rancangan pengajaran harian menulis

Upload: yuhanis-yunus

Post on 10-Jan-2016

224 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

RPHBM

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( KEMAHIRAN MENULIS )1.Tahun5 UTM

2Tarikh/Masa16 Feb 2014 /8.45 9.45 pagi

3Bil Murid30 orang

4Mata PelajaranBahasa Melayu

5TemaPendidikan

6TajukSekolah Harapan Negara Impian Bersama

7Fokus UtamaHPK 5.2 Membaca kuat teks dan prosa dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.

Aras 2(i) Membaca bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.

8Fokus SampinganHPK 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk.

Aras 2 (i) Membina perenggan dengan menggunakan pelbagai jenis ayat.

9ObjektifPada akhir pelajaran murid dapat:i) Membaca kuat dengan kelancaran sebutan dan intonasi serta memahami teks yang dibaca.ii) Membina ayat berdasarkan kosa kata.iii) Membina satu perenggan daripada pelbagai jenis ayat (ayat tunggal dan ayat majmuk.

10Kemahiran BahasaMendengar

Bertutur

Membaca

Menulis

Petikan Teks.

Soal jawab

Teks Ucapan

Membina perengganMenjawab soalan (pemahaman)

11Sistem BahasaTatabahasa

Kosa KataAyat TanyaAyat majmukAyat tunggalKata kerja

Anugerah, Disempurnakan,Warga,Kesedaran,Berdedikasi,Dinobatkan

12Pengisian KurikulumIlmu

Nilai Murni

Kemahiran Bernilai Tambah:

(i) Kemahiran Berfikir

(ii) Kemahiran BCB

(iii) Kecerdasan Pelbagai

(iv) Pembelajaran Konstruktivisme

(v) Pembelajaran Kontekstual

Pendidikan sivik dan Kajian Tempatan

Kasih sayangBekerjasamaKesyukuran

Menjana idea, mencirikan, membuat kesimpulan, menyatakan sebab, merumus

Teknik menulis

Verbal linguistik

Pengetahuan dan pengalaman sedia ada

Penyelesaian Masalah

13MediaLCD (set induksi)Video Sekolah Bestari (set induksi)Komputer riba (set induksi)Pembesar suara (set induksi)Keratan Teks (langkah 1)Kad Imbasan (langkah 3)Lembaran kerja (soalan pemahaman)Lembaran kerja (tugasan susulan)

14Pengetahuan Sedia Ada

Murid pernah membina ayat tanya,ayat tunggal dan ayat majmuk.

Langkah danMasaIsi KandunganAktiviti pengajaran dan pembelajaranCatatan

Set Induksi(+ 5 minit)a. Tayangan klip video Sekolah Bestari

Contoh soalan:

a. Pernahkah kamu mendengar mengenai Sekolah Bestari?b. Apakah ciri-ciri Sebuah Sekolah Bestari?c. Mengapakah Sekolah Bestari merupakan sekolah harapan Negara?

a. Guru menayangkan klip video Sekolah Bestari

b. Murid menjawab soalan yang berkaitan dengan klip video.

c. Guru menjelaskan ciri-ciri Sekolah Bestari.

d. Guru mengaitkan klip video dengan tajuk yang akan dipelajari pada hari ini.

Video Sekolah Bestari

LCD,Komputer riba dan pembesar suara.

KBT: Kontekstual Isi pelajaran dengan pengalaman sedia ada.

Langkah 1(+ 15 minit)Petikan teks Sekolah Harapan Negara Impian Bersama Lampiran 1

LAMPIRAN 1. Sekolah Harapan Negara Impian BersamaGuru-guru dan murid-murid yang saya kasihi,Terlebih dahulu saya rasa bersyukur kerana sekolah kita baru sahaja diberikan anugerah Sekolah Harapan Negara peringkat negeri Selangor.Seperkara yang lebih membanggakan,daripada tiga pencalonan akhir yang dikemukakan,sekolah kita telah dinobatkan sebagai johan. Semasa sekolah kita diumumkan sebagai pemenang,air mata kegembiraan saya menitis mengiringi kemenangan itu.Terbayang dalam fikiran saya wajah-wajah anak murid yang saya kasihi,guru-guru yang berdedikasi dan seluruh warga sekolah ini.Pihak Persatuan Ibu Bapa dan Guru (PIBG) juga turut membantu kita pada setiap masa.Kita bertuah kerana dapat membina hubungan yang baik dengan pihak PIBG.Sesungguhnya,saya berasa amat terharu akan keakraban ini. Hadirin yang saya hormati, Sebenarnya bukan mudah untuk kita sampai keperingkat ini.Banyak usaha yang telah lakukan.Kita telah berusaha meningkatkan prestasi dalam pelbagai bidang.Pada tahun lepas,sekolah kita telah mencapai kejayaan cemerlang dalam Ujian Pencapaian Sekolah rendah (UPSR).dalam bidang kokurikulum,kita menjdi johan dalam pelbagai acara sukan dan kokurikulum akademik.Kita juga menjadi juara dalam pertandingan syarahan peringkat negeri. Sekolah kita juga telah mengadakan pelbagai program untuk kecemerlangan akademik.Guru-guru kita sentiasa membimbing murid-murid tanpa mengenal erti penat lelah.Kelas tambahan dan program motivasi kerap diadakan.Segala usaha yang dilakukan telah membuahkan hasil yang baik. Sekolah kita terus menjadi sebutan di seluruh negeri . Oleh itu, saya berharap anugerah ini akan menjadi pendorong kepada kita agar terus mengekalkan kecemerlangan yang sedia ada. Saya berharap agar setiap murid terus menjaga disiplin masing-masing. Sesungguhnya,kita telah mencapai impian yang kita hajati.Kejayaan ini bukan kejayaan saya seorang.Kejayaan ini akan kita kongsi bersama-sama.Selamat Berjaya dan teruskanlah kecemerlangan.Sekian, terima kasih.

Contoh Soalan.1. Apakah yang dimaksudkan dengan Sekolah Harapan Negara?2. Bilakah anugerah tersebut disampaikan?3. Siapakah yang telah menyampaikan anugerah itu?

a. Semua murid membaca teks catatan yang disediakan secara senyap dan memahami teks tersebut.

b. Guru membacakan teks dengan sebutan intonasi pembacaan yang betul.

c. Secara rawak murid diminta membuat bacaan secara secara beramai-ramai.

d. Guru mengemukakan beberapa soalan berdasarkan teks.

e. Murid-murid menjawab soalan-soalan tersebut. Edaran Petikan teks .

Bacaan Mekanis

Objektif 1

FPK: Unsur intelek Berilmu pengetahuan

Kem.Bahasa: Bertutur

Langkah 2(+ 10 minit)Petikan teks teks Sekolah Harapan Negara Impian Bersama-Lampiran 1

LAMPIRAN 1. Sekolah Harapan Negara Impian BersamaGuru-guru dan murid-murid yang saya kasihi,Terlebih dahulu saya rasa bersyukur kerana sekolah kita baru sahaja diberikan anugerah Sekolah Harapan Negara peringkat negeri Selangor.Seperkara yang lebih membanggakan,daripada tiga pencalonan akhir yang dikemukakan,sekolah kita telah dinobatkan sebagai johan. Semasa sekolah kita diumumkan sebagai pemenang,air mata kegembiraan saya menitis mengiringi kemenangan itu.Terbayang dalam fikiran saya wajah-wajah anak murid yang saya kasihi,guru-guru yang berdedikasi dan seluruh warga sekolah ini.Pihak Persatuan Ibu Bapa dan Guru (PIBG) juga turut membantu kita pada setiap masa.Kita bertuah kerana dapat membina hubungan yang baik dengan pihak PIBG.Sesungguhnya,saya berasa amat terharu akan keakraban ini. Hadirin yang saya hormati, Sebenarnya bukan mudah untuk kita sampai keperingkat ini.Banyak usaha yang telah lakukan.Kita telah berusaha meningkatkan prestasi dalam pelbagai bidang.Pada tahun lepas,sekolah kita telah mencapai kejayaan cemerlang dalam Ujian Pencapaian Sekolah rendah (UPSR).dalam bidang kokurikulum,kita menjdi johan dalam pelbagai acara sukan dan kokurikulum akademik.Kita juga menjadi juara dalam pertandingan syarahan peringkat negeri. Sekolah kita juga telah mengadakan pelbagai program untuk kecemerlangan akademik.Guru-guru kita sentiasa membimbing murid-murid tanpa mengenal erti penat lelah.Kelas tambahan dan program motivasi kerap diadakan.Segala usaha yang dilakukan telah membuahkan hasil yang baik. Sekolah kita terus menjadi sebutan di seluruh negeri . Oleh itu, saya berharap anugerah ini akan menjadi pendorong kepada kita agar terus mengekalkan kecemerlangan yang sedia ada. Saya berharap agar setiap murid terus menjaga disiplin masing-masing. Sesungguhnya,kita telah mencapai impian yang kita hajati.Kejayaan ini bukan kejayaan saya seorang.Kejayaan ini akan kita kongsi bersama-sama.Selamat Berjaya dan teruskanlah kecemerlangan.Sekian, terima kasih.

a. Guru mengedarkan petikan teks.

b. Murid menyenaraikan aktiviti aktiviti yang menyumbang kepada penerimaan Anugerah Sekolah Harapan.

c. Murid diminta untuk mengariskan 3 ayat tunggal dan ayat majmuk di dalam teks tersebut.

d. Murid murid diminta untuk mengariskan nilai-nilai murni yang terdapat dalam teks.

Tugasan 1: Menyenaraikan aktiviti aktiviti yang terdapat dalam teks. Tugasan 2:Mengariskan ayat tunggal dan majmuk Tugasan 3:Menyenaraikan nilai-nilai murni

Peng.Kurikulum: Nilai Murni Ilmu

KBT: Kem. Berfikir

Langkah 3(+ 15 minit)

Kosa Kata :

Anugerah, Disempurnakan, Warga, Kesedaran, Berdedikasi, Dinobatkana. Murid membaca kosa kata yang ditampal di papan tulis.

b. Secara berpasangan murid murid membina ayat (tunggal atau majmuk) berdasarkan kosa kata yang diberikan.

c. Murid murid mencatat dalam buku latihan mereka.

Maksud Kosa Kata

Kad Imbasan

Kem. Bahasa: Membaca Menulis

Sistem Bahasa: Kosa kata

Peng.Kurikulum:KBT: Kem. Berfikir

FPK: Intelek Berilmu pengetahuan

Objektif 2

Langkah 4(+ 10 minit)

Membina satu perenggan pelbagai jenis ayat.

Lampiran 2Rujuk lembaran 2a. Guru mengedarkan lembaran kerja (membina pelbagai jenis ayat dalam satu perenggan.) berdasarkan tajuk yang diberikan..

b. Murid membina satu perenggan dengan menggunakan pelbagai jenis ayat (ayat Tanya,ayat tunggal ,ayat majmuk,kata kerja) Lembaran Kerja

Kem.Bahasa: Menulis

Peng.Kurikulum:KBT: Kem. Berfikir

FPK: Intelek Berilmu pengetahuan Bertanggungjawab

Objektif 3

Pengayaan Menguraikan maklumat berdasarkan teks. Lampiran 3Rujuk lembaran 3

Murid dikehendaki menguraikan maklumat berdasarkan teks tadi. dengan menggunakan ayat yang sesuai.

Lembaran kerja

Penutup(+ 5 minit)Penutup kognitifRumusan pengajaran:

Penutup sosial Hadiah rangsangan sebagai motivasi kepada murid murid.

a. Guru membimbing murid membuat rumusan pelajaran yang diperoleh pada hari ini.

Kem. Bahasa: Bertutur

Peng. Kurikulum: Ilmu Nilai Murni

KBT: Kem. Berfikir Kecerdasan pelbagai

FPK: Bertanggungjawab Berilmu pengetahuan Intelek

Refleksi :_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

LAMPIRAN 1. Sekolah Harapan Negara Impian BersamaGuru-guru dan murid-murid yang saya kasihi,Terlebih dahulu saya rasa bersyukur kerana sekolah kita baru sahaja diberikan anugerah Sekolah Harapan Negara peringkat negeri Selangor.Seperkara yang lebih membanggakan,daripada tiga pencalonan akhir yang dikemukakan,sekolah kita telah dinobatkan sebagai johan. Semasa sekolah kita diumumkan sebagai pemenang,air mata kegembiraan saya menitis mengiringi kemenangan itu.Terbayang dalam fikiran saya wajah-wajah anak murid yang saya kasihi,guru-guru yang berdedikasi dan seluruh warga sekolah ini.Pihak Persatuan Ibu Bapa dan Guru (PIBG) juga turut membantu kita pada setiap masa.Kita bertuah kerana dapat membina hubungan yang baik dengan pihak PIBG.Sesungguhnya,saya berasa amat terharu akan keakraban ini. Hadirin yang saya hormati, Sebenarnya bukan mudah untuk kita sampai keperingkat ini.Banyak usaha yang telah lakukan.Kita telah berusaha meningkatkan prestasi dalam pelbagai bidang.Pada tahun lepas,sekolah kita telah mencapai kejayaan cemerlang dalam Ujian Pencapaian Sekolah rendah (UPSR).dalam bidang kokurikulum,kita menjdi johan dalam pelbagai acara sukan dan kokurikulum akademik.Kita juga menjadi juara dalam pertandingan syarahan peringkat negeri. Sekolah kita juga telah mengadakan pelbagai program untuk kecemerlangan akademik.Guru-guru kita sentiasa membimbing murid-murid tanpa mengenal erti penat lelah.Kelas tambahan dan program motivasi kerap diadakan.Segala usaha yang dilakukan telah membuahkan hasil yang baik. Sekolah kita terus menjadi sebutan di seluruh negeri . Oleh itu, saya berharap anugerah ini akan menjadi pendorong kepada kita agar terus mengekalkan kecemerlangan yang sedia ada. Saya berharap agar setiap murid terus menjaga disiplin masing-masing. Sesungguhnya,kita telah mencapai impian yang kita hajati.Kejayaan ini bukan kejayaan saya seorang.Kejayaan ini akan kita kongsi bersama-sama.Selamat Berjaya dan teruskanlah kecemerlangan.Sekian, terima kasih.

Lampiran 2. Bina satu perenggan dengan menggunakan pelbagai jenis ayat berdasarkan tajuk berikut.Program Jalinan Muhibah dengan Sekolah berprestasi Tinggi

Lampiran 3.Huraikan maklumat tentang perkara yang berikut daripada laporan tadi.

Kecemerlangan Bidang Akademik

Kejayaan Bidang Kokurikulum

Hadiah Rangsangan.Penanda Buku.

SEKOLAH KU SYURGA KUNAMA :................................................KELAS:..................................................