rancangan pengajaran harian m7
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU
TAHUN : 5 CERDIK
BIL. MURID : 28 ORANG
TEMA : KEBUDAYAAN
TARIKH : 18 FEBRUARI 2011
MASA : 8.30 PAGI – 9.30 PAGI
OBJEKTIF : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
i. Menyebut tiga jenis bunga yang terdapat di Malaysia
ii.Membaca petikan “ Bunga Raya Bunga Kebangsaan”
dengan intonasi dan gaya yang betul.
iii. Menulis satu perenggan karangan bertajuk “ Negaraku
Malaysia”
FOKUS UTAMA :
FOKUS SAMPINGAN :
KEMAHIRAN BAHASA :Mendengar, Bertutur, Lisan
SISTEM BAHASA :
ILMU : Kajian Tempatan, Sains
NILAI : Menghargai alam sekitar, semangat patriotik
KEMAHIRAN MENILAI TAMBAH (KBT) :
KEMAHIRAN BELAJAR
KEMAHIRAN BERFIKIR
KECERDASAN PELBAGAI
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid telah Mengetahui bunga raya sebagai
bunga kebangsaan Negara kita.
BAHAN BANTU MENGAJAR : Teks Bunga raya bunga kebangsaan, video jenis
– jenis bunga yang terdapat di Malaysia
LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI
CATATAN
SET INDUKSI
(5 MINIT)
1. Gambaran awal
mengenai tajuk
pembelajaran “jenis
– Jenis bunga di
malaysia”
1. Guru menayangkan
video jenis – jenis bunga
yang terdapat di Malaysia
2. Guru bersoal jawab
bersama murid tentang
jenis bunga dengan
memadankan gambar
bunga dengan perkataan
menggunakan powerpoint
yang telah disediakan
oleh guru.
3. Guru mengaitkan video
dengan isi pelajaran yang
ingin disampaikan.
KB
menghubun
gkan dan
mencirikan
BCB
mendengar
aktif
BBM
video, LCD,
komputer.
BB
ILMU:
PSV,Sivik,
Kajian
tempatan,
sains
LANGKAH 1
(10 MINIT)
Murid membaca
teks “ Bunga Raya
Bunga
Kebangsaan”
menggunakan
intonasi, jeda dan
nada yang sesuai .
1. Guru memaparkan dan
mengedar teks “Bunga
Raya sebagai Bunga
Kebangsaan “
2. Guru membacakan teks
diikuti murid-murid dengan
menggunakan kaedah
bacaan yang betul.
3. Guru meminta 5 orang
murid membacakan teks
mengikut rangkap dengan
kaedah pembacaan yang
betul.
LANGKAH 2
(10 MINIT)
Mengenal 15 Kata
Nama yang
terdapat dalam
teks “Bunga Raya
Bunga
Kebangsaan”
1. Murid menyenaraikan
dan menyebut 15 kata
nama yang terdapat
dalam teks.
LANGKAH 3
( 30 MINIT)
Menulis karangan
pendek tidak lebih
daripada 120 patah
perkataan.
Guru memberi
soalan karangan
bertajuk “Negaraku
Malaysia”
“
1. Guru melaksanakan
aktiviti sumbang saran
bersama murid selama
lima minit tentang isi
karangan “ Negaraku
Malaysia”
2. Murid menulis karangan
berpandukan isi yang
telah dibincangkan
bersama guru.
PENUTUP
(5 MINIT)
1. Guru membuat
rumusan isi
pelajaran.
2. Nilai-nilai murni:
- Cinta akan
Negara
1. Guru menyoal murid
tentang perkara yang
dipelajari.
2. Guru merumuskan
pembelajaran pada sesi
pembelajaran hari ini.
3. Guru memberikan
-Sayangi warisan
kita
- Kerjasama
-Patriotik
pujian dan dorongan
kepada murid supaya
berusaha meningkatkan
kemahiran membaca.
4. Guru menerapkan nilai-
nilai murni yang
terkandung dalam
pembelajaran.