rancangan pengajaran harian (ii)- contoh

Upload: remedialedu

Post on 08-Apr-2018

268 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/6/2019 Rancangan Pengajaran Harian (II)- Contoh

    1/4

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    BAHASA MELAYU PEMULIHAN KHAS

    Kelas : Unit 1

    Mata Pelajaran : Bahasa MelayuTarikh : 12 Julai 2010

    Hari : Selasa

    Masa : 9.00 10.00 pagi

    Bilangan murid : 7 orang

    Tajuk : Haiwan

    Kemahiran : 31.0 Membaca dan membina ayat mudah

    31.1 Membaca ayat berdasarkan gambar

    Penggabungjalinan Isi Kandungan : 31.2 Menyusun perkataan menjadi ayat berdasarkan gambar

    Pengetahuan Sedia Ada:

    Kumpulan 1 - Murid telah menguasai perkataan-perkataan mudahdengan baik.

    - Murid boleh membaca ayat dengan baik.

    - Murid boleh membina ayat-ayat mudah.

    Kumpulan 2 - Murid telah menguasai perkataan-perkataan mudah

    dengan baik.

    - Murid boleh membaca ayat mudah.

    Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

    Kumpulan 1

    i. Membaca ayat-ayat dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul.

    ii. Membina sekurang-kurangnya tiga ayat mudah berdasarkan kad-kad perkataan yang disediakan.

    iii. Membuat tulisan berangkai.

    Kumpulan 2

    i. Membaca ayat-ayat dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul.

    ii. Membina ayat mudah berdasarkan kad-kad perkataan yang disediakan.

    iii. Membuat tulisan berangkai.

    Perentasan kurikulum : Sains, muzik

    Penerapan nilai : Mendengar arahan, berkerjasama, dan yakin diriBahan bantu belajar : Komputer riba, kad perkataan, teks cerita dan kad bergambar

  • 8/6/2019 Rancangan Pengajaran Harian (II)- Contoh

    2/4

    Langkah Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan

    Pembelajaran

    Catatan

    Set induksi

    (5 minit)

    Tayangan video:

    Binatang kesayangan

    saya

    1. Murid ditayangkan

    dengan paparan video

    Binatang kesayangan

    saya .

    2. Murid disoal berkaitan

    dengan paparan video

    tadi.

    3. Guru mengaitkan

    jawapan murid dengan

    tajuk pelajaran pada

    hari itu.

    ABM: LCD, komputer

    riba

    Nilai: bekerjasama

    BBB: video Binatang

    kesayangan saya .

    Langkah 1

    ( 25 minit )

    Kumpulan 1

    - Murid membaca teksyang yang ditunjukkan

    oleh guru.

    - Teks cerita :

    Sang Kancil dengan

    Sang Buaya .

    Kumpulan 2

    - Membaca ayat

    berdasarkan gambar

    yang dipamerkan.

    - Contoh :

    Ini kucing.

    Kucing ini berwarnakelabu.

    Kucing ini mempunyai

    ekor yang panjang.

    Nama kucing ini ialah

    Si Comel.

    Saya sayang kucing.

    1. Murid dipamerkandengan gambar yang

    bertajuk Sang Kancil

    dengan Sang Buaya

    2. Guru membaca teks

    petikan yang terdapat

    dalam gambar tersebut

    dengan menggunakan

    intonasi yang betul.

    3. Murid diminta

    mengulangi semula

    ayat yang dibaca oleh

    guru dengan sebutan

    dan intonasi yang

    betul.

    1. Murid dipamerkan

    dengan kad bergambar

    yang mengandungi

    ayat.

    2. Guru membaca ayat

    yang terdapat dalam

    kad tersebut dengan

    menggunakan intonasiyang betul.

    3. Murid diminta

    membaca semula ayat

    yang didengar dengan

    sebutan dan intonasi

    yang betul.

    Teknik: Bacaanmekanis

    Nilai: Mendengar

    arahan & yakin diri

    BBB: Teks cerita

    Sang Kancil dengan

    Sang Buaya

  • 8/6/2019 Rancangan Pengajaran Harian (II)- Contoh

    3/4

    Langkah 2

    (10 minit)

    Kumpulan 1

    - Mencantumkan kad-

    kad perkataan bagi

    membentuk ayat

    berdasarkan kepada

    gambar yang

    disediakan oleh guru.

    - Membina sekurang-

    kurangnya tiga ayat

    mudah.

    - Membaca ayat yang

    terhasil dengan

    sebuatn yang jelas

    dan betul.

    Kumpulan 2

    - Mencantumkan kad-

    kad perkataan bagi

    membentuk ayat yang

    terdapat dalam

    gambar yang

    ditunjukkan.

    - Membaca ayat-ayat

    tersebut dengan

    menggunakan sebutan

    yang jelas dan betul.

    1. Murid diberikan gambar

    bersama kad-kad

    perkataan.

    2. Murid diminta

    mencantumkan kad-

    kad perkataan tersebut

    menjadi ayat mengikut

    gambar yang

    disediakan.

    3. Murid perlu

    menyediakan

    sekurang-kurangnya

    tiga ayat mudah

    berdasarkan kepada

    kad-kad perkataan

    yang disediakan.

    4. Murid perlu membacaayat-ayat tersebut

    secara kuat dengan

    menggunakan sebutan

    yang betul dan jelas.

    1. Murid dipamerkan

    dengan gambar yang

    mengandungi ayat-

    ayat.

    2. Murid dikehendaki

    mencantumkan kad-

    kad perkataan bagi

    membentuk ayat yang

    terdapat dalam gambar

    tersebut.

    3. Murid diminta

    membaca ayat-ayat

    tersebut secara kuat

    dengan menggunakan

    sebutan yang jelas dan

    betul.

    4. Murid yang lemah akan

    dibimbing oleh gurudalam pembacaan ini.

    Teknik: Padanan & latih

    tubi

    Nilai: Mendengar

    arahan dan yakin diri

    BBB: Kad perkataan

    dan gambar

  • 8/6/2019 Rancangan Pengajaran Harian (II)- Contoh

    4/4

    Langkah 3

    (15 minit)

    Kumpulan 1

    - Membuat tulisan

    berangkai berdasarkan

    teks cerita Sang

    Kancil dengan Sang

    Buaya

    Kumpulan 2

    - Membuat tulisan

    berangkai berdasarkan

    ayat-ayat yang

    terdapat dalam kadgambar.

    1. Murid diajar cara

    menulis tulisan

    berangkai.

    2. Murid diminta membuat

    tulisan berangkai

    berdasarkan teks cerita

    Sang Kancil dengan

    Sang Buaya .

    3. Murid yang lemah akan

    dibantu oleh guru.

    1. Murid diajar cara

    menulis tulisan

    berangkai.

    2. Murid diminta membuat

    tulisan berangkai

    berdasarkan ayat-ayatyang terdapat dalam

    kad gambar.

    3. Murid yang lemah akan

    dibantu oleh guru.

    Teknik: Latih tubi

    Nilai: Mendengar

    arahan, sabar

    BBB: Teks cerita dan

    kad bergambar

    Penutup

    (5 minit)

    - Guru bersoal jawab

    dengan murid.

    Contoh:

    - Siapa ada haiwan

    peliharaan?

    - Apakah nama haiwan

    peliharaan itu?

    Contoh lirik lagu:

    Burung kakak tua,

    Ada di jendela,

    Nenek sudah tua,

    Gigi tinggal dua.

    1. Guru membuat

    rumusan isi pelajaran

    dengan cara bersoal

    jawab.

    2. Murid diminta

    menyanyikan lagu

    Burung Kakak Tua

    beramai-ramai.

    Teknik: Soal jawab,

    nyanyian

    Nilai: Mendengar

    arahan, bekerjasama

    Refleksi Guru:

    ______________________________________________________________

    ______________________________________________________________

    ______________________________________________________________