rancangan pengajaran harian kemahiran hidup ko-kurikulum

21
Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum Disediakan oleh: Thirumurugan a/l Krishnan Saldiana Eiza Bt. Muhamad Diah Janaki A/P Ramasamy Nor Hazlin Hj Othman Hii Ung Lung Ow Rui Ying Mohd Arif Abd Manap Hafiz B. Abd Rahman Tin Gek Lian Maznah Bt Mansor Hafiz Bin Abd Rahman

Upload: zeke

Post on 29-Jan-2016

113 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum. Disediakan oleh : Thirumurugan a/l Krishnan Saldiana Eiza Bt. Muhamad Diah Janaki A/P Ramasamy Nor Hazlin Hj Othman Hii Ung Lung Ow Rui Ying Mohd Arif Abd Manap Hafiz B. Abd Rahman Tin Gek Lian Maznah Bt Mansor - PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum

Rancangan Pengajaran HarianKemahiran Hidup

Ko-kurikulumDisediakan oleh:

Thirumurugan a/l KrishnanSaldiana Eiza Bt. Muhamad Diah

Janaki A/P RamasamyNor Hazlin Hj Othman

Hii Ung LungOw Rui Ying

Mohd Arif Abd ManapHafiz B. Abd Rahman

Tin Gek LianMaznah Bt Mansor

Hafiz Bin Abd Rahman

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum

Mata Pelajaran Tarikh Tahun Masa Bidang

Kemahiran Hidup 03.09.2013 Tahun 5 60 minit Reka Bentuk dan Teknologi

Unit 1.3 REKABENTUK DAN PENGHASILAN PROJEK

Tajuk Pembelajaran REKABENTUK DAN MENGHASILKAN PROJEK GABUNGAN DENGAN BAHAN KITAR SEMULA BUKAN LOGAM – PROJEK HIDROPONIK MINI

Hasil pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:I)Menyatakan dan menyenaraikan 3 bahan kitar semula yang boleh dimanfaatkan.II)Melakarkan lukisan projekIII)Menyenaraikan bahan dan alatan yang diperlukan bagi menjalankan projek.IV)Menghasilkan projek berpandukan lakaran yang telah dibuat.V) Mengaplikasikan Tenaga Boleh Baharu dan Kecekapa Tenaga dalam pelaksanaan projek

Penerapan Nilai 1.Berhati-hati 2.Tanggungjawab3.Berjimat-cermat

Pengetahuan sedia ada Murid tahu tentang cara penanaman sayur

Bahan Bantuan Mengajar Modul aktiviti, Power Point, bekas makanan, botol air mineral, serabut kelapa. Panel solar, anak ikan, biji benih

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum

Set Induksi (5 minit)

1. Guru menunjukkan sejenis sayuran.2. Guru bersoal jawab dengan murid.

a) Bagaimanakah sayuran ini ditanam?b) Apakah medium penanaman yang boleh

digunakan untuk menanam sayuran?

3. Guru membimbing murid dan mengaitkannya dengan topik aktiviti hari ini.

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum
Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum

Langkah 1 (10 minit)

1. Guru memberi penerangan tentang aktiviti pada hari ini. - Bagaimanakah cara penanaman hidroponik dijalankan?

- Bagaimanakah cara sistem pembajaan dilakukan? 2. Guru memberi penerangan mengenai bahan-bahan yang

digunakan untuk penanaman hidroponik.Bahan-bahan:Bekas makanan (1 unit)Botol air mineral (2 unit)Biji benihSerabut kelapaAnak ikanPanel Solar

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum
Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum

Langkah 2 (10 minit)

1. Murid dibahagikan kepada kumpulan kecil.2. Guru mengedarkan bahan kepada setiap

kumpulan.3. Setiap kumpulan diminta menebuk lubang

pada penutup bekas makanan mengikut saiz botol mineral.

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum
Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum

Langkah 3 (10 minit)

1. Sebagai langkah penyediaan bekas tanaman, murid dikehendaki memotong botol air mineral dan menebuk lubang kecil pada bahagian bawah botol.

2. Murid memasukkan serabut kelapa ke dalam bekas tanaman.

3. Murid diminta untuk memasukkan biji benih pada setiap bekas tanaman.

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum
Page 11: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum

Langkah 4 (10 minit)

1. Murid memasukkan air ke dalam bekas makanan.

2. Kemudian murid memasukkan anak ikan ke dalamnya.

3. Murid menutup bekas dengan penutup yang telah ditebuk lubang.

4. Murid memasukkan bekas tanaman yang telah siap ke dalam bekas makanan.

Page 12: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum
Page 13: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum

Langkah 5 (10 minit)

1. Murid akan membina sistem pembajaan menggunakan tenaga solar.

2. Murid menyediakan satu bekas untuk mengisi larutan baja.

3. Murid membina sistem paip untuk mengalirkan larutan baja ke dalam bekas hidroponik.

4. Sistem solar digunakan untuk mengaktifkan jangka masa dan pam bagi mengalirkan larutan ke dalam bekas.

5. Solar juga digunakan untuk mengaktifkan lampu.

Page 14: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum
Page 15: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum
Page 16: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum
Page 17: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum

Penutup (5 minit)

1. Guru mengaitkan aktiviti ini dengan menyatakan penggunaan bahan kitar semula boleh menjimatkan tenaga elektrik dalam proses penghasilan barang baru.

2. Seterusnya penggunaan baja kompos iaitu salah satu daripada tenaga biomas sebagai medium penanaman adalah digalakkan kerana baja kompos mesra alam dan selamat kepada manusia.

Page 18: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum

Penutup

3. Ikan digunakan untuk mengelakkan pembiakan jentik-jentik disamping memupuk perasaan sayangi haiwan. Ikan juga akan memperoleh makanan dari akar tumbuhan. Oleh itu, penjimatan tenaga dapat dilakukan dalam proses pemprosesan bahan makanan ikan. Selain itu, air kumbahan ikan boleh menjadi baja kepada tumbuhan hidroponik.

Page 19: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum

Penutup

4. Untuk membekalkan nutrient kepada tanaman, tanaga solar diperlukan untuk mengaktifkan pam yang berfungsi menyalurkan nutrient ke dalam cawan hidroponik secara automatik.

5. Tenaga solar juga disimpan untuk membekalkan kuasa kepada LED bagi kegunaan estetik di waktu malam.

Page 20: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum

Kesimpulan

Projek ini memberi kebaikan pada kehidupan manusia, contohnya:-

a) Ia dapat mengindahkan ruang kediaman.b) Ia tidak memerlukan kawasan penanaman yang besar.c) Menggunakan bahan-bahan kitar semula.d) Menjimatkan wang, masa dan wang.e) Menyokong kempen menghijaukan bumi.f) Menjimatkan tenaga dan memaksimumkan

penggunaan kecekapan tenaga.

Page 21: Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup Ko-kurikulum

Sekian, Terima Kasih