rancangan pengajaran harian model assure

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Model Assure Analyse Learners ( Analisis Pelajar) Murid tahun 4 Mantap. 10 orang murid lelaki ,6 orang murid perempuan. iii. Umur : 10 tahun Kelas pertama daripada 2 kelas bagi tahun 4. Pengalaman sedia ada : - Murid pernah membersihkan najis dalam kehidupan seharian. State Objective ( Nyatakan objektif / hasil pembelajaran) 1. Kognitif - Murid dapat menyatakan maksud bersuci dari hadas dan najis dalam kehidupan seharian. - Murid dapat menyatakan 3 akibat tidak bersuci dalam kehidupan seharian. - murid dapat menyenaraikan 4 hikmah bersuci dalam kehidupan seharian. 2. Afektif - Murid menunjuk riak muka yang terpegun

Upload: sharifah-muminah

Post on 26-Jun-2015

258 views

Category:

Education


3 download

DESCRIPTION

pendidikan islam

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pengajaran harian model assure

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Model Assure

Analyse Learners

( Analisis Pelajar)

         Murid tahun 4 Mantap.

        10 orang murid lelaki ,6 orang murid perempuan.

         Umur : 10 tahun

        Kelas pertama daripada 2 kelas bagi tahun 4.

        Pengalaman sedia ada :   

- Murid pernah membersihkan najis dalam kehidupan

seharian.

State Objective

( Nyatakan objektif /

 hasil pembelajaran) 

      1.    Kognitif

-     Murid dapat menyatakan maksud bersuci dari hadas

dan najis dalam kehidupan seharian.

-     Murid dapat menyatakan 3 akibat tidak bersuci dalam

kehidupan seharian.

-     murid dapat menyenaraikan 4 hikmah bersuci dalam

kehidupan seharian.

      2.    Afektif

-     Murid menunjuk riak muka yang terpegun ketika guru

menunjukkan bekas yang berisi najis dan menganggap ia

seperi najis yang betul.”

Page 2: Rancangan pengajaran harian model assure

-     Murid kelihatan seronok dengan mengangkat tangan

dan berdiri untuk memberi jawapan semasa sesi soal jawab.

      3.    Psikomotor

-     Murid berdiri dan datang kehadapan kelas untuk

menjawab soalan yang diberikan oleh guru.

Select methods, media and materials

( Pilih kaedah, mediadan bahan sumber)

i.             Kaedah Pengajaran dan Pembelajaran

yang digunakan

-     Kaedah soal jawab

-     Kaedah perbincangan

-     kaedah permainan

ii.             Media yang digunakan

-     Komputer riba

-     Tayangan video

-     Tayangan slaid

-      bekas makanan

-     alat permainan

iii.           Bahan sumber pengajaran dan pembelajaran yang

digunakan

-     Komputer riba

-     Tayangan video

Page 3: Rancangan pengajaran harian model assure

-     Tayangan slaid

-     Bahan 2D dan 3D (bekas makanan dan alat permainan)

Utilize media and materials

(Gunakan media dan

 bahan sumber)

i.      Tayangan bekas makanan yang berisi “najis”

menggalakkkan murid untuk berfikir tentang apa yang bakal

diajar didalam kelas

ii.    Tayangan slaid dapat memudahkan dan menjimatkan

masa guru untuk menerang isi pelajaran tanpa perlu menulis

dipapan putih. Sambil itu, dapat menarik minat murid

kepada isi pengajaran

iii.    Aplikasikan kaedah dan media pengajaran semasa di

langkah 1, langkah 2 dan langkah 3 dalam rancangan

pengajaran harian sepenuhnya.

Require learner participation

(Libatkan pelajar dalampembelajaran)

i.      Murid terlibat secara aktif sejak dari awal penglibatan.

Pada permulaan di set induksi, menjawab soalan yang

diberikan oleh guru tentang apa yang mereka lihat. Di

langkah 1, murid perlu dikendaki menjawab soalan dengan

betul dengan melebelkan najis mengikut jenisnya. Langkah

2 pula murid perlu membuat perbincangan dalam kumpulan

berkenaan permainan botol number. Kemudian pada

langkah 3 pula, murid perlu membaca slaid yang ditunjukkan

oleh guru secara individu, kumpulan dan kelas.

Page 4: Rancangan pengajaran harian model assure

ii.     Komunikasi 2 hala dan bekerjasama dalam kumpulan

masing-masing.

iii.          Langkah 1 : Pemusatan murid

iv.          Langkah 2 : Pemusatan bahan

v.           Langkah 3 : Pemusatan murid dan bahan

Evaluate and Revise

( Nilai dan semak

  semula)

         Membuat kesimpulan dan rumusan daripada

keseluruhan pembelajaran pada hari ini pada sesi penutup.

        Membuat penutup sosial.

Page 5: Rancangan pengajaran harian model assure

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam

Mata Pelajaran                    : Pendidikan Islam

Kelas                                   : 4 Mantap

Tarikh                                  : 2 April 2014

Masa                                   : 8.00 pagi – 9.00 pagi

Bilangan Murid                    : 30 orang

Bidang                                 : Ibadah

Tajuk                                   : Bersuci Daripada Najis dan Hadas

Pengetahuan Sedia Ada   : 1. Murid sudah mengetahui jenis najis.

Hasil Pembelajaran             : Di akhir pembelajaran murid dapat:

                                                  Aras 1: menerangkan maksud bersuci dari najis dan hadas

                                                  Aras 2: menerangkan 3 akibat tidak bersuci dalam kehidupan

                                                  Aras 3: menyenaraikan 4 hikmah bersuci

Kemahiran Berfikir              : Mengenal pasti sebab dan menganalisis maklumat

Gabung Jalin                      : Akhlak

Penerapan Nilai                  : Bersungguh-sungguh

Bahan Bantu Mengajar      : LCD, komputer riba, pembesar suara dan lembaran kerja

Page 6: Rancangan pengajaran harian model assure

Strategi Pengajaran Dan Pembelajaran

Langkah /

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan

Pendahuluan

( 2 minit )

Bacaan doa:

الرحيم الرحمن الله بسم

حكمتك علينا افتح اللهم

خزائن من علينا وانشر

الراحمين ارحم يا رحمتك

1.    Ketua kelas membaca doa pelajaran.

2.    Murid-murid lain bersama guru mengikuti

bacaan doa yang dilafaz oleh ketua kelas.

Set Induksi

( 5 minit )

Jenis-jenis najis yang perlu

diketahui oleh murid ada 3 iaitu

1. mukhofafah

2. mutawasitah

3.mungolazoh

1.    Guru memaparkan bekas yang diisi dengan

najis (buatan) kepada murid-murid.

2.    Guru bertanya kepada murid berkenaan

dengan najis yang telah dilihat.

3.    Murid menjawab secara individu dan secara

kelas.

4.    Guru mengaitkan soalan yang diajukan

kepada murid dengan tajuk pelajaran.

BBM :

Bekas plastik

Langkah 1

( 12 minit )

Pengertian bersuci dari najis

dan hadas . Pengertian najis :

1. mukhofafah

2. mutawasitah

3.mungolazoh

1.    Guru menerangkan tentang konsep bersuci

dari najis dan hadas kepada murid dengan

menggunakan LCD.

2.    Guru memberi penjelasan mengenai jenis-

jenis najis.

3.    Guru memaparkan perkataan jenis-jenis

BBM

1.    LCD

2.    Komputer riba

3.    Pembesar suara

Page 7: Rancangan pengajaran harian model assure

najis kepada muris-murid berserta contoh.

4.    Guru bertanya kepada murid-murid

mengenai jenis-jenis najis yang betul.

Murid menjawab secara individu.

Langkah 2

( 13 minit )

Akibat tidak bersuci daripada

najis dan hadas dalam

kehidupan seharian.

1.    Guru menerangkan tentang akibat tidak

bersuci daripada najis dan hadas dalam

kehidupan suharia.

2.    Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan untuk

bermain satu permainan tentang akibat tidak

bersuci dari najis dan hadas.

3.    Permainan botol number.

4.    Setiap kumpulan diminta untuk mengantar

wakil setiap kumpulan untuk bermain

permainan botol number.

5.    Setiap botol dilabelkan dengan number dan

setiap kumpulan dibekalkkan dengan getah

untuk dimasukkan kedalam botol.

6.    Bagi kumpulan yang kena number tersebut

diminta untuk menjawab soalan yang

diberikan.

BBM

1.    Alat permainan botol

number.

Langkah 3

( 18 minit )

Menyenaraikan 4 hikmat

bersuci dalam kehidupan

seharian :

1.    Guru memaparkan pesembahan power point

didalam kelas tentang 4 hikmah bersuci

dalam kehidupan seharian.

BBB :

LCD

Page 8: Rancangan pengajaran harian model assure

1. disukai Allah

2. disayangi masyarakat.

3. hidup lebih tenang

2.    Guru menerangkan kepada murid tentang

hikmah bersuci.

3.    Murid diminta untuk membaca 4 hikmah

bersuci secara individu, kumpulan dan kelas.

Penutup

( 10 minit )

       Murid digalakkan untuk

sentiasa bersuci dan bersih

dalam kehidupan seharian.

1.    Murid menulis semula tentang pembelajaran

pada hari ini di papan putih.

2.    Guru menbuat ulasan dan peringatan

kepada murid tentang kelas yang akan

datang.

3.    Guru memberikan lembaran kerja kepada

murid-murid.

Ulasan Kendiri:

........................................................................................................................................ ..............................................................

........................................................................................................................................ .............................................................

Ulasan Guru / Pensyarah Pembimbing:

.....................................................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................ ..............................................................