rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif

12
MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SLOT PENGAJARAN : PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK Kelas : 4 Inovasi Tarikh : 22 Oktober 2012 Masa : 8.00 pagi -9.20 pagi ( 1 jam 20 minit) Bilangan Pelajar : 25 (13 lelaki, 12 perempuan) Tajuk/Bidang Pelajaran : Pengenalan Kepada Rekabentuk Grafik Topik : Elemen Rekabentuk Sub Topik : Dominan Standard Kandungan : Mendengar dengan penuh perhatian Standard Pembelajaran : 1. Mendengar dan memberi respon terhadap perbualan

Upload: kean-hagen

Post on 24-May-2015

2.215 views

Category:

Documents


12 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif

MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SLOT PENGAJARAN : PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK

Kelas : 4 Inovasi

Tarikh : 22 Oktober 2012

Masa  : 8.00 pagi -9.20 pagi ( 1 jam 20 minit)

Bilangan Pelajar : 25 (13 lelaki, 12 perempuan)

Tajuk/Bidang Pelajaran  : Pengenalan Kepada Rekabentuk Grafik

Topik  : Elemen Rekabentuk

Sub Topik  : Dominan

Standard Kandungan  : Mendengar dengan penuh perhatian

Standard Pembelajaran  : 

1. Mendengar dan memberi respon terhadap perbualan

2. Mengemukakan soalan yang sesuai dan mudah difahami

Page 2: Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif

MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [

Objektif Pembelajaran : 

Pada akhir pelajaran, pelajar dapat :

1. Menghuraikan elemen reka bentuk

Hasil Pembelajaran  : Mencipta karya grafik mengikut jenis

Pengetahuan sedia ada  : 

1. Pengetahuan melalui persekitaran contohnya daripada keluarga, kawan-kawan dan sekolah

2. Pelajar-pelajar telah mempelajari teknik menghasilkan grafik semasa di Tingkatan 1, 2, 3

Kemahiran Berfikir : Menjana idea, mencirikan, mengenal pasti, mengkategori, menilai sikap positif dan negatif 

Penerapan nilai : Bekerjasama, tolong menolong, tidak mudah berputus asa, berani mencuba

Alat Bantuan Mengajar :

1. Komputer Sekolah

2. Projektor

3. Printer

4. Board

Bahan Bantuan Mengajar  :

Page 3: Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif

MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [

1. Powerpoint

2. Bahan bacaan: Majalah, surat khabar

3. Perisian Adobe Photoshop

4. Poster

5. Enjin Carian Google

Langkah Pengajaran:

Masa / Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

(BBM, Kesepaduan,

Kemahiran Berfikir, Nilai)

Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar

Permulaan

Set Induksi

( 3 - 5 minit)

Pengenalan kepada reka bentuk

grafik

(Keseimbangan)

Melihat hasil grafik (poster)

yang telah siap dihasilkan

Guru memberi

penerangan terperinci

kepada pelajar

Guru menunjukkan

poster yang telah siap

dihasilkan

Pelajar mendengar dan

mengambil catatan

Pelajar memberi respon

dengan cuba menjawab

soalan guru

Teknik : Syarahan

BBM :

1.Bahan bacaan

( majalah, surat khabar )

2. ‘Board ‘

Page 4: Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif

MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [

Guru bertanyakan soalan kepada

pelajar :

1. Siapa yang pernah lihat apa

yang cikgu tunjuk ni?

2. Apakah ciri-ciri poster ini?

3. Di manakah kita boleh

mendapatkan sumber-sumber

untuk menghasilkannya?

Guru menerangkan

tentang ciri-ciri dan

elemen grafik yang

diperlukan bagi

menghasilkan poster

Guru menerangkan

dimana perlu

mendapatkan sumber-

sumber bagi

menghasilkan poster

Kemahiran Berfikir :

1. Menjana idea

2. Mencirikan

Kemahiran Belajar :

1.Mencatat

Nilai :

1. Mengikut giliran

2. Berani mencuba

[Perkembangan

P & P]

Langkah 1

( 10 minit )

Guru memberikan satu tema

iaitu “Mercu Tanda Malaysia”

sebagai garis panduan bagi

pelajar menghasilkan poster

Guru membahagikan pelajar

kepada beberapa kumpulan kecil

Guru menyatakan tema

yang perlu dihasilkan

adalah tema “Mercu

Tanda Di Malaysia” dan

poster yang ingin

dihasilkan mestilah

mengikut kreativiti

Pelajar bergerak ke

kumpulan masing-masing

Kemahiran Berfikir :

1. Menjana idea

Nilai :

1. Mengikut arahan

2. Bekerjasama

Page 5: Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif

MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [

mengikut senarai nama yang

dibaca.

Setiap kumpulan terdiri daripada

5 orang pelajar

setiap kumpulan

Guru menyuruh pelajar

masuk di dalam

kumpulan masing-

masing yang telah

ditetapkan

Langkah 2

(15 minit)

Setiap kumpulan perlu menyunting bahan yang diperolehi dari internet menggunakan perisian Adobe Photoshop

Guru memberikan

sekeping “board”,

surat khabar, koleksi

majalah dan gambar

kepada setiap kumpulan

Guru memberitahu

pelajar juga boleh

mencari gambar

berdasarkan tema dari

sumber lain ( internet )

Salah seorang wakil dari

kumpulan pergi

mengambil bahan yang

telah disediakan oleh guru

Pelajar mencari gambar

menggunakan media

elektronik ( internet )

berdasarkan tema yang

telah ditetapkan

Bahan dari internet

BBM :

1. Bahan bacaan ( majalah,

surat khabar )

2. “Board”

Kemahiran Berfikir :

1. Menjana idea

2. Mengkategori

Kemahiran Belajar :

1. Mengumpul maklumat

Page 6: Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif

MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [

perisian Adobe Photoshop Nilai :

1. Bekerjasama

2. Bertanggungjawab

Langkah 3

(15 minit)

Menyunting dan mereka letak Guru membimbing

pelajar mencari gambar

gambar yang sesuai

mengikut tema poster

yang ingin dihasilkan

Guru menyuruh pelajar

menyunting gambar

mengikut kreativiti

menggunakan perisian

“Adobe Photoshop”

Guru menyuruh pelajar

menyimpan gambar di

dalam satu fail dan

mencetak gambar yang

telah siap disunting

Pelajar memilih gambar

gambar yang sesuai dari

internet mengikut tema

Pelajar menyunting

gambar yang dipilih

menggunakan perisian

“Adobe Photoshop”

mengikut kreativiti

masing-masing

Pelajar menyimpan

gambar yang disunting di

dalam satu fail

BBM :

1. Komputer

2. Gambar

Kemahiran Berfikir :

1. Mengkategori

Kemahiran Belajar :

1. Mengumpul maklumat

2. Memproses maklumat

Page 7: Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif

MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [

Langkah 4

(15 minit)

Menyunting, menyusun atur

bahan dan gambar

Guru memberi arahan

supaya pelajar

menyunting, menyusun

atur bahan dan gambar

mengikut kreativiti

kumpulan masing-

masing

Guru membuat

pemantauan dari semasa

ke semasa

Pelajar menyunting

gambar menggunakan

perisian

Pelajar menyusun atur

gambar

Pelajar berusaha

menyiapkan poster

dengan kreativiti yang

tersendiri

BBM :

Komputer

Kemahiran berfikir :

1. Mengenalpasti

Kemahiran Belajar :

1. Mengumpul maklumat

2. Memproses maklumat

Penutup

( Refleksi )

5 minit

Penutup kognitif :

1. Membuat rumusan isi

pelajaran

Penutup sosial :

1. Memberi pujian dan motivasi

Guru memilih hasil

poster yang paling

kreatif dan terbaik

Pelajar mendapat input

dengan berjaya

menghasilkan poster

Pelajar bertepuk tangan

dan mengucapkan terima

kasih kepada rakan

Page 8: Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif

MODUL 1:PENGENALAN KEPADA BENTUK GRAFIK [

sekumpulan atas

kerjasama yang diberikan

Refleksi:

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________