hukum Mim

Sakinah

sila rujuk lampiran 1

Beberapa orang murid

dipilih secara rawak

untuk menjawab

soalan tajwid yang

mengandungi hukum

mim sakinah.

Murid membincang

jawapan tersebut

bersama guru.

BBMNota hukum

tajwid

Pendekatanberpusatkan

bahan

TeknikSoal jawab

KPintrapersonal

Penilaian Objektif (i)

Langkah 3(15 minit)

08:50-09:05

Lembaran Pengayaan Pengayaan Murid yang telah

menguasai topik

diberikan lembaran

kerja pengayaan.

BBMlembaran kerja

Nilaikerajinan

BCB

Page 6: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4

5

Langkah / Masa

Isi PelajaranAktiviti Pengajaran dan

PembelajaranCatatan

sila rujuk lampiran 2

Lembaran pemulihan

sila rujuk lampiran 3

Pemulihan Guru membimbing

murid yang lemah

membaca tulisan jawi.

memproses

maklumat

KBmenjana idea

Penutup(5 minit)

09:05-09:10

Kognitif Rumusan isi

pelajaran

Sosial Pujian atas usaha

dan kejayaan

Murid menyatakan ciri

perbezaan antara

hukum mim sakinah.

Guru memberikan

pujian atas sikap murid

yang bekerjasama

ketika menjalankan

aktiviti.

KBmerumus

KPverbal linguistik

intrapersonal

16. Refleksi27/37 orang murid dapat menguasai tajuk pada hari ini. Murid berjaya memahami

konsep nun sakinah dan menguasai dengan menyebut contoh-contoh potongan ayat

yang betul di setiap pembahagian hukum tajwid nun sakinah. Sebahagian murid masih

tidak faham. Perlu mengajar dengan aktiviti lain dalam P&P akan datang.

Page 7: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4

6

17. Kekuatan

Kelebihan pertama yang dikenalpasti dalam penyampaian pelajaran saya adalah

perancangan P&P saya yang dapat menarik menimbulkan minat murid untuk belajar.

Semasa aktiviti soal jawab, saya berasa gembira melihat penglibatan dan kerjasama

yang baik semasa menjawab soalan. Apabila jawapan mereka betul, saya memberi

pujian dan dapat dilihat kepuasan pada air muka mereka. Apabila mereka dapat

menjawab dengan betul, terbukti mereka memahami pengajaran yang saya sampaikan.

18. Kelemahan

Kelemahan dan kekurangan yang dapat dikenalpasti dalam pelaksanaan tugas

pengajaran makro saya ialah tidak menghuraikan maksud setiap nama hukum nun mati

dengan baik. Semasa melihat semula rakaman makro teaching saya, didapati saya tidak

menyebut maksud bagi istilah setiap hukum nun mati. Saya juga perlu memahami

maksud setiap jenis hukum tajwid dan pengetahuan mendalam guru tentang hukum

tajwid amat penting. Saya hendaklah membuat persiapan awal yang mencukupi untuk

mengelakkan perkara yang sama berlaku lagi. Masalah yang kedua saya ialah

ketepatan mengikut masa. Ketepatan masa amat penting bagi memastikan proses P&P

berjalan dengan baik dan lancar. Berdasarkan perbandingan rakaman dan Rancangan

Pengajaran Harian )RPH( yang telah dibuat, didapati masa yang digunakan untuk

menjalankan sesuatu langkah pengajaran tidak seiring. Hal ini disebabkan proses

pengajaran yang diajar dalam tempoh sekejap dan menyebakan masa diambil untuk

dilakukan pada sesuatu langkah yang lain.

Page 8: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4

7

19. Cadangan penambahbaikan

Setiap kelemahan yang dikesan memerlukan penambahbaikan bagi meningkatkan

kualiti pengajaran pada masa akan datang. Berdasarkan kelemahan dalam tugasan

makropengajaran, penambahbaikan yang perlu saya lakukan ialah saya perlu

menjelaskan definisi bagi setiap jenis yang terkandung dalam hukum nun mati seperti

Idgham Mitslain, Ikhfa Syafawi, dan Izhar Syafawi supaya murid dapat memahami

dengan jelas nama hukum tajwid tersebut. Selain itu, ketepatan penggunaan masa

menyampaikan pelajaran. Saya akan cuba menepati masa dalam RPH bagi

melancarkan P&P saya. Hal ini juga akan memudahkan saya untuk menyelesaikan

setiap bahagian penyampaian pengajaran saya dari permulaan sesi pengajaran

sehingga tamat.

20. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Page 9: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4

8

Lampiran 1 (Nota Tajwid)

Page 10: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4

9

Lampiran 2 (Lembaran Pengayaan)

Page 11: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 4

10

Lampiran 3 (Lembaran Pemulihan)

Soalan : Senaraikan huruf-huruf bagi hukum tajwid di bawah: