rancangan pengajaran harian darjah 4

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3 Tarikh : 22 Jan 2011 Masa : 10.05-11.05 pagi Tahun : 3 Habib Bilangan Murid : 20 orang Umur Murid : 10 tahun Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tema : Cerita Kanak-kanak Tajuk : Roku Si Tukang Kayu Yang Jujur Fokus Utama : 2.1 Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas. Aras 2 (i): bercerita berdasarkan bahan yang telah dibaca dan peristiwa yang dialami menggunakan pelbagai jenis ayat. Fokus sampingan : 5.1 Membaca kuat perkataan, frasa dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkataan yang dibaca. Aras 1 (i): membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul. Objektif Pelajaran :Pada akhir pelajaran ini, murid-murid dapat :

Upload: nasyirin-fadilah

Post on 02-Jan-2016

162 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

yong

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Darjah 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 3

Tarikh : 22 Jan 2011

Masa : 10.05-11.05 pagi

Tahun : 3 Habib

Bilangan Murid : 20 orang

Umur Murid : 10 tahun

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tema : Cerita Kanak-kanak

Tajuk : Roku Si Tukang Kayu Yang Jujur

Fokus Utama : 2.1 Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas.

Aras 2 (i): bercerita berdasarkan bahan yang telah dibaca dan peristiwa yang dialami menggunakan pelbagai jenis ayat.

Fokus sampingan : 5.1 Membaca kuat perkataan, frasa dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkataan yang dibaca.

Aras 1 (i): membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Objektif Pelajaran :Pada akhir pelajaran ini, murid-murid dapat :

1. bercerita dengan menggunakan pelbagai jenis ayat dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang baik dan jelas.

2. bercerita berdasarkan bahan yang telah dibaca dan peristiwa yang dialami menggunakan pelbagai jenis ayat.

3. membaca perkataan, frasa, dan ayat tunggal sebutan dan intonasi yang betul.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Darjah 4

Sistem Bahasa : i) Sebutan dan intonasi -(dialog)

ii) Tatabahasa -(ayat tunggal, ayat majmuk)

ii) Kosa kata -(celah, diperamati, adapun)

Pengisian Kurikulum : i) Ilmu– kesusasteraan melayu dan muzik

ii) Nilai Murni- berdikari, kerajinan, kesyukuran, jujur, kerjasama,bantu membantu.

Kemahiran Bernilai Tambah:

i) Kemahiran Berfikir (KB)- menyelesaikan masalah.

ii) Kajian Masa Depan (KMD)-ramalkan apa yang bakal terjadi jika tidak berlaku jujur

iii) Belajar Cara Belajar (BCB)-membaca mekanis dan membaca mentalis.

iv) Kontekstual (K)- menghubungkait pelajaran dengan pengalaman harian.

Bahan Bantu Mengajar :

i) Bahan rangsangan-Slide gambar ‘Pemotong Kayu’

ii) Lirik lagu ‘Roku Si Tukang Kayu’

iii) Petikan cerita ‘Roku Si Tukang Kayu Yang Jujur’

iv) Petikan dialog ‘Roku Si Tukang Kayu Yang Jujur’

v) Boneka watak Roku Dan Bidadari

vi) Latihan pengukuhan menggunakan media elektronik.

Pengetahuan Sedia Ada : i) Membina ayat

ii) Pengetahuan tentang cerita dongeng kanak- kanak

iii) Pengetahuan tentang ciri-ciri dan intonasi dalam dialog

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Darjah 4

Langkah/ masa

Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Induksi set

(5min)

10.05-10.10

Persembahan slide tentang watak dan ciri-ciri pemotong kayu

Set induksi:

1) Guru menayangkan gambaran pekerjaan Pemotong kayu

2) Guru bersoal jawab mengenai tugas-tugas pemotong kayu

3) Guru mengaitkan tajuk pelajaran.

Contoh :

1) Siapa tahu gambar apakah tadi?

BBM: slide gambar

KDM:murid dapat meneka bagaimana tugas pemotong kayu dahulu dan kini

Nilai: berusaha bersungguh-sungguh.

Langkah 1

( 15 min)

10.10-10.25

Petikan cerita ‘Roku Si Tukang Kayu Yang Jujur’

Tajuk:Kisah RokuSi Pemotong Kayu Yang Jujur

Tersebutlah kisah nun jauh di pedalaman, tinggalnya seorang pemotong kayu yang tua dan miskin bernama Roku. Adapun kemampuannya…

Slide soalan berdasarkan petikan yang diberi.

SOALAN

1) siapakah nama pemotong kayu dalam cerita tadi?

1) Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan.

2) Murid diberikan edaran petikan cerita ‘Roku Si Pemotong Kayu Yang Jujur’ kepada setiap murid.

3) Guru menyuruh murid membaca petikan secara senyap.

4) Guru memperdengarkan bacaan petikan dengan intonasi yang betul dan diikuti oleh kesemua murid

5) Guru menayangkan slide soalan-soalan yang perlu dijawab oleh murid berdasarkan petikan tadi.

BBM: -Petikan cerita ‘Roku Si Tukang Kayu Yang Jujur’

-Slide soalan

BBC:mendengar, membaca mekanis dan mentalis

Pengisian kurikulum: ilmu sastera melayu

Nilai: kerjasama, bersungguh-sungguh, sabar.

Markah diberikan pada kumpulan yang berjaya menjawad debgan pantas dan betul