rancangan pengajaran harian model assure.ppt

10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL ASSURE Disediakan oleh : Julia @ Nur Mashitah Zulaikha bt Abdullah BM 3 / PPG Kohort 1

Upload: julia-abdullah

Post on 12-Jan-2016

119 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL ASSURE.ppt

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL ASSURE

Disediakan oleh : Julia @ Nur Mashitah Zulaikha bt Abdullah

BM 3 / PPG Kohort 1

Page 2: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL ASSURE.ppt

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTahun : 5A3Bilangan Murid : 38 OrangTema : PertanianTajuk : Herba Khazanah BernilaiTarikh : 15 Januari 2013Masa : 8.45 – 9.45 ( 60 minit )Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat ;

i. Membaca teks pelbagai aras dengan sebutan dan intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.ii. Memahami isi kandungan teks yang dibaca dengan menjawab soalan-soalan pemahaman yang dikemukakan dengan betul.iii. Membuat ramalan berdasarkan idea yang berkaitan dengan cerita atau isu yang diberikan.

Page 3: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL ASSURE.ppt

Hasil Pembelajaran :

5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.

Aras 3 ( i ) Membaca teks pelbagai laras dengan sebutan, dan intonasi yang betul serta gaya yang sesuai. ( ii ) Memahami isi kandungan teks yang dibaca.

6.6 Membaca dan membuat ramalan berdasarkan sesuatu cerita atau maklumat yang diberikan dalam bahan ilmu.

Aras 2 ( i ) Membuat ramalan berdasarkan idea yang berkaitan dengan cerita dan isu yang diberi.

Page 4: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL ASSURE.ppt

Kemahiran Bahasa : Kemahiran mendengar dan bertutur, membaca dan menulis.

Sistem Bahasa : Kata Nama Khas, Sistem ejaan, Tanda Bacaan.

Ilmu : Sains, Geografi

Nilai : Kerajinan, Bekerjasama

Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT ) : Kemahiran Belajar Cara Belajar Kemahiran Berfikir – Menganalisis,

Meramal

Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat menceritakan pengetahuan dan pengalaman masing-masing mengenai tumbuh- tumbuhan herba yang terdapat di sekitar mereka.

BBM : Power Point, Lembaran kerja, tayangan video dan hadiah misteri.

Page 5: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL ASSURE.ppt

LANGKAH PENGAJARAN

Page 6: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL ASSURE.ppt

LANGKAH /

MASA

 

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN

& PEMBELAJARAN

CATATAN

 

Set Induksi

( 5 Minit )

Gambar beberapa jenis

tumbuh-tumbuhan herba yang

terdapat di negara kita.

Contoh : Kunyit, Halia,

Serai, Buah Mengkudu.

(Rujuk Lampiran)

Contoh Soalan :

a.Namakan tumbuh-tumbuhan

ini.

b.Siapakah di antara kamu

yang pernah melihat dan

memakan tumbuh-tumbuhan

ini?

 

a. Guru menunjukkan

gambar tumbuh-

tumbuhan herba yang

terdapat di negara kita.

b. Guru bersoal jawab

dengan murid tentang

gambar tersebut.

c. Guru mengaitkan set

induksi dengan tajuk

pelajaran hari ini.

Kontekstual

-mengaitkan isi

pelajaran dengan

pengalaman sedia

ada murid.

 

BBM – power

point,

 

Model Assure

- Analysis

 

Page 7: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL ASSURE.ppt

Langkah 1

( 20 minit )

Petikan Herba Khazanah

Benilai.

(Rujuk Lampiran)

a. Guru meminta

beberapa orang murid

membaca teks petikan

Herba Khazanah

Bernilai secara kuat.

b. Murid lain

dikehendaki

mendengar dan

memahami petikan

yang dibaca.

c. Guru meminta murid

menjawab soalan-

soalan pemahaman

yang disediakan.

Kad Petikan

 

KBCB

-mendengar

dengan cekap

-bacaan

mekanis

-mengecam

maklumat

 

Model Assure

- State

Objectives

 

Page 8: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL ASSURE.ppt

Langkah 2

 

( 20 minit )

Kata Nama Khas,

Sistem Ejaan,

Tanda Bacaan.

 

( Rujuk Lampiran )

 

a. Guru membahagikan murid-murid

kepada beberapa kumpulan kecil

yang terdiri daripada 5 orang

setiap kumpulan.

b. Setiap kumpulan dikehendaki

menyenaraikan Kata Nama Khas

yang terdapat dalam petikan.

c. Setiap kumpulan diberikan

sebuah petikan yang mempunyai

banyak kesalahan ejaan dan tidak

menggunakan tanda baca yang

betul. Setiap kumpulan

dikehendaki membetulkan ejaan

yang salah mengikut sistem ejaan

yang betul dan meletakkan tanda

baca yang betul.

d. Setiap kumpulan dikehendaki

membentangkan hasil

perbincangan masing-masing di

hadapan kelas.

-teknik kumpulan

 

-perbincangan

 

-mengecam

maklumat

 

-menganalisis

 

BBM-lembaran

kerja

 

 

Model Assure

- Select Method

 

Page 9: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL ASSURE.ppt

Langkah 3

 

(15 minit )

Membuat ramalan

tentang tanaman herba

yang menjadi pilihan.

 

( Rujuk Lampiran )

a. Guru mengedarkan lembaran

kerja dan meminta murid

menjawab secara

berkumpulan.

b. Setiap kumpulan akan

membentangkan hasil

perbincangan masing-

masing.

c. Guru menggalakkan

penglibatan semua murid

dalam aktiviti yang

dijalankan.

d. Ahli kumpulan yang

menunjukkan sikap

kerjasama akan mendapat

hadiah misteri daripada

guru.

-Aktiviti

berkumpulan 

-perbincangan

-bersoaljawab

BBM

-lembaran kerja

-power point

-hadiah misteri

  

Model Assure

-Utilize Media

and Material

-Require

Page 10: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MODEL ASSURE.ppt

 

Penutup

 

( 5 minit )

 

 

Rumusan isi pelajaran.

Soalan

i. Senaraikan tanaman-

tanaman herba yang

terdapat di negara kita.

ii. Nyatakan kebaikan

tanaman herba tersebut.

iii. Apakah yang akan

berlaku terhadap

tanaman tersebut pada

masa akan datang

sekiranya tidak dijaga?

Nyatakan alas an anda.

 Penerapan nilai-nilai Murni.

- Nyatakan nilai-nilai murni

yang telah dipelajari pada

hari ini.

 Tayangan slaid tentang taman herba yang

terdapat di sekolah.

 

a.Guru berbincang dengan

murid-murid tentang

pelajaran pada hari itu.

b.Guru mengemukakan

beberapa soalan untuk

menguji kefahaman murid

tentang pelajaran yang telah

dipelajari.

c.Guru meminta murid-

murid menyatakan nilai-nilai

murni yang telah dipelajari.

d.Guru menayangkan video

berkenaan taman herba

yang terdapat di sekolah.

 

Nilai murni

-menghargai

-menjaga

kesihatan

-bekerjasama

 

BBM

-tayangan video

 

 

Model Assure

-Evaluate