rancangan pengajaran harian matematik

4
Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tarikh/ Hari : 18 April 2012 (Rabu) Masa : 11:40 a.m. – 12:10 p.m. Kelas : 4B Bil. Pelajar : 35 orang M/ Pel : Matematik Tajuk : Masa Dan Waktu Objektif : Di akhir pelajaran, murid-murid dapat: (i) mengenalpasti perbezaan di antara a.m. dan p.m. dalam sehari. (ii) membaca waktu dalam jam dan minit mengikut sistem 12 jam. (iii) menulis waktu dalam jam dan minit mengikut sistem 12 jam. . Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid telah mengenali konsep- konsep / istilah-istilah yang disenaraikan di bawah: jam, minit, pagi, tengah hari, petang dan malam. Konsep : (a) Singkatan a.m. mewakili ante-meridiem yang bermaksud ‘sebelum tengah hari’ dan digunakan bagi waktu antara 12.01 pagi hingga 11.59 pagi. (b) Singkatan p.m. mewakili post-meridiem yang bermaksud ‘selepas tengah hari’ dan digunakan bagi waktu antara 12.01 petang hingga 11.59 malam. Contoh : 1.25 petang = 1.25 p.m (c) Apabila jarum saat bergerak satu pusingan, jarum minit bergerak satu minit. (d) Apabila jarum minit bergerak satu pusingan, jarum jam bergerak satu jam. Bahan : jam analog, jam digital, lembaran kerja Nilai : Bekerja sama, menepati masa Kemahiran : Membaca dan menulis waktu Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Catatan

Upload: mizta-karan

Post on 15-Jan-2016

29 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

h

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

Rancangan Pengajaran Harian Matematik

Tarikh/ Hari     :    18 April  2012  (Rabu)     

Masa               :    11:40 a.m. – 12:10 p.m.                                               

Kelas              :    4B                                    

Bil. Pelajar      :    35 orang                                                                       

M/ Pel              :    Matematik                                                                             

Tajuk               :    Masa Dan Waktu              

Objektif           :  Di akhir pelajaran, murid-murid dapat:

(i)            mengenalpasti perbezaan di antara  a.m. dan p.m. dalam sehari.

(ii)           membaca  waktu dalam jam dan minit mengikut sistem 12 jam.

  (iii)     menulis waktu dalam jam dan minit mengikut sistem 12 jam.

.

Pengetahuan Sedia Ada :  Murid-murid telah mengenali  konsep-konsep / istilah-istilah 

       yang disenaraikan di bawah:

       jam, minit, pagi, tengah hari, petang dan malam.

Konsep :          (a)        Singkatan a.m. mewakili ante-meridiem yang bermaksud     

                                    ‘sebelum tengah hari’ dan digunakan bagi waktu antara

12.01 pagi hingga 11.59 pagi.

(b)        Singkatan p.m. mewakili post-meridiem yang bermaksud

‘selepas tengah hari’ dan digunakan bagi waktu antara

12.01 petang hingga 11.59 malam.

Contoh : 1.25 petang = 1.25 p.m

(c)        Apabila jarum saat bergerak satu pusingan, jarum minit bergerak satu minit.

(d)        Apabila jarum minit bergerak satu pusingan, jarum jam bergerak satu jam.

Bahan :            jam analog, jam digital, lembaran kerja

Nilai :               Bekerja sama, menepati masa

Kemahiran :    Membaca dan menulis waktu

Langkah/

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Set Induksi

(5 minit)

Menyatakan waktu menjalankan aktiviti.

Guru menunjukkan gambar aktiviti. Guru bertanya:i. A pakah kamu nampak dalam gambar?ii. Bilakah kamu akan menjalankan aktiviti ini?

i. Murid menceritakan aktiviti yang dilihat dalam gambar. ( menggosok

gigi, makan tengah hari,

tidur)

ii. Murid menyatakan

waktu menjalankan

Menegaskan pengunaan istilah pagi, tengah hari, petang dan malam.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

aktiviti berdasarkan

gambar.

Perkembangan

Langkah 1

(10 minit)

Membaca waktu dengan menggunakan jam analog.

Gerakkan jarum minit untuk setiap segmen 5 minit mengelilingi muka jam.

Guru memperkenalkan a.m. dan p.m.

Guru menerangkan cara membaca waktu dalam a.m. dan p.m. Sebut jam dahulu, diikuti dengan minit.

Guru menetapkan jarum jam antara 1 dan 2 dan jarum minit pada 6

Murid membaca setiap segmen 5 minit, iaitu 5 minit, 10 minit, 15 minit ...... sehingga 60 minit.Murid-murid akan mendapati apabila jarumminit membuat satu pusingan,jarum jam akan bergerak satu jam, iaitu dari 12 ke 1.

Murid membaca waktu yang ditunjukkan pada jam analog dalam a.m. dan p.m.Pukul satu empat puluhlima

Pukul dua limabelas

Murid membaca waktu yang ditunjukkan pada permukaan jam analog.

Kaedah perhitungan mental: bilang dalam gandaan 5

a.m. = ante-meridiemp.m. = post-meridiem

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Matematik

Guru teruskan aktiviti dengan penetapan waktu yang berlainan.

Langkah 2

(10 minit)

Menulis waktu yang ditunjukkan

Guru menerangkan cara menulis waktu dalam a.m. dan p.m.

Murid menuliswaktu yang ditunjukkan pada jam analog dan jam digital dengan menggunakan a.m. atau p.m. untuk membezakan waktu pagi, petang atau malam.

Penutup

(5 minit)

Latihan pengayaan untuk disiapkan di rumah.

Guru mengedarkan lembaran kerja sebagai aktiviti pengayaanGuru memberi arahan kepada murid supaya menyiapkan lembaran kerja di rumah.Guru membimbing murid membuat kesimpulan untuk pelajaran pada hari ini.

Murid menerima kertas lembaran kerja.

Murid-murid diarahkan supaya membuat aktiviti pengayaan dirumah

Murid-murid membuat kesimpulan pelajaran di bawah bimbingan guru.Kesimpulan pelajaran:a.m. menunjukkkan waktu pagi, manakala p.m. menunjukkan waktu tengah hari, petang dan malam.

Refleksi : (      ) / 35 murid dapat membaca dan menulis waktu dengan  tepat.

              _____________ tidak dapat membaca dan menulis waktu dengan betul.