rancangan pengajaran harian pendidikan islam
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM
Tahun : Tahun 1
Bilangan murid : 20 Ogos 2012
Hari / Tarikh : 23
Masa : 8.00 – 8.30 pagi
Mata pelajaran : Pendidikan Islam
Bidang : Jawi
Tajuk : Belajar huruf jawi bersambung
Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah membaca iqra di rumah.
Hasil Pembelajaran :
Pelajar dapat :
Aras 1 : Mengenal huruf-huruf jawi.
Aras 2 : Menyebut huruf-huruf jawi dengan betul.
Aras 3 : Membezakan huruf yang boleh disambung sebelum dan selepasnya, huruf yang tidak boleh
disambung sebelum dan selepasnya dan huruf yang tidak boleh disambung.
Kemahiran Berfikir : Menyenaraikan , menyebut , membezakan
Bahan bantu mengajar : Video , “powerpoint interaktif” , Kotak Jawi , Cari Kata Jawi , Mobil Jawi.
Penerapan nilai : Tekun , Rajin , Bekerjasama
Penyerapan ilmu : Akhlak
Gabung jalin : Muzik , Pendidikan Seni ,Pendidikan Jasmani dan Kesihatan(PJK).
LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN
PENDAHULUAN
( 2 Minit)
Doa Pelajaran 1) Murid membaca doa dengan bimbingan
guru.
Memohon Keberkatan.
SET INDUKSI
( 3 Minit)
Video lagu “Mari Belajar Jawi”
kumpulan Alif.
1) Murid ditayangkan dengan video “Mari Belajar
Jawi”.
2) Guru bersoal jawab dengan murid tentang
video yang ditayangkan?
Adakah kamu pernah mendengar huruf-
huruf jawi yang disebut dalam video ?
Sebutkan huruf-huruf jawi yang disebut
didalam video yang diingati?
3) Guru membuat perkaitan antara video ini
dengan tajuk yang akan diajar.
BBM
Video “Mari Belajar
Jawi”
Kaedah
Soal Jawab.
Sumbang Saran.
Penerangan.
Gabung Jalin
Muzik
LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN
LANGKAH 1
( 5 Minit )
Huruf – huruf Hijaiyah 1) Murid mendengar dengan tekun guru
menyebut huruf-huruf hijaiyah jawi dengan
betul berdasarkan carta huruf.
2) Murid diminta untuk menyebut huruf – huruf
hijaiyah jawi dengan betul dengan bimbingan
guru.
3) Murid diminta menyebut huruf hijaiyah jawi
dengan betul secara kelas , kumpulan dan
individu.
BBM
Carta Huruf
KAEDAH
Penerangan.
Latih Tubi.
LANGKAH 2
( 5 Minit )
Huruf jawi yang boleh disambung dan
yang tidak boleh disambung
selepasnya.
1) Murid mendengar penerangan guru
tentang huruf – huruf jawi yang boleh
disambung dan yang tidak boleh
disambung selepasnya berdasarkan
“powerpoint interaktif” dan “Mobil Jawi”
yang disediakan.
2) Murid bersoal Jawab dengan guru
berdasarkan penerangan yang telah
diberikan.
ABM
Powerpoint
Interaktf.
Mobil Jawi
KAEDAH
Sumbang Saran.
Soal Jawab.
Penerangan.
LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN
Langkah 3( 10 Minit )
Membezakan antara huruf Jawi yang
boleh disambung dan yang tidak
boleh disambung.
1) Murid diperdengarkan dengan lagu huruf-huruf
jawi.
2) Murid diminta membuat pergerakan bebas
semasa lagu dimainkan sambil mengedarkan
kotak jawi yang diberikan oleh guru kepada ahli
kelas.
3) Murid yang memegang kotak semasa alunan
muzik dihentikan, dikehendaki untuk mengambil
satu soalan dalam kotak tersebut dan
mempersembahkan jawapan kepada ahli kelas.
Contoh soalan :
~ Sila sebutkan salah satu huruf jawi yang boleh
disambung selepasnya.
~Dengan bantuan seorang rakan yang dipilih
kamu diminta untuk membuat pergerakan
menggunakan anggota badan yang boleh
membentuk huruf tersebut.
( Sila rujuk lampiran 1 untuk lain-lain contoh
soalan)
BBM
Lagu Huruf-Huruf
Jawi.
Kotak beracun.
KAEDAH
Permainan.
Soal Jawab.
Gabung Jalin
Pendidikan Jasmani
dan Kesihatan.
Muzik
LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN
PENUTUP ( 5Minit)
Penutup Kognitif
Penutup Sosial
1)Murid mendengar dengan tekun rumusan yang
dibuat oleh guru tentang tajuk yang dipelajari.
1) Murid dan guru mendengar kembali lagu “Mari
Belajar Jawi” sambil menyanyi dan membuat
pergerakan bebas.
BBM
Video “Mari
Belajar Jawi”
KAEDAH
Penerangan
Gabung Jalin
• Pendidikan Jasmani
dan Kesihatan.
• Muzik