rancangan pengajaran harian kebersihan

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Nama Kelas : Prasekolah Pintar Umur : 6 tahun Bilangan Kanak-kanak : 25 orang Tarikh : 19 Ogos 2009 Masa : 30 minit Komponen : Perkembangan Kerohanian dan Moral Aktiviti : Aktiviti kelas Tema : Kebersihan Sub-tema : Kebersihan alam sekitar Fokus MI : Kecerdasan interpersonal KB : Membanding beza dan padanan Hasil Pembelajaran :1.1 mengelaskan objek 1.1.1. Mengelaskan mengikut ciri Bersayap dan tidak bersayap 3.2.4 Bertolak ansur dan bekerjasama semasa menjalankan aktiviti Objektif : Di akhir pelajaran ini, kanak-kanak dapat: 1. Menjaga kebersihan alam sekitar.

Upload: azmi-othman

Post on 13-Sep-2015

469 views

Category:

Documents


11 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Kelas

: Prasekolah Pintar

Umur

: 6 tahun

Bilangan Kanak-kanak: 25 orang

Tarikh

: 19 Ogos 2009

Masa

: 30 minit

Komponen

: Perkembangan Kerohanian dan Moral

Aktiviti

: Aktiviti kelas

Tema

: Kebersihan

Sub-tema

: Kebersihan alam sekitarFokus MI

: Kecerdasan interpersonal

KB

: Membanding beza dan padanan

Hasil Pembelajaran:1.1 mengelaskan objek

1.1.1. Mengelaskan mengikut ciri

Bersayap dan tidak bersayap

3.2.4 Bertolak ansur dan bekerjasama semasa menjalankan aktivitiObjektif: Di akhir pelajaran ini, kanak-kanak dapat:

1. Menjaga kebersihan alam sekitar.2. Mengetahui tentang pentingnya menjaga kebersihan alam sekitar.3. Memupuk sikap bertolak ansur dan bekerjasama semasa menjalankan aktiviti di

dalam kelas.

Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui seni kata lagu.

Penerapan Nilai: Bertanggungjawab, bekerjasama, tolong-menolong, bertolak ansur.

Bahan Bantu Mengajar: laptop, speaker, Penggabungjalinan: Bahasa dan Komunikasi, Kreativiti dan Estetika

LANGKAH PELAKSANAAN

LANGKAHISIAKTIVITI P & PCATATAN/BAHAN

Set Induksi

(5 minit)Nyanyian lagu bertajuk

Tanya Sama Pokok1. Murid menyanyi sambil membuat gerakan dengan bimbingan guru.

Laptop

Speaker

Kesepaduan :

Kreativiti dan estetika

Langkah 1

(10 minit)Langkah 2

( 10 minit )

Guru menunjukkan wayang kulit tentang kempen kebersihan kepada murid.Guru menunjukkan persembahan powerpoint kepada murid tentang pencemaran alam sekitar dan cara menjaga alam sekitar.1. Guru bersoaljawab dengan murid tentang wayang kulit kempen kebersihan yang ditayangkan kepada murid.

Contoh :

1. Apa yang terjadi kepada pakcik dalam tayangan itu?

2. Kenapa pakcik itu terkena penyakit tersebut?2. Guru bersoaljawab dengan

Laptop Speaker

Kesepaduan :

Sosioemosi

Bahasa dan komunikasi

Kad imbasan

Kad perkataan

Kesepaduan :

Bahasa dan komunikasi

Kognitif

Penutup / Refleksi

(5 minit)1. Guru menerangkan pentingnya menjaga kebersihan alam sekitar.Contoh:

- Untuk mengelakkan penyakit seperti denggi.

2.Guru menerangkan pentingnya sikap bekerjasama dan tolong menolong di dalam kumpulan.Kesepaduan :

Bahasa dan komunikasi

Refleksi:

Kekuatan : 1. Kanak-kanak sudah mengetahui serba sedikit tentang penjagaan kebersihan diri.

2. Kanak-kanak dapat mengeja perkataan dengan betul. 3. Kanak menunjukkan respons yang positif ketika menjalankan aktiviti.

4. Guru menggunakan ICT dalam pengajaran dan pembelajaran.

Kelemahan :1. Sesetengah murid tidak dapat menjawab soalan yang disoal oleh guru.

2. Sesetengah murid tidak dapat mengeja perkataan dengan betul.