rancangan pengajaran harian matematik

27
Rancangan Pengajaran Harian Matematik Subjek : Matematik Kelas : 2 Amanah Bilangan Murid : 10 Orang Murid Tarikh : 23.07. 2013 Masa : 11.30 – 12.30 tengah hari Topik : Nombor Bulat Kemahiran : Darab dalam lingkungan 100 Objektif Pembelajaran : Murid akan diajar untuk memahami hubungan antara unit dan ukuran panjang Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :- i. Menyebut secara lisan sifir darab , yang di soal oleh guru. ii. Mendarab nombor satu digit dengan nombor satu digit , dengan menggunakan penambahan berulang secara konkrit. Pengatahuan Sedia Ada : Murid dapat menyatakan secara lisan pendarab nombor dengan cara penambahan berulang. Nilai Murni : Berkerjasama, bertangungjawab KBKK : Mengenalpasti, mengira, menghubungkait. Bahan / Sumber Pengajaran : Flash kad, gambar, kertas soalan, pen penanda, kertas kosong, lembaran kerja, hadiah.

Upload: cmanggang-nur-rahman

Post on 27-May-2017

312 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

Rancangan Pengajaran Harian Matematik

Subjek : Matematik

Kelas : 2 Amanah

Bilangan Murid : 10 Orang Murid

Tarikh : 23.07. 2013

Masa : 11.30 – 12.30 tengah hari

Topik : Nombor Bulat

Kemahiran : Darab dalam lingkungan 100

Objektif

Pembelajaran

: Murid akan diajar untuk memahami hubungan antara unit dan

ukuran panjang

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :-

i. Menyebut secara lisan sifir darab , yang di soal oleh

guru.

ii. Mendarab nombor satu digit dengan nombor satu digit

, dengan menggunakan penambahan berulang secara

konkrit.

Pengatahuan Sedia

Ada

: Murid dapat menyatakan secara lisan pendarab nombor

dengan cara penambahan berulang.

Nilai Murni : Berkerjasama, bertangungjawab

KBKK : Mengenalpasti, mengira, menghubungkait.

Bahan / Sumber

Pengajaran : Flash kad, gambar, kertas soalan, pen penanda, kertas kosong, lembaran kerja, hadiah.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

Langkah / Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi(5 minit)

Bijak sifir- Guru bertanya secara

lisan fakta asas sifir

darab.

- Murid menjawab secara

lisan.

Langkah 1

(15 minit )- Mendarab

sehingga 1000

- Penerangan guru tentang

pendarab dalam ayat

matematik.

- Contoh :

3 x 3 = ______ iaitu

3+3+3

4 x 2 = ______ iaitu 4+4

5 x 5 = ______ iaitu

5+5+5+5+5

seterusnya

Langkah 2

(15 minit )

- Latihan di papan tulis

a) 4 x 3 =

b) 7 x 3 =

c) 2 x 1 =

d) 5 x 3 =

e) 9 x 5 =

f) 8 x 7 =

- Beberapa orang murid

dating ke depan untuk

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

menyelesaikan ayat

matematik berikut di

papan tulis.

Langkah 3

( 20 minit )

- Latihan dalam lembaran

kerja dan bhuku latihan

aktiviti.

- Guru membimbing murid -

murid membuat latihan

dalam lembaran kerja dan

buku aktiviti.

Penutup

( 5 minit )

- Guru menanyakan scar

lisan sifir darab, kepada

beberapa orang murid.

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

Pengenalan

Dalam pengajaran dan pembelajaran di bilik darjah ianya telah dilaksanakan

dengan sebaiknya. Murid tahun 2 Amanah menjadi sasaran, ianya di adakan di Sekolah

Kebangsaan Beladin pada 23.07.2013. Semasa pelaksanaan pengajaran dan

pembelajaran ini, kesediaan dan penyampaian guru serta penumpuan dan kefahaman

murid diberikan keutamaan. Perancangan pengajaran dan pembelajaran yang telah

dilaksanakan berlandaskan rancangan pengajaran harian yang di rancang.

Refleksi Pengajaran Dan Pembelajaran

Oleh itu sebelum memulakan sesi pengajaran dan pembelajaran , atau sebelum

masuk ke set induksi,seseorang guru itu hendaklah menulis tajuk dan kemahiran yang

akan diajar bagi memperkenalkan kemahiran yang akan diajar pada masa tersebut.

Contohnya Tulis di papan tulis , Tajuk : Nombor Bulat dan di bawahnya Kemahiran : Darab dalam lingkungan 100, supaya murid tahu apa di ajar oleh guru pada masa

tersebut. Kemudian guru meminta murid membaca beramai-ramai tajuk dan kemahiran

yang tertulis pada pada manila kad tersebut. Dengan ini murid memberi minat

positif.Ini menunjukkan minat murid terhadap pengajaran dan pembelajaran yang di ajar

pada masa tersebut dapat ditingkatkan. Pada akhir pengajaran dan pembelajaran

murid dapat mendarab dalam lingkungan 100 dengan pelbagai kaedah pengiraan yang

betul. Ianya juga perlu dijelaskan kepada murid sebelum atau semasa pengajaran dan

pembelajaran di jalankan.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat menjawab 10 daripada 12

soalan dengan tepat pada papan tulis.Murid dapat menyelesaikan soalan dalam ayat

matematik dengan tepat dan teratur.

Dalam hal ini juga, guru telah berjaya mengesan perubahan tingkahlaku murid

melalui pentaksiran, iaitu 9 orang daripada 10 orang murid telah berjaya menjawab

betul 10 daripada 12 soalan yang diberi. Dengan adanya objektif eksplisit ini,

pentaksiran guru menjadi semakin mudah dan guru dapat meningkatkan

perkembangan kognitif murid melalui KBKK membanding beza. contoh soalan tersebut

harus juga ada dalam langkah – langkah pengajaran dan pembelajaran , termasuk

2

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

latihan di papan tulis. Ini bertujuan untuk memudahkan guru mengajukan soalan daklah

terdiri daripada soalan pelbagai kecerdasan. Iaitu beberapa soalan yang mudah

Penggunaan bahan bantu mengajar yang digunakan mestilah bersesuaian

dengan kebolehan murid. Bahan bantu mengajar yang digunakan mestilah praktikal

dari segi saiz, warna dan selamat digunakan oleh murid.

Contohnya, penggunaan kad nombor. Kad tersebut hendaklah mempunyai saiz

yang sesuai dan mudah digunakan, ia juga hendaklah menarik dan berwarna warni, ini

bertujuan untuk menarik minat murid. Kad nombor yang di sediakan, seboleh bolehnya

bersaiz setengah kertas A4. Di mana ianya ikut kesesuaian nombor dan simbol yang di

gunakan.

lembaran kerja hendaklah memberi fokus kepada tahap kebolehan murid yang

sepatutnya berdasarkan kemahiran. Jumlah soalan yang dikemukakan tidak perlu

terlalu banyak iaitu sekurang - kurangnya 12 soalan bagi satu-satu kemahiran.Guru

juga telah menambah baik lembaran kerja sebagai bukti bagi pentaksiran terhadap

murid.

Pada sesi pengajaran dan pembelajaran, lembaran kerja memberi penekanan

kepada kemahiran yang diajar berdasarkan objektif eksplisit yang telah dinyatakan

pada awal rancangan pengajaran. Lembaran kerja diubahsuai berdasarkan kemahiran

yang di ajar dan sepadan dengan kebolehan serta pengetahuan murid.

Setelah murid menjalankan aktiviti individu, iaitu menyiapkan tugasan di dalam

kelas, guru melakukan semakan dan mendapati, 6 orang murid telah berjaya menjawab

dengan betul daripada 12 soalan yang di beri, 3 orang telah menjawab betul 9 soalan

daripada 12, dan seorang tidak menjawab dengan betul kesemua soalan.Dimana dia

menjawab latihan tersebut dengan menulis jawapannya mengikut bilangan nombor

yang di tambah di dalam latihan tersebut. Saya bertanya mengapa dia menjawab

sedemikian, dia menyatakan bahawa dia tidak tahu bagaimana untuk menyelesaikan

soalan tersebut. Berikut adalah contoh hasil kerja Nasarudin.

3

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

LEMBARAN KERJA

Nama : .......................................... Kelas : ........................................

Arahan : Jawab semua soalan

1 3 x 3 = 2 6 x 4 =

3 2 x 9 = 4 6 x 4 =

5 7 x 5 = 6 3 x 8 =

7 4 x 4 = 8 8 x 3 =

9 6 x 6 = 10 5 x 2 =

11 8 x 2 = 12 5 x 5 =

4

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

Saya prihatin akan isu ini kerana konsep pendaraban itu sangat penting. Jika

seseorang murid itu gagal menguasai konsep pendaraban satu digit dengan satu digit,

dia pasti mengalami kesukaran untuk menyelesaikan pendaraban yang melibatkan

angka yang lebih besar kelak dan seterusnya, murid berkenaan juga pasti akan

mempunyai masalah untuk menyelesaikan soalan bahagi. Selain itu, apabila memasuki

topik Wang, Jisim, Ukuran Panjang,dan seterusnya, kemahiran mendarab akan

digunakan semula. Jadi kegagalan menguasai konsep pendaraban boleh menyebabkan

seseorang murid itu menghadapi masalah dalam topik-topik yang bakal mereka pelajari.

Jika saya tidak menyelesaikan isu ini, Nasarudin pasti akan terus ketinggalan kerana

jurang Nasarudin dengan rakannya yang lain agak jauh. Dia akan terus mengganggu

kawannya yang lain kerana dia tidak dapat mengikuti sesi pembelajaran. Jika dilihat

pada jangka masa panjang, apakah akan berlaku jika Nasarudin terus terabai

sedangkan hanya pendidikan yang mampu mengubah kehidupannya. Bapanya

merupakan seorang yang kurang memberi perhatian terhadap pelajaran Nasarudin

manakala ibunya pula telah meninggal dunia. Sekarang Nasarudin hanya tinggal

bersama bapanya dan kakaknya yang berada di Tahun Lima. Apabila mendengar kisah

tersebut keinginan saya untuk membantu Nasarudin yang tidak tahu konsep

pendaraban semakin tinggi.

Sebagai seorang guru, perasaan simpati itulah yang membawa saya untuk

mendekati Nasarudin. Jika saya terus mengabaikan Nasarudin dan mengajar seperti

biasa nescaya dia tidak akan dapat untuk mengikuti sesi pengajaran dan

pembelajaran.Ini akan menjadikannya terus ketinggalan.

Objektif yang telah saya sasarkan untuk meningkatkan penguasaan konsep

pendaraban nombor satu digit dengan satu digit Nasarudin sebagai penambahan

berulang secara konkrit iaitu menggunakaan cawan dan guli.

Strategi dan Pelaksanaan Konsep pendaraban merupakan satu konsep yang agak sukar untuk difahami

oleh seseorang murid. Namun jika kita berjaya untuk mengaitkan konsep darab itu

dengan penambahan berulang, ia pasti akan dapat membantu murid berkenaan untuk

memahami konsep darab dengan lebih mudah. Saya telah memilih untuk membantu

Nasarudin menggunakan benda konkrit terlebih dahulu agar dia dapat melihat konsep

5

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

darab itu dengan jelas. Menurut Sowell (1989, dalam Reys, et. Al., 2004), melibatkan

diri dengan benda konkrit dapat membantu kefahaman seseorang murid. Oleh itu, saya

telah mengambil keputusan untuk memperkenalkan konsep darab menggunakan

benda konkrit iaitu cawan dan guli kepada Nasarudin. Saya telah menyediakan 9 cawan plastik dan 81 biji guli untuk memperkenalkan

konsep pendaraban menggunakan benda konkrit kepada Nasarudin. Saya telah

mewarnakan setiap cawan itu kepada warna yang berlainan agar ia lebih menarik dan

Alejandre akan berminat untuk menggunakannya kelak.

Berikut merupakan langkah-langkah yang telah saya laksanakan: Saya

memberinya satu contoh dengan menggunakan soalan 3 x 2 = ?. Pertama saya telah

menegaskan bahawa nombor pertama merujuk kepada bilangan cawan yang perlu kita

gunakan. Maka untuk soalan di atas, saya akan menggunakan tiga cawan. Nombor

kedua selepas operasi darab pula menunjukkan bilangan guli yang dipunyai oleh setiap

cawan. Jadi setiap cawan mempunyai dua biji guli masing - masing.Kemudian, untuk

langkah ketiga, kita perlu kira berapa jumlah guli yang telah diletakkan ke dalam tiga

cawan tadi. Saya mengarahkan Nasarudin untuk mengulang semula langkah yang telah

saya tunjukkan tadi menggunakan soalan yang sama terlebih dahulu. Menurut Killen

(2003), dalam pengajaran untuk pemahaman,kita perlulah memberi peluang kepada

murid untuk menunjukkan perkembangan kefahaman mereka. Rajah di bawah

merupakan visual untuk langkah pertama yang telah saya lakukan

Rajah : Menunjukkan visual untuk langkah pendaraban menggunakan bahan konkrit

6

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

Selepas itu saya memberikan satu latihan susulan kepada Nasarudin.

(i) 2 x 3 =

(ii) 4 x 2 =

(iii) 2 x 4 =

Saya telah menunjukkan pada Nasarudin contoh yang sama untuk fasa

semikonkrit iaitu menggunakan soalan 3 x 2 = ?. Nombor pertama menunjukkan

bilangan bulatan besar yang perlu dilukis. Untuk soalan ini, saya telah melukiskan

tiga bulatan besar. Selepas itu, nombor kedua, iaitu nombor selepas simbol darab

menunjukkan bilangan bulatan kecil yang perlu dilukis dalam setiap bulatan besar.

Saya menerangkan pada Nasarudin untuk mendapatkan jawapan, dia perlu

mengumpul jumlah bulatan kecil yang ada.

=

Rajah menunjukkan gambar yang terhasil daripada fasa semi konkrit.

Kemudian saya mengarahkan Nasarudin untuk menyelesaikan soalan susulan

seperti yang berikut:

(i) 2 x 3 =

(ii) 4 x 2 =

(iii) 2 x 4 =

Selepas selesai melalui fasa semikonkrit, saya memasuki fasa abstrak. Bagi fasa

ini Nasarudin perlu menukarkan gambar tersebut kepada nombor. Contohnya untuk

soalan 3 x 2 = ?. Nasarudin perlu menukarkan gambar yang bersifat

7

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

semikonkrit itu tadi kepada simbol, seperti di bawah:

2 + 2 + 2 = 6

3 x 2 = 6

Saya akan menjelaskan bahawa nombor tiga digunakan kerana ia merujuk

kepada 2 yang ditambah 3 kali. Ini akan membawa kepada jawapan 6. Saya telah

melaksanakan langkah-langkah saya berdasarkan konsep ansu rmaju. Menurut Mok

Soon Sang (2006), untuk mengatasi masalah dalam pengajaran dan pembelajaran,

guru haruslah melaksanakan kandungan pembelajaran dari mudah ke sukar. Saya

telah membuat latih tubi langkah konkrit hingga ke abstrak sehingga Nasarudin dapat

melakukan setiap langkah sendiri dengan bimbingan yang minimum.Menurut Reid

(2007), latihan adalah penting kerana ia boleh membantu murid mengawal

pembelajaran mereka. Apabila mereka menilai pencapaian mereka melalui latihan yang

diberi, ia boleh menjadi pendorong kepada diri mereka.

Kaedah Pengumpulan dan Menganalisis data.Saya telah menggunakan tiga kaedah pengumpulan data. Kaedah pertama

adalah menggunakan Ujian Pra dan Ujian Pasca. Saya telah mentadbir Ujian Pra

sebelum saya melaksanakan strategi manakala saya telah mentadbir Ujian Pasca

selepas saya melaksanakan strategi. Melalui Ujian Pasca saya telah mendapat dua

data iaitu daripada perbezaan skor Ujian Pra dan Ujian Pasca serta hasil kerja yang

Nasarudin lakukan daripada dua ujian tersebut. Selepas mentadbir Ujian Pra dan

Ujian Pasca saya telah menyemak ujian yang telah Nasarudin duduki berkenaan.

Selepas itu saya telah membandingkan keputusan ujian yang telah Nasarudin

perolehi. Saya turut membandingkan hasil kerja Nasarudin sebelum dan selepas

pelaksanaan aktiviti berdasarkan hasil kerja Nasarudin dalam Ujian Pra dan Ujian

Pasca berkenaan.

Kaedah kedua adalah melalui pemerhatian. Melalui pemerhatian saya telah

berjaya mendapat dua jenis data iaitu jadual semakan serta nota lapangan. Jadual

semakan digunakan untuk mengenalpasti tahap perkembangan Nasarudin sepanjang

strategi dilaksanakan. Setiap pemerhatian saya catat di dalam nota lapangan.

8

Page 11: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

Perkembangan Nasarudin telah saya catatkan melalui jadual semakan yang telah saya

sediakan. Kaedah ketiga adalah melalui temubual. Temubual telah saya lakukan

sebanyak dua siri, iaitu sebelum dan selepas melaksanakan strategi.

Saya telah mencatat setiap pemerhatian saya dalam nota lapangan. Nota

lapangan berkenaan telah saya baca berulang kali dan saya telah mengkodkan setiap

nota lapangan berkenaan. Tiga siri temubual yang saya lakukan telah saya

tranksripkan dan saya telah kodkan setiap transkrip berkenaan.

;

Dapatan dan PerbincanganSaya telah mengambil masa tiga hari untuk melaksanakan strategi yang telah

saya rancang. Sesi interaksi telah saya laksanakan untuk membantu Nasarudin

dalam pendaraban nombor satu digit dengan satu digit ini. Selepas mentadbir Ujian

Pasca saya berasa begitu teruja untuk melihat berapakah skor yang berjaya Nasarudin

perolehi. Saya telah membandingkan hasil kerja Nasarudin semasa Ujian Pra dan Ujian

Pasca. Jadual berikut merupakan hasilkerja Nasarudin semasa Ujian Pra dan Ujian

Pasca.

Jadual : Skor Ujian Pra dan Ujian Pasca Nasarudin

Ujian Pra Ujian Pasca Perbezaan MarkahBilangan soalan

dijawab betulMarkah

(%)Bilangan soalandijawab betul

Markah(%)

0 0 % 5 83 % 83 %

Daripada Jadual diatas, Nasarudin telah menunjukkan peningkatan yang

ketara iaitu daripada 0% ke 83%. Nasarudin berjaya menjawab 5 soalan daripada 6

soalan dengan betul semasa Ujian Pasca. Ini merupakan satu peningkatan yang amat

besar berbanding skor Nasarudin untuk Ujian Pra, dimana dia gagal menjawab

sebarang soalan dengan betul. Saya juga turut membandingkan hasil kerja Nasarudin

ketika menjawab Ujian Pra dan Ujian Pasca.

9

Jadual : Menunjukkan hasil kerja Nasarudin untuk Ujian Pra dan Ujian Pasca

Page 12: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

Daripada Jadual di atas, saya dapat lihat, semasa Ujian Pasca, Nasarudin dapat

menyelesaikan soalan yang gagal dia selesaikan sebelum pelaksanaan

strategi.Daripada hasil kerja di atas, Nasarudin dilihat dapat menggunakan

konseppenambahan berulang untuk menyelesaikan pendaraban nombor satu digit

dengansatu digit. Melihat hasil kerja Nasarudin ketika menduduki Ujian Pra, dia gagal

untukmenjawab dengan betul dan menulis 4 x 3 = 3. Ini kerana sebelum

pelaksanaanstrategi Nasarudin menganggap nombor di sebelah kanan simbol darab

adalahjawapan bagi soalan pendaraban satu digit dengan satu digit . Namun keadaan

nyata berubah selepas strategi dilaksanakan. Nasarudin telah menggunakankonsep

penambahan berulang untuk menyelesaikan soalan pendaraban satu digitdengan satu

digit. Ini dapat dilihat daripada Jadual 2 di atas. Ternyata, konsep penambahan

berulang secara konkrit mampu untuk membantu Nasarudin yang tidak memahami

konsep pendaraban untuk menyelesaikan pendaraban satu digit dengan satu digit.

Saya berasa gembira melihat perkembangan Nasarudin kerana ternyata

diamampu untuk menterjemahkan ayat matematik yang saya kemukakan dengan

menggunakan bilangan cawan dan guli yang tepat. Di samping itu, saya turut

menjalankan satu sesi temubual selepas strategi dilaksanakan. Melalui temubual

berkenaan saya dapat melihat Nasarudin mengetahui bahawa soalan pendaraban

boleh diselesaikan menggunakan penambahan berulang.

10

Page 13: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

Sepanjang strategi dilaksanakan, saya dapat melihat Nasarudin kelihatan

berminat semasa saya memberinya tunjuk ajar. Keadaan ini amat berbeza berbanding

Nasarudin semasa berada di dalam kelas yang suka merayau dan mengganggu

sesipengajaran dan pembelajaran yang dijalankan. Saya percaya sikapnya yang dapat

memberi perhatian ini sedikit sebanyak membantunya untuk meningkatkan kemahiran

pendaraban satu digit dengan satu digit.Sikap Nasarudin yang nyata positif semasa

interaksi pelaksanaan strategi dijalankan membolehkan dia memahami pendaraban

sebagai penambahan berulang dengan mudah. Sikap yang positif membolehkan

Nasarudin mendapat keputusan yang positif, berbanding sikapnya ketika berada di

dalam kelas yang negatif menyebabkan dia akan terus ketinggalan.

Kesimpulan

Sesuatu masalah itu tidak akan pernah selesai sekiranya kita sering

menganggap ia sudah terlambat. Begitulah juga akan keadaan Nasareudin, sekiranya

seseorang guru itu menganggap semuanya sudah terlambat, maka Nasarudin akan

terus mengabaikan pelajarannya, sedangkan pelajaran adalah satu-satunya jalan

untuk Nasarudin mengubah keadaan hidupnya. Walaupun interaksi saya dan

Nasarudin hanyalah untuk satu tempoh yang pendek sahaja, saya berharap impaknya

adalah melangkaui masa interaksi berkenaan. Apabila saya mengenalpasti masalah

Nasarudin dalam pendaraban satu digit dengan satu digit, saya percaya segalanya

belum terlambat untuk membantu dia.

11

Page 14: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

MENINGKATKAN PENGUASAAN KONSEP PENDARABAN SATU DIGITDENGAN SATU DIGIT ALEJANDRE DENGAN MENGGUNAKAN

PENAMBAHAN BERULANG SECARA KONKRIT

AbstrakPendaraban merupakan satu kemahiran yang amat penting untuk dikuasai.

Namun kita sering mendengar murid mempunyai masalah dalam pendaraban.

Memahami konsep merupakan tunjang kepada penguasaan pendaraban yang baik.

Kajian ini berhasrat untuk membantu Alejandre yang berada dalam Tahun Empat

memahami konsep bagi pendaraban satu digit dengan satu digit. Saya telah

menggunakan konsep pendaraban sebagai penambahan berulang secara konkrit

menggunakan cawan dan guli untuk membantu Alejandre dalam pendaraban nombor

satu digit dengan satu digit. Sepanjang penyelidikan, saya telah menggunakan pelbagai

kaedah untuk mengumpul data sebelum, semasa dan selepas strategi dilaksanakan. Ini

termasuklah, pelaksanaan Ujian Pra dan Ujian Pasca, pemerhatian dan temubual.

Alejandre menunjukkan sikap yang positif sepanjang interaksi dijalankan. Hasil analisis

data menunjukkan peningkatan ketara dalam penguasaan konsep pendaraban satu

digit dengan satu digit seperti yang digambarkan dalam skor Ujian Pasca berbanding

Ujian Pra. Hasil kerja Alejandre semasa menjawab Ujian Pasca juga menunjukkan

peningkatan penguasaan konsep pendaraban nombor satu digit dengan satu digit.

Apabila saya melakukan sesi temubual selepas pelaksanaan strategi, Alejandre berjaya

memberi respon yang betul. Di akhir kajian, saya mendapati Alejandre berjaya

memahami konsep pendaraban sebagai penambahan yang berulang secara konkrit.

1

Page 15: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS RAJANG96509 BINTANGOR

PROGRAM PENSISWAZAHAN GURU (PPG)MOD PENDIDIKAN JARAK JAUH

MATA PELAJARAN : MATEMATIK

( Mengajar Nombor, Pecahan, Perpuluhan dan Peratusan )

KOD MATA PELAJARAN : MTE 3109

TAJUK TUGASAN :

NAMA PELAJAR : ISMAIL BIN JULAI

MAJOR/KUMPULAN/SEMESTER : AMBILAN JUN 2011 / MATEMATIK 1 / SEM 5

NO. K.P./NO. MATRIK : 731229 – 13 – 5253 ( PPG / 1421 )

NAMA PENSYARAH : ENCIK PANTING ANAK BELUBAU

TARIKH HANTAR : 24 0GOS 2013

Bincangkan sejauh manakah aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang telah dilaksanakan dapat mencapai objektif pelajaran anda.

Page 16: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

REFLEKSI

1 Untuk menyelesaikan setiap pemasalahan yang di hadapi semasa

menyelesaikan tugasan ini, agak lambat, ini kerana rakan tinggal berjauhan.

2 Mencari bahan – bahan dari buku juga menyulitkan, ini kerana di kawasan

tempat kediaman saya hanya ada perpustakaan desa sahaja, bukunya agak

terhad.

3 Usaha dan keyakinan, untuk mencari maklumat, membawa kepada hasil

yang memberangsangkan untuk meneruskan kerja tugasan ini.

4 Maklumat yang di dapati dari buku dan internet, telah di gabung dan di

ubahsuai dengan terperinci, bagi menghasilkan kerja kursus tersebut.

5 Tugasan tersebut telah di siapkan dengan jayanya, melalui kerjasama dan

pendapat rakan – rakan yang sentiasa memberi idea yang baik.

6 Perbincangan dengan rakan-rakan melalui e-mel dan SMS juga membantu

dalam menjayakan kerja kursus ini.

7 Kerja Kursus ini adalah mencabar, dan memberi pengalaman bermakna bagi

saya dan rakan-rakan.

8 Strategi dan kaedah terbaik yang kami gunakan ialah dengan cara

perbincangan , dan berjumpa disuatu stesen yang dijanjikan.Disanalah kami

sama – sama berbincang menyelesaikan setiap pemasalahan dalam solan

tersebut.

13

Page 17: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

Lampiran B

BORANG REKOD KOLOBARASI

KERJA KURSUS

NAMA PELAJAR : ISMAIL BIN JULAI

NO. MATRIK / K.P : 731229 – 13 – 5253

KUMPULAN : MATEMATIK 1 / AMBILAN JUN 2011

MATA PELAJARAN : MTE 3109

NAMA PENSYARAH : EN. PANTING ANAK BELU BAU

TARIKH PERKARA YANG DI BINCANGKAN

CATATAN NAMA / TANDATANGAN

27/07/2013 Mencari maklumat dalam internetMencari maklumat dalam buku

03/08/2013Membincangkan cara melaksanakan tugasan tersebut

10/08/2013Mengolah bahan yang telah di cari

17/08/2013 Memurnikan lagu tugasan tersebut

15

Page 18: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

ISI KANDUNGAN

Bil Perkara Muka Surat

1 Abstrak 1

2 Pengenalan 2

3 Refleksi Pengajaran Dan Pembelajaran 2

4 Strategi dan Pelaksanaan 5

5 Kaedah Pengumpulan dan Menganalisis data 8

6 Dapatan dan Perbincangan 9

7 Kesimpulan 11

8 Rujukan 12

9 Refleksi 13

Page 19: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

RUJUKAN

Ahmad Fikri Bin Johari (2010). Meningkatkan Penguasaan Murid Dalam

Pendaraban Melalui Kaedah Lattice. Prosiding Seminar Penyelidikan

Mok, S. S. (2006). Educational Studies for Educational Psychology (Theme 1).

Selangor: Kumpulan Budiman.

Reid, G. (2007). Motivating Learners in The Clasroom: Ideas and Strategies.

London: Paul Chapman Publishing.

Noraini Idris (2005) Pedagogi dalam pendidikan Matematik. Kuala Lumpur: Utusan

Publications &Distributors Sdn Bhd

Reys, Lindquist, Lambdin, Smith, Suydam, (2004) Helping Children to Learn

Mathematics (7th

ed.). USA: John Wiley & sons

12

Page 20: Rancangan Pengajaran Harian Matematik