rancangan pengajaran harian kerja kayu

Upload: hairul-akmal

Post on 05-Apr-2018

302 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

  • 7/31/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kerja Kayu

    1/4

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

    SEKOLAH KEBANGSAAN TANAH MERAH, JERTEH, TERENGGANU

    Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

    Tarikh : 25 March 2012

    Masa : 11.45-12.45 PAGI (60 minit)

    Bidang : Rekabentuk dan teknologi

    Tahun : 4 Bestari

    Bil Murid : 28 orang

    Topik : Rekabentuk dan penghasilan projek

    Sub topik :a. Merekabentuk dan menghasilkan projek berasaskan

    bahan kitar semula.

    Pengetahuan sedia ada :

    1. Murid telah melengkapkan buku idea.

    2. Murid telah mengenal alatan dan bahan

    3. Murid telah mempelajari langkah-langkah kerja projek.

    Objektif : Pada akhir pengajaran & pembelajaran, murid dapat:

    Kognitif : 1. Murid dapat menyenaraikan proses-proses mencantum.

    Psikomotor : 1. Murid dapat melakukan proses menanda bahan dengan betul.

    2. Murid dapat melakukan proses memotong dengan betul.

    3. Murid dapat melakukan proses mencantum dengan betul

    Afektif : 1. Murid berasa seronok dan gembira belajar dalam sesi pnp pada hari ini.

    2. Murid dapat bekerjasama bersama rakan dan guru.

    Nilai Murni : kerajinan, kejujuran, kesukuran, hormat-menghormati

  • 7/31/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kerja Kayu

    2/4

    Kemahiran Bernilai

    Tambah : Kemahiran berfikir: Menjana idea

    Kemahiran Belajar: Membuat rujukan, Mencatat nota, Mencirikan.

    Penggabungjalinan Matapelajaran : Matematik (Pengiraan)

    Sumber pengajaran & pembelajaran :

    Bil Sumber Klasifikasi

    2 Rak Buku Contoh M1

    Pendekatan, kaedah strategi dan teknik P&P :

    1. Induktif

    2. Komunikatif

    3. Soal Jawab

    4. Demonstrasi

    5. Perbincangan

  • 7/31/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kerja Kayu

    3/4

    Langkah Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan

    pembelajaran

    Catatan

    Set Induksi

    ( 5 minit)

    Rak bukuserbaguna

    1. Murid diminta mengingatsemula pelajaran pada

    minggu lepas

    Apa yang kita telah pelajari

    pada minggu lepas?

    - bina buku idea

    - langkah kerja

    2. Guru merumus isipelajaran pada hari ini

    M3: kelas

    L:1

    Nilai :

    Kesyukuran

    Langkah 1

    (10 minit)

    Proses

    menanda

    1. Murid dalam 6 kumpulan

    berempat diminta melantik

    seorang ketua bagi setiap

    kumpulan.

    2. Murid dikehendakimengambil alatan di meja

    hadapan mengikut

    bilangan yang ditetapkan.

    3. Murid menanda ukuran 14

    cm pada papan beroti

    inch dan 11cm dan 7 cm

    pada kayu.

    M1: Rak bukucontoh

    M3 : Individu

    L: 1

    Nilai

    Hormat-menghormati

    KBT:

    Kemahiranberfikir

    Menganalisis

    maklumat

  • 7/31/2019 Rancangan Pengajaran Harian Kerja Kayu

    4/4

    Langkah 2

    (15 minit)

    Proses

    menanda dan

    memotong

    1. Murid dalam 6 kumpulan

    berempat diminta melantik

    seorang ketua bagi setiap

    kumpulan.

    2. Murid dikehendaki

    mengambil alatan di meja

    hadapan mengikut

    bilangan yang ditetapkan.

    3. Murid menanda ukuran 11

    cm pada papan beroti

    inch.

    4. Murid memotong papan

    dan kayu secara bergilirgilir.

    M1: Rak bukucontoh

    M3 kumpulan

    Nilai

    Hormat-menghormati

    Langkah 3

    (25 minit)

    Proses

    Mencantum

    1. Murid melihat demontrasi

    oleh guru dihadapan.

    2. Murid melakukan proses

    mencantum dengan proses

    yang betul.

    3. Guru memantau proses

    mencantum yang dilakukan

    oleh murid.

    M1: Rak bukucontoh

    M3 individu

    Nilai

    Kerjasama

    Kerajinan

    Penutup 1. Murid mengimbas

    kembali apa yang

    dipelajari pada hari ini

    2. Seronok ke tidak dalammelakukan kerja amali?

    3. Murid mengemas alatan

    kumpulan dan individu

    4. Murid beratur sebelum

    beredar.

    Nilai

    Kejujuran