rancangan pengajaran harian kimia

Upload: osonong-bunsoloi

Post on 03-Jun-2018

291 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

  • 8/12/2019 Rancangan Pengajaran harian Kimia

    1/3

    Lampiran C

    RANCANGAN PENGAJARAN KIMIA MELALUI PENDEKATAN DEMONSTRASI

    MENGGUNAKAN MBL

    Subjek Kimia

    Kelas 4 Cekal

    Masa 12.40 pm

    2.00 pmTema Interaksi Antara Bahan Kimia

    Bidang Pembelajaran Asid dan Bes

    Objektif Pembelajaran Mensintesiskan konsep asid kuat, asid lemah, alkali kuat

    dan alkali lemah.

    Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:

    a) menyatakan kegunaan skala pH

    b) menghubungkaitkan nilai pH dengan sifat keasidan atau

    kealkalian sesuatu bahan

    Soalan Tema Bagaimanakah anda mengklasifikasikan bahan yang

    berasid atau beralkali yang boleh didapati di rumah?

    Strategi/Pendekatan a) Demonstrasi

    b) Kerja Amali berasaskan komputer

    Kemahiran Abad ke-21 Menggunakan teknologi komputer untuk menyiasat

    Pengetahuan Sedia Ada Pelajar tahu konsep asid, bes dan alkali

    Nilai-nilai Murni a) berani mencuba

    b) Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling

    Langkah/

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar

    Set induksi

    (5 minit)

    Pengenalan kepada tajuk Guru mengajak pelajar untuk

    mengingat konsep asid, bes danalkali dengan menanyakan

    soalan.

    Guru mengarahkan pelajar

    untuk mengeluarkan bahan-

    bahan dari rumah yang telah

    ditetapkan untuk setiap seorangpada sesi pengajaran

    sebelumnya.

    Contoh:

    Jus lemon, kopi hitam, airgaram, cuka, peluntur, ubat gigi

    Guru menerangkan tajuk

    pembelajaran pada hari ini.

    Pelajar mengingat semula

    dan menjawab soalan.

    Pelajar mengeluarkan bahan

    dan menghantar ke depan

    iaitu di meja guru.

    Pelajar mendengar dan

    membuat catatan.

  • 8/12/2019 Rancangan Pengajaran harian Kimia

    2/3

    Lampiran C

    Langkah 1

    Pemerhatian

    kepada bahan

    dan peralatan

    (20 minit)

    Apakah pH?

    Bagaimanakah anda

    mengukur pH?

    Skala pH diukur ke atasapa?

    Guru menuang jus lemon ke

    dalam gelas kertas danmelabelkannya. Guru

    menerangkan tujuan prosedur ini

    adalah untuk mengelakkan

    berlakunya kekeliruan danmewujudkan system kerja yang

    tersusun.

    Guru meminta pelajar untuk

    sukarela membantu melabel

    setiap bahan tersebut.

    Guru mewujudkan standard

    dengan menanyakan pelajar

    tentang perkara yang sepatutnya

    dibuat sewaktu demonstrasi.

    Pelajar memerhati dan

    mendengar.

    Pelajar membuat label untuk

    setiap bahan.

    Pelajar menjawab bahawa

    mereka harus memberi

    tumpuan, memerhati dengan

    teliti dan tidak berbual.

    Langkah 2

    Demonstrasi

    (25 minit)

    Kemahiran menggunakan

    probeware.

    Memahami skala pH.

    Guru menunjukkan cara

    menggunakan sensor pH.

    Guru memasukkan sensor pH

    yang disambungkan pada

    komputer ke dalam bahan yang

    pertama.

    Guru mengarahkan pelajar untuk

    memerhatikan graf yang terhasil

    pada skrin LCD.Kemudian, guru mengeluarkan

    sensor pH dan mencucinyadengan air mengalir. Ia dilap

    sehingga kering.

    Pelajar memerhati dan

    mendengar penerangan guru.

    Pelajar memerhati skrin LCD

    dan membuat catatan untuk

    bahan yang pertama.

    Langkah/

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar

    Langkah 3

    Pengulangan

    (25 minit)

    Peneguhan kepada

    pemerhatian.

    Guru mengulangi prosedur untuk

    bahan yang kedua.Guru menanyakan kepada pelajar

    sama ada mereka telah fahamdengan prosedur tersebut atau

    tidak.

    Guru memanggil pelajar secara

    rawak satu persatu untuk tampil ke

    depan melakukan prosedur serupa

    ke atas bahan lain sehingga habis.

    Pelajar memerhati demonstrasi

    guru.Pelajar menjawab pertanyaan

    guru.

    Pelajar yang dipanggil pergi ke

    depan untuk menjalankan

    prosedur tersebut.

    Penilaian

    (5 minit)

    Pembuktian konsep

    skala pH dan proses

    menghubung kait

    dengan kepekatan ionhidrogen.

    Guru menanyakan soalan berikut:

    a)Apakah aras pH air?

    b)Adakah air berasid, beralkali

    atau neutral?c)Apakah bahan yang paling

    Pelajar menjawab soalan soalan

    yang diberikan oleh guru.

  • 8/12/2019 Rancangan Pengajaran harian Kimia

    3/3

    Lampiran C

    berasid boleh ditemui di rumah?

    d)Apakah julat aras asid?e)Apakah bahan yang paling

    beralkali boleh ditemui di rumah?

    f)Apakah julat aras alkali?

    g)Apakah rasa asid?h)Apakah rasa alkali

    Guru mengarahkan pelajar

    mengisi skala pH dengan contoh

    bahan rumah yang telah diuji.

    Pelajar mengisi jadual untuk

    skala pH dengan bahan rumah

    sama ada asid atau alkali.

    Penutup

    (5 minit)

    Rumusan Guru merumuskan hasil

    pembelajaran pada hari ini.

    Guru menanyakan perasaanpelajar semasa pembelajaran

    tentang skala pH pada hari ini.

    Pelajar mencatat hasil rumusan

    yang dibuat dalam buku nota.

    Pelajar mengongsikan perasaanmasingmasing.

    Refleksi kendiri :

    Skala pH:

    pH Contoh Bahan

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    7

    8

    910

    11

    12

    13

    14