rancangan pengajaran harian nyanyian

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik Tahun : 1 Al-Bukhari Bilangan Murid : 34 Tarikh : 29 Julai 2015 Masa : 1.40-2.10 petang Tajuk : Pengalaman Muzikal Standard Kandungan : 1.1 Menyanyi pelbagai repertoire secara solo atau berkumpulan Standard Pembelajaran : 1.1.4 Menyanyi mengikut tempo. Cepat- Lambat Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat: Menyanyikan lagu Selamat Pagi dengan tempo yang betul Aktiviti Pengajaran : 1. Pemanasan suara berpandukan kibod dan Pembelajaran yang dimainkan oleh guru. 2. Guru menayang video 3. Murid membaca lirik dan juga mengikut irama lagu. 4. Murid menyanyi menggunakan minus-one. 5, Murid menyanyi mengikut tempo cepat dan lambat.

Upload: aliaa-iryani

Post on 14-Dec-2015

85 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

RPH TAHUN 1

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Nyanyian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik

Tahun : 1 Al-Bukhari

Bilangan Murid : 34

Tarikh : 29 Julai 2015

Masa : 1.40-2.10 petang

Tajuk : Pengalaman Muzikal

Standard Kandungan : 1.1 Menyanyi pelbagai repertoire secara

solo atau berkumpulan

Standard Pembelajaran : 1.1.4 Menyanyi mengikut tempo.

Cepat- Lambat

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

Menyanyikan lagu Selamat Pagi dengan tempo yang betul

Aktiviti Pengajaran : 1. Pemanasan suara berpandukan kibod

dan Pembelajaran yang dimainkan oleh guru.

2. Guru menayang video

3. Murid membaca lirik dan juga mengikut

irama lagu.

4. Murid menyanyi menggunakan

minus-one.

5, Murid menyanyi mengikut tempo cepat

dan lambat.

Elemen Merentas Kurikulum : Kerjasama, kreativiti

Alat Bantu Mengajar : Kibod, Laptop, LCD, Speaker

Kemahiran Berfikir : Murid berfikir dan berusaha untuk

menyanyikan lagu Selamat Pagi dengan

tempo yang betul.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Nyanyian

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan/ABM

Set Induksi

(5 minit)

-Memperkenalkan

topik pelajaran

pada hari tersebut.

1. Guru mengajar solfa menggunakan

kibod untuk sesi pemanasan suara.

2. Guru menayangkan gambar yang

menggambarkan suasana pada

waktu pagi.

3. Guru menyoal murid mengenai

gambar-gambar tersebut.

4. Murid menjawab pertanyaan guru.

Kibod

Laptop

LCD

Langkah 1

(7 minit)

-Tayangan video 1. Guru menayangkan video lagu

Selamat Pagi kepada murid.

2. Murid mendengar sambil memerhati

lirik di dalam video.

3. Guru menayangkan lirik lagu di

hadapan kelas.

4. Murid membaca lirik baris demi

baris.

5. Murid membaca mengikut irama

lagu dengan bimbingan guru.

Laptop

LCD

Speaker

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Nyanyian

Langkah 2

(5 minit)

-Menyanyi

menggunakan

minus-one

1. Guru memperdengarkan lagu

tersebut sekali lagi.

2. Murid menyanyi sambil dibimbing

oleh guru.

3. Guru memasang minus-one sambil

menyanyi bersama murid.

4. Murid menyanyikan lagu Selamat

Pagi menggunakan minus-one

tanpa bimbingan guru.

Laptop

LCD

Speaker

Langkah 3

(10 minit)

-Menyanyi

mengikut tempo

cepat dan lambat.

1. Murid menyanyikan lagu Selamat

Pagi sambil menepuk tempo yang

sesuai.

2. Guru menunjukan cara menepuk

tempo cepat dan lambat.

3. Murid menyanyi mengikut tempo

yang ditepuk oleh guru secara

cepat.

4. Murid menyanyi mengikut tempo

yang ditepuk oleh guru secara

lambat

Laptop

LCD

Speaker

Penutup

(3 minit)

-Rumusan 1. Guru membahagikan murid kepada

dua kumpulan.

2. Murid menyanyikan lagu Selamat

Pagi dengan tempo cepat dan juga

lambat.

3. Guru merumuskan isi

pembelajaran.

Laptop

LCD

Speaker

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Nyanyian

Refleksi:

Kelemahan Kekuatan Penambahbaikan