rancangan pengajaran harian pemulihan bahasa melayu
DESCRIPTION
RPH Pemulihan Bahasa Melayu Tahun 2TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (8)
Nama Guru: Goh Chee Yuin
Sekolah : SJK (C) Khai Mun PagiKelas : 2K
Tarikh: 17-04-2014 Hari : Khamis Masa : 9.50 am hingga 10.50 am Mata pelajaran: Pemulihan Bahasa Melayu
KUMPULANKUMPULAN 1 ( Lemah )KUMPULAN 2 ( Cerdas )
Nama Murid1. Lai Man San
1. Chan Sim Yue2. Low Pey Yuan
Kelemahan MuridLemah dalam membaca suku kata tertutup KVK yang berakhiri dengan konsonan m, n, l, r, k, h, tLemah dalam menulis perkataan yang mengandungi suku kata tertutup KVK yang berakhiri dengan konsonan m, n, l dan r.
KemahiranMembaca dan membunyikan suku kata Membina dan menulis perkataan
TajukSuku kata tertutup KVKSuku kata tertutup VKVK
Hasil Pembelajaran:Pada akhir p&p murid dapatMembaca sekurang-kurang 4 daripada 6 suku kata tertutup KVK yang berakhiri dengan konsonan m dan n iaitu bem, bim, bum, ben, bin dan bunMenulis sekurang-kurang 4 daripada 6 perkataan VKVK yang berakhiri dengan konsonan l, r, m dan n iaitu adil, awal, umur, obor, enam, awan
Pengetahuan Sedia AdaDapat membaca suku kata KVDapat membaca suku kata tertutup KVK
Bahan Bantu Belajarrakaman suara, kad suku kata KV, kad konsonan, dam ular, kad soalan VKVK, set bola boling bersama suku kata KVK
Penerapan NilaiBekerjasama
Kemahiran BerfikirHubungkait
KANDUNGANKUMPULAN 1KUMPULAN 2CATATAN
Set induksi 5 minit
Lirik lagu :bam bem bim bombum bum bumbam bam bambem bem bembam bem bim bom bum bum bumbam bem bem bim bim bim
ban ben bin bon bun bun bunban ban banben ben benban ben bin bon bun bun bun ban ben ben bin bin bin1. Murid menyanyi lagu suku kata KVK di bawah bimbingan guru.2. Guru mengingat kembali suku kata KVK yang telah dipelajari oleh murid.
Teknik pengajaran : NynyianBBM: Slaid Powerpoint
Langkah 120 minitKumpulan 1Suku kata KVK yang perlu dibentuk dan disebut oleh murid:i. bam, bem, bim, bom, bumii. ban, ben, bin, bon, bun
Kumpulan 21. Suku kata KVK yang perlu disebut oleh murid sebelum membina perkataan VKVK:- dil, wal, mur, bor, nam, wan.2. Perkataan VKVK yang akan dibina dan ditulis :- adil, awal, umur, obor, enam, awanAktiviti Pengukuhan1. Murid disediakan rakaman suara menyebut suku kata KVK.2. Murid membuat latihan menyebut suku kata KVK dengan memadankan kad suku kata KV dengan kad konsonan.3. Selepas murid menyebut sesuatu suku kata KVK, dia dikehedaki memeriksa sebutannya betul atau tidak dengan menggunakan menayangkan rakaman suara.4. Murid dikehendaki mengkategotikan suku kata KVK yang telah dikuasai dan belum dikuasai.
Interaksi P&P1. Guru membimbing murid untuk menyebut suku kata KVK iaitu dil, wal, mur, bor, nam, wan.2. Murid ditunjukkan cara yang betul untuk membina perkataan yang mengandungi suku kata VKVK daripada suku kata KVK yang telah disebut.3. Murid memadankan huruf vokal dengan suku kata kVK untuk membina perkataan VKVK.4. Murid menulis perkataan VKVK dalam buku latihan yang bergaris empat.BBM :kad suku kata KVK, kad vokalBBB: rakaman suara, kad suku kata KV, kad konsonanKemahiran berfikir:Hubungkait
Langkah 220 minit
Kumpulan 1 i. bam, bem, bim, bom, bumii. ban, ben, bin, bon, bunKumpulan 2Perkataan yang mengandungi suku kata KVK yang akan ada dalam kad soalan :- adil, awal, umur, obor, enam, awanInteraksi P&P1. Guru membimbing murid menyebut suku kata KVK dengan mengabungkan suku kata KV dengan huruf konsonan m dengan n.2. Murid diminta memerhati mulut guru dan mulutnya ketika menyebut suku kata KVK.3. Murid dikehendaki mengikut cara guru menyebut suku kata KVK.4. Murid membuat latihan menyebut sehingga semua suku kata KVK telah disebutkan dengan betul.
Aktiviti Pengukuhan1. Murid disediakan permainan dam ular.2. Murid akan memain dam ular seperti peranturan yang biasa tetapi ketika nombor dadu yang dilontar adalah oleh murid adalah 1 dan 2, satu soalan akan dibekalkan.3. Rakan murid akan menyebut perkataan VKVK yang ada pada kad soalan dan murid yang melontar dadu itu diminta menulis perkataan VKVK dalam papan yang bergaris empat.4. Murid yang berjaya menamatkan permainan dengan menjawab dengan betul atau berada di tempat yang tertinggi semasa permainan ditamatkan akan diberikan ganjaran.BBMkad suku kata KV, kad konsonanBBB:dam ular, kad soalan VKVKKemahiran berfikir: HubungkaitPenerapan nilai:bekerjasama
Langkah 310 minit
Kumpulan 1 - Murid menjalankan aktiviti pengukuhan dengan memain bola boling.- Guru membuat penilaian terhadap sebutan murid melalui permaianan yang dijalankan
Kumpulan 2Murid menjalankan aktiviti mengimlak
Aktiviti Pengukuhan dan Penilaian1. Murid disediakan set bola boling. Setiap botol boling akan ditampal dengan satu suku kata KVK2. Murid diminta melontar bola boling3. Murid menyebut suku kata KVK yang ada pada botol boling yang telah jatuh.4. Guru membuat penilaian terhadap sebutan murid.Aktiviti Penilaian
Murid menulis perkataan VKVK yang disebut oleh guru dalam buku latihan yang bergaris empat. BBB: Set bola boling bersama suku kata KVKKemahiran berfikir:Hubungkait
Penutup5 minitGuru menamatkan sesi pengajarannya dengan meminta murid bercerita semula apa yang telah dipelajari serta menyanyi.1. Guru bertanya kepada murid-murid tentang suku kata KVK dan perkataan VKVK yang telah dipelajari pada hari ini.2. Murid menyanyi lagu suku kata KVK