rancangan pengajaran harian mengikut model assure

12
Rancangan Pengajaran Harian Mengikut Model Assure Nama Guru Goh Li Hui Mata Pelajaran Pendidikan Moral Tahun 1 Kelas 1 Amanah Tarikh 7 Januari 2015 Masa 8:15 – 9:15 pagi Bilangan Murid 20 orang Tajuk Dunia saya yang indah Standard Kandungan 1.0 KepercayaanKepadaTuhan 1.1 Mengetahui Keunikan Alam Standard Pembelajaran 1.1.2 Menceritakan kepelbagaian ciptaan Tuhan 1.1.3 Menghargai alam ciptaanTuhan 1.1.4 Melibatkan diri dalam menjaga keindahan alam 1.1.5 Mengamalkan sikap menghargai alam ciptaan Tuhan Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Kognitif (Penaakulan Moral) i. Menceritakan 3 kepelbagaian ciptaan Tuhan ii. Mengenal pasti 3 aktiviti yang harus dilakukan dan yang tidak harus dilakukan bagi menjaga keindahan alam sekitar. 2. Psikomotor (Perlakuan Moral): i. Melakukan aktiviti penanaman pokok bunga

Upload: lihui-goh

Post on 08-Dec-2015

59 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

Model ASSURE

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Mengikut Model Assure

Rancangan Pengajaran Harian Mengikut Model Assure

Nama Guru Goh Li Hui

Mata Pelajaran Pendidikan Moral Tahun 1

Kelas 1 Amanah

Tarikh 7 Januari 2015

Masa 8:15 – 9:15 pagi

Bilangan Murid 20 orang

Tajuk Dunia saya yang indah

Standard

Kandungan

1.0 KepercayaanKepadaTuhan

1.1 Mengetahui Keunikan Alam

Standard

Pembelajaran

1.1.2 Menceritakan kepelbagaian ciptaan Tuhan

1.1.3 Menghargai alam ciptaanTuhan

1.1.4 Melibatkan diri dalam menjaga keindahan alam

1.1.5 Mengamalkan sikap menghargai alam ciptaan Tuhan

Hasil

Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. Kognitif (Penaakulan Moral)

i. Menceritakan 3 kepelbagaian ciptaan Tuhan

ii. Mengenal pasti 3 aktiviti yang harus dilakukan dan yang

tidak harus dilakukan bagi menjaga keindahan alam

sekitar.

2. Psikomotor (Perlakuan Moral):

i. Melakukan aktiviti penanaman pokok bunga untuk

mencantikkan bilik darjah.

3. Afektif (Perasaan Moral)

i. Mengamalkan sikap menghargai alam ciptaanTuhan.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Mengikut Model Assure

A - Analyse

Learner

Analisis

Pelajar

Ciri Umum Pelajar: jantina

Pelajar berumur 7 tahun.

Kebanyakan murid tinggal di bandar dan mempunyai

tahap ekonomi yang sederhana.

Mereka berada dalam kumpulan sederhana cemerlang

dari segi pencapaian akademik.

Kumpulan yang minat dengan aktiviti hands on dan

bermain

Pengetahuan Sedia Ada:

Murid pernah melihat kepelbagaian alam semula jadi

seperti di halaman rumah, taman bunga dan zoo.

Gaya Pembelajaran:

Murid cenderung ke arah gaya pembelajaran visual,

hands on dan aktiviti kumpulan.

S - State

Obejctives

Menyatakan

objektif

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. Kognitif (Penaakulan Moral)

i. Menceritakan 3 kepelbagaian ciptaan Tuhan

ii. Menyatakan 3 aktiviti yang harus dilakukan dan yang

tidak harus dilakukan bagi menjaga keindahan alam

sekitar.

2. Psikomotor (Perlakuan Moral):

i. Melakukan aktiviti penanaman pokok bunga untuk

mencantikkan bilik darjah.

3. Afektif (Perasaan Moral)

i. Mengamalkan sikap menghargai alam ciptaanTuhan.

S - Select

Method

Memilih

kaedah,

media dan

sumber

Kaedah:

Perbincangan

Soal Jawab

Demonstrasi

Lakonan

Aktiviti kumpulan

Media:

Tayangan

video

Gambar

Bahan maujud

Bahan sumber:

Komputer dan

LCD

Pokok ati-ati

Alatan

penanaman

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Mengikut Model Assure

U - Utilise

media and

materials

Menggunaka

n media dan

bahan

Klip Video

Media yang digunakan termasuk satu klip video yang

tempoh tayangannya selama 8 minit. Video ini berjudul

“Keajaiban alam semula jadi” yang memperkenalkan

kepelbagaian dan keindahan benda ciptaan Tuhan. Di

samping itu, klip video juga membawa mesej agar

manusia perlu menghargai ciptaan Tuhan dengan

menjaga dan memelihara alam semula jadi.

Gambar

Gambar digunakan dalam set induksi untuk mengaitkan

pengetahuan sedia ada murid dengan isi pembelajaran.

Selain itu, gambar turut digunakan dalam aktiviti

kumpulan iaitu mengenalpasti perbuatan yang

menghargai ciptaan Tuhan atau sebaliknya.

Bahan maujud

Bahan maujud seperti pokok ati-ati, pasu, tanah dan

penyodok disediakan untuk menjalankan aktiviti

menanam dan mencantikkan bilik darjah. Bahan-bahan

ini digunakan untuk melibatkan murid dalam aktivit hands

on yang berkaitan dengan isi pembelajaran.

R - Require

learner

response/

participation

Melibatkan

pelajar

Set Induksi: (5 minit)

Guru menunjukkan gambar serta menggunakan teknik

soal jawab untuk mengaitkan pengetahuan sedia ada

murid dengan isi pembelajaran:

Murid-murid berpeluang memberi pandangan masing-

masing.

Langkah 1: (15 minit)

Guru dan murid melakonkan situasi lawatan sambil

belajar ke bandar Taiping. Seterusnya, murid menonton

klip video yang ditayangkan.

Selepas itu, murid-murid berbincang mengenai

kandungan video dalam sesi perbincangan.

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Mengikut Model Assure

Langkah 2: (15 minit)

Murid-murid melibatkan diri dalam aktiviti kumpulan

untuk mengenalpasti perbuatan yang menghargai atau

tidak menghargai ciptaan Tuhan.

Dalam aktiviti ini, murid-murid berbincang tentang

tugasan yang diberi ini.

Selepas itu, murid-murid menyuarakan pendapat

mengenai perbuatan-perbuatan tersebut.

Langkah 3: (20 minit)

Murid-murid menjalankan aktiviti hands on iaitu

menanam pokok bunga untuk menghias bilik darjah.

Murid-murid bekerjasama semasa menjalankan aktiviti

amali ini dalam bentuk kumpulan.

Rumusan dan penutup: (5 minit)

Murid-murid menulis “Aku Janji” pada kad yang

disediakan mengenai perbuatan yang akan diamalkan

untuk menghargai ciptaan Tuhan mengikut ajaran

agama masing-masing.

Muird-murid menampal kad “Aku Janji” pada sudut

Pendidikan Moral.

E - Evaluate

and revise

materials

Penilaian

Pencapaian murid dinilai dari,

Pemerhatian dan soal jawab sepanjang proses aktiviti

pembelajaran.

Penulisan “Aku Janji” murid-murid yang menunjukkan

pemahaman mengenai isi pembelajaran.

Penambahbaikan yang dibuat,

Masukkan unsur permainan dan muzik yang dapat

mengekalkan miniat murid untuk belajar.

Fasa/ Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Catatan

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Mengikut Model Assure

Masa Pembelajaran

Set

Induksi

(5min)

Pengenalan

kepada topik

pembelajaran

Tajuk:

Dunia Saya yang

Indah

Nilai: Kepercayaan

Kepada Tuhan

Alam semula jadi

Bangunan buatan

manusia

1) Guru menunjukkan dua

gambar.

2) Guru menggunakan

teknik soal jawab untuk

mengait pengetahuan

sedia ada murid

dengan isi pengajaran:

a. Apakah perbezaan

dua gambar ini?

b. Apakah

keistimewaan alam

semula jadi?

c. Bolehkah murid-

murid memberi

contoh lain benda

ciptaan Tuhan?

3) Guru mengaitkan

jawapan murid dengan

keunikan alam semula

jadi.

Nilai:

Kepercayaan

kepada Tuhan

KB:

Membanding

beza,

menghubung

kait,

mencirikan

BBM:

Gambar

Langkah

1

(15min)

Penayangan Klip

Video “Keajaiban

alam semula jadi”

Kandungan:

Keindahan

Taman Tasik

Taiping dan

kepelbagaian

haiwan Zoo

Taiping

Guru menggunakan

teknik lakonan untuk

menggambarkan

situasi lawatan sambil

belajar ke bandar

Taiping.

Guru berlakon

sebagai kapten kereta

api dan murid-murid

menyanyikan slogan.

Guru menayangkan

Nilai:

Mencintai

alam,

Bertanggungj

awab

KB:

Menganalisis

BBM:

Klip video,

Komputer,

LCD

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Mengikut Model Assure

Perbuatan

penghuni dan

pelancong yang

menghargai

keindahan alam

semula jadi

klip video.

Murid-murid

berbincang mengenai

kandungan klip video:

1) Benda ciptaan

Tuhan yang dapat

dilihat di klip video

tersebut.

2) Perbuatan

menjaga

keindahan taman

dan alam semula

jadi.

Guru menjelaskan

bahawa setiap orang

patut menghargai

alam bagi

kesejahteraan semua

pihak.

Guru menjelaskan

mengapa manusia

perlu menjaga

keindahan alam.

Langkah

2

(15min)

Aktiviti Kumpulan:

Mengenalpasti

perbuatan yang

menghargai

ciptaan Tuhan

Murid dibahagi

kepada empat orang

satu kumpulan.

Setiap kumpulan

diberi 10 gambar.

Murid-murid perlu

mengkelaskan

gambar-gambar

tersebut kepada

Nilai:

Bekerjasama,

menjaga

kebersihan

alam

KB: Membuat

keputusan

BBM:

Gambar

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Mengikut Model Assure

perbuatan yang baik

atau tidak baik serta

melekatkan pada

papan kad yang telah

disediakan.

Murid memberi

pendapat mengenai

perbuatan-perbuatan

tersebut.

Guru mengingatkan

murid agar

mengamalkan

perbuatan yang baik

untuk menjaga

keindahan alam

semula jadi.

Langkah

3

(20min)

Aktiviti Amali:

Penanaman Pokok

Bunga

Langkah

menanam:

1) Keluarkan pokok

ati-ati dari beg

plastik.

2) Masukkan pokok

ati-ati ke dalam

pasu.

3) Masukkan tanah

ke dalam pasu.

4) Tekan tanah.

5) Siram pokok ati-

Guru menjalankan

aktiviti menanam

pokok bunga untuk

menghias bilik darjah

murid-murid.

Guru mendemonstrasi

cara menanam pokok

bunga.

Murid-murid

menjalankan aktiviti

ini dalam kumpulan.

Selepas itu, guru

menjelaskan kebaikan

menanam pokok

bunga serta

membantu murid

Nilai:

Bekerjasama,

bertanggungja

wab

BBM: pokok

ati-ati, alatan

penanaman

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Mengikut Model Assure

ati. memahami

kepentingan

menghargai ciptaan

Tuhan dengan

menjaga dan

menyiram pokok

bunga yang ditanam.

Rumusa

n (5min)

Penulisan

“Aku Janji”

Contoh:

1) Saya tidak akan

menendang

haiwan.

2) Saya akan

membuang

sampah ke

dalam tong

sampah.

3) Saya sentiasa

menjaga pokok

bunga.

4) Saya sentiasa

membersihkan

halaman rumah.

Guru dan murid

berbincang tentang

rumusan

pembelajaran.

Guru membimbing

murid menulis “Aku

Janji” pada kad yang

disediakan mengenai

perbuatan yang akan

diamalkan untuk

menghargai ciptaan

Tuhan mengikut

ajaran agama masing-

masing.

Setelah itu,

pengajaran

ditamatkan dengan

penampalan kad “Aku

Janji” murid-murid

pada sudut

Pendidikan Moral.

Nilai:

Bertanggungj

awab,

kepercayaan

kepada Tuhan

BBM: Kad

Refleksi: