rancangan pengajaran harian pendidikan islam

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM Nama guru : Nik Normawati bt Ab Rahim Zalina bt Mohd Adam Mariani bt Hasan Tingkatan : Empat Mekah Tarikh : 5 September 2010 Masa : 1 jam 20 minit ( 80 Minit ) Bil Pelajar : 35 pelajar Subjek : Ibadat Tajuk : Korban amalan mulia Pengetahuan sedia ada : i) Pelajar pernah menyaksikan penyembelihan binatang pada Hari raya Haji.

Upload: mohd-aizat

Post on 23-Jun-2015

6.079 views

Category:

Education


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pengajaran harian pendidikan islam

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM

Nama guru : Nik Normawati bt Ab Rahim

Zalina bt Mohd Adam

Mariani bt Hasan

Tingkatan : Empat Mekah

Tarikh : 5 September 2010

Masa : 1 jam 20 minit ( 80 Minit )

Bil Pelajar : 35 pelajar

Subjek : Ibadat

Tajuk : Korban amalan mulia

Pengetahuan sedia ada : i) Pelajar pernah menyaksikan penyembelihan binatang

pada Hari raya Haji.

ii) Pelajar mengetahui ibadah korban dilakukan dalam bulan

Zulhijjah.

Penyerapan : Pendidikan moral

Penerapan Nilai : - Memupuk sifat ikhlas dan sanggup berkorban dalam diri

Pelajar

- Meningkatkan rasa syukur dalam diri terhadap rezeki Allah

Gabungjalin : Sains, Sirah dan ibadat

Pendekatan : Induktif

Kaedah : Penerangan , perbincangan dan soal jawab

Kemahiran berfikir : Pelajar dapat mengimbas sirah peristiwa korban Nabi

Ibrahim ke atas anaknya Nabi Ismail A.S

Page 2: Rancangan pengajaran harian pendidikan islam

Hasil Pembelajaran : Pelajar akan dapat :

i) Menerangkan pengertian Qurban, hukum dan dalilnya

ii) Menerangkan waktu, dan syarat sah Qurban

iii) Mengkatagorikan binatang dan umurnya yang sah

dilakukan Qurban serta hikmah melaksanakan ibadah

korban .

Langkah/

MasaIsi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan /

Alat

Mukadimmah

( 2 minit )

Bacaan doa pelajaran Guru dan murid membaca doa beramai-

ramai sebelum memulakan pelajaran

Tujuan untuk

memohon

keberkatan

Set induksi

( 5 minit )

Gambar binatang-

binatang kaitan dengan

Binatang yang boleh

dijadikan korban

Guru menayangkan slaid

binatang.pelajar dikehendaki

mengklasifikasikan binatang-binatang

yang boleh dijadikan korban.

Guru menjelaskan kaitan gambar

binatang dengan tajuk yang akan

dipelajari.

LCD (Slaid

Gambar

binatang)

Langkah 1

( 10 minit )

Pengertian

Qurban,hukum dan

dalilnya.

Pengertian : Korban

adalah menyembelih

binatang ternakan pada

hariraya Aidil adha

atau pada hari-hari

tasyrik ( 11,12 dan 13

Zulhujjah ) kerana

Guru menyoal murid-murid tentang

pengertian Qurban.

-Beberapa orang murid memberi

pendapat serta pandangan masing-

masing.

-Guru menerangkan pengertian Qurban

dan hukum melaksanakan ibadah Qurban

-guru meminta pelajar membaca dalil

dari surah Al-Kauthar ayat 2

-Kaedah soal

jawab

- Penerangan

Page 3: Rancangan pengajaran harian pendidikan islam

Langkah/

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan /

Alat

beribadat kepada Allah

Langkah 2

( 15 Minit )

Waktu menunaikan

ibadat korban dan

syarat-syarat sah

korban.

Waktu menunaikan

ibadah korban adalah

selepas solat sunat

Aidil adha @ hari

tasyrik iaitu dari 10 –

13 zulhijjah

Guru menyoal murid bilakah waktu

menunaikan ibadat korban dan syarat-

syarat sah korban ?.

- Murid menjawab soalan guru.

- Guru meneruskan pengajaran

dengan memberikan penerangan

yang lebih lengkap tentang

ibadah korban dan syarat-syarat

sah korban.

- Guru menyelang selikan

penerangan sambil menjalankan

aktiviti soal jawab.

- Guru memastikan murid

memainkan peranan ketika sesi

soal jawab.

-Kaedah soal

jawab

- penerangan

Langkah 3

( 35 minit )

Ciri-ciri binatang yang

sah dijadikan korban

serta contoh dan

hikmah melaksanakan

ibadah korban.

Ciri-ciri binatang

yang sah dijadikan

korban :

- Berkaki empat

- Matang

- Sempurna dan

Guru menayangkan video ibadah korban

perdana.

Video : Upacara korban ,pengagihan

daging korban dan jamuan.

- Setelah selesai penayangan video,guru

mengarahkan pelajar membuat lima

kumpulan kecil dan melantik ketua

kumpulan masing-masing.

- Guru mengedarkan kertas majong pada

tiap-tiap kumpulan.

- Guru memastikan pelajar berbincang

BBM

LCD, Laptop

Kertas

majong

Page 4: Rancangan pengajaran harian pendidikan islam

tidak cacat.

Contoh :

- Lembu

- Kerbau

- Biri-biri

- Kambing

- Unta

- Kibas

Hikmah

melaksanakan ibadah

korban:

-Melahirkan sifat

murah hati

- Memupuk sifat

ikhlas dalam diri

- Melatih diri sanggup

berkorban pada jalan

kebaikan

- Mengeratkan silatu-

rahim di kalangan

umat Islam.

berpandukan video yang telah

ditayangkan Mereka dikehendaki

berbincang dan berada di dalam

kumpulan masing-masing mengikut

masa yang telah ditetapkan oleh guru.

- Wakil setiap kumpulan dikehendaki

membentangkan apa yang kumpulan

mereka bincangkan.

- Guru membuat rumusan

Kaedah

Perbincangan

Penerangan

Langkah 4

(10 minit )

Pengukuhan dan

penilaian

Guru secara lisan menilai kemampuan

murid menyelesaikan masalah dan

membuat keputusan dengan

menggunakan alat kemahiran terhadap

perbincangan tajuk ini kemudian guru

mengedarkan lembaran kerja kepada

setiap pelajar’

Page 5: Rancangan pengajaran harian pendidikan islam

Guru memberi penerangan cara

menjawab lembaran kerja

Guru memberi bimbingan dan

menyemak kerja murid yang dipilih

secara rawak.

Penutup

( 3 minit )

rumusan Guru merumuskan hasil pembelajaran

hari ini daripada jawapan-jawapan yang

diberikan oleh pelajar.

Catatan kendiri :

_________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

Ulasan Pensyarah / Guru pembimbing :

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________