rancangan pengajaran harian bm

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 14 April 2013 Masa : 9.00 10.00 pagi Tahun : 5 Bahagia Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Kesihatan Tajuk : Amalan Hidup Sihat Fokus Utama: - 5.2: Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca. - Aras 2: Menghuraikan maklumat yang diperoleh daripada bahan yang dibaca. Fokus Sampingan: - 2.1: Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas. Aras 1: Bercerita berdasarkan bahan yang telah dibaca dengan menggunakan pelbagai pola ayat. - 8.5: Mengenalpasti dan menggunakan penanda wacana yang sesuai dalam satu perenggan atau antara perenggan bagi sesebuah karangan. - Aras 1: Memilih dan mengenalpasti penanda wacana. Hasil Pembelajaran: Pada akhir pelajaran, murid-murid diharapkan dapat i. Membaca petikan Cara Menjaga Kesihatan Diri dengan jelas dan menggunakan intonasi serta sebutan yang betul. ii. Menceritakan tentang poster Penjagaan Kebersihan Diri secara lisan.

Upload: hgsp1234

Post on 16-Feb-2015

44 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

BMM 3101

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Bm

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 14 April 2013

Masa : 9.00 – 10.00 pagi

Tahun : 5 Bahagia

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tema : Kesihatan

Tajuk : Amalan Hidup Sihat

Fokus Utama:

- 5.2: Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.

- Aras 2: Menghuraikan maklumat yang diperoleh daripada bahan yang dibaca.

Fokus Sampingan:

- 2.1: Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas.Aras 1: Bercerita berdasarkan bahan yang telah dibaca dengan menggunakan pelbagai pola ayat.

- 8.5: Mengenalpasti dan menggunakan penanda wacana yang sesuai dalam satu perenggan atau antara perenggan bagi sesebuah karangan.

- Aras 1: Memilih dan mengenalpasti penanda wacana.

Hasil Pembelajaran:

Pada akhir pelajaran, murid-murid diharapkan dapat

i. Membaca petikan “Cara Menjaga Kesihatan Diri” dengan jelas dan menggunakan intonasi serta sebutan yang betul.

ii. Menceritakan tentang poster “Penjagaan Kebersihan Diri” secara lisan.iii. Melengkapkan sekurang-kurangnya 7 daripada 10 soalan isi tempat

kosong dengan penanda wacana yang sesuai dan betul.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Bm

Kemahiran Bahasa: Kemahiran Membaca, Kemahiran Bertutur

Sistem Bahasa: Penanda wacana

Perisian Kurikulum:

Ilmu: Pendidikan Jasmani dan Kesihatan

Nilai: Bertanggungjawab, Kasih Sayang, Harga Diri

Kemahiran Bernilai Tambah:

i. Kemahiran Berfikir - menghubungkaitkan, mengimbas kembali, menganalisis dan meringkaskan.

ii. Kontekstual - menghubungkaitkan isi pelajaran dengan pengalaman harian.

iii. Kecerdasan Pelbagai - kecerdasan verbal-linguistik, kecerdasan intrapersonal.

Alat/Bahan Bantu Mengajar: video klip “Amalkan Gaya Hidup Sihat”, petikan teks “Cara Menjaga Kesihatan Diri”, poster “Cara Hidup Sihat”, lembaran kerja latihan Penanda Wacana.

Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid telah mengetahui dan mempratikkan contoh-contoh amalan kehidupan sihat seperti bersenam dalam kehidupan harian mereka.

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Bm

Langkah/Masa

(60 minit)

Isi Pelajaran Aktiviti CatatanGuru Murid

Set Induksi

(5 minit)

Tayangan Video klip “Amalkan Gaya

Hidup Sihat”

Laman Web: http://www.youtube.

com/watch?v=U2_3B05SG4Q

Guru menayangkan video klip “Amalkan Gaya Hidup Sihat” dengan menggunakan komputer.

Guru meminta murid menghayati video klip tersebut.

Guru bertanya kepada murid tentang kandungan dan mesej yang telah disampaikan melalui video klip tersebut.

Murid menonton tayangan video klip tersebut.

Murid bersoal jawab dengan guru dan menjelaskan isi tersurat dan isi tersirat yang ada pada video klip tersebut.

Alat Bantu Mengajar:Video klip

Kemahiran Bernilai Tambah:Kemahiran Berfikir

Kemahiran Belajar Cara Belajar

Nilai:Bertanggungjawab terhadap diri sendiri

Langkah1

(10 minit)

Petikan Teks“Cara Menjaga Kesihatan

Diri” .

(Rujuk Lampiran 1)

Soalan Lisan:

Apakah contoh-contoh amalan hidup yang sihat?

Apakah jenis makanan yang sihat

Guru mengedarkan kertas petikan teks bertajuk “Cara Menjaga Kesihatan Diri” dan meminta murid membaca dengan kuat.

Guru menanyakan beberapa soalan berdasarkan petikan teks tersebut

Murid mendapatkan edaran kertas petikan teks.

Murid membaca petikan teks secara kuat.

Murid mendengar dan menjawab soalan guru berdasarkan petikan teks tersebut.

Bahan Bantu Mengajar:

Petikan Teks “Cara Menjaga Kesihatan Diri”

Kemahiran Bernilai Tambah:Kemahiran Berfikir

Kemahiran PembelajaranKontekstual

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Bm

untuk tubuh badan?

Mengapakah perlunya menjaga kesihatan diri?

kepada murid.Nilai:Harga Diri

Langkah2

(10 minit)

Pencarian isi tersirat berdasarkan petikan teks“Cara Menjaga Kesihatan Diri” dan

penulisan ringkasan.

Guru menyuruh murid mencari dan menyenaraikan isi-isi tersirat yang ada dalam petikan teks tersebut.

Guru meminta murid menulis satu ringkasan dengan menggunakan isi-isi tersirat tersebut

Murid mencari dan menyenaraikan semua isi-isi tersirat yang ada dalam petikan teks tersebut.

Murid menulis sebuah ringkasan dengan menggunakan semua isi-isi tersirat tersebut.

Bahan Bantu Mengajar:Petikan Teks “Cara Menjaga Kesihatan Diri”

Kemahiran Bernilai Tambah:Kemahiran Berfikir

KemahiranBelajar Cara Belajar

Nilai:Kerajinan

Langkah3

(20 minit)

Perbincangan dan Pembentangan

kumpulan tentang poster “Cara Hidup

Sihat”

(Rujuk Lampiran 2)

Guru membahagikan murid-murid seramai 4 atau 5 orang dalam satu kumpulan.

Guru memaparkan poster “Cara

Murid-murid membentuk kumpulan masing-masing mengikut kehendak guru.

Murid meneliti dan membaca poster dengan

Bahan Bantu Mengajar:Poster “Cara Hidup Sihat”

Kemahiran

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Bm

Hidup Sihat” di hadapan papan hitam.

Guru meminta murid meneliti dan membaca poster tersebut.

Guru memintamurid berbincang tentang salah satu isi yang ada pada poster tersebut dalam kumpulan.

Guru menyuruh murid membentang-kan hasil dapatan mengikut kumpulan.

teliti. Murid

berbincang dan menghuraikan salah satu isi yang terdapat dalam poster tersebut dalam kumpulan masing-masing.

Murid membentang hasil dapatan mereka mengikut kumpulan.

Bernilai Tambah:Kemahiran Pembelajaran Kontekstual

Kemahiran Berfikir

KemahiranKecerdasan Interpersonal

Nilai:Bekerjasama

Hormat-Menghormati

Langkah4

(10 m)

Latihan Tatabahasa:Penanda Wacana

(Rujuk Lampiran 3)

Penanda wacana ialah perkataan ataupun rangkaian perkataan yang berfungsi merangkai ayat untuk melanjutkan sesuatu maklumat.

Contoh: tetapi lalu jika serta agar supaya

Guru mengedarkan lembaran kerja tentang latihan penanda wacana kepada murid.

Guru menyuruh murid membuat latihan tersebut.

Guru menyemak lembaran kerja murid secara bergilir-gilir.

Murid menerima lembaran kerja tersebut daripada guru.

Murid menyiapkan latihan tersebut.

Bahan Bantu Mengajar:Lembaran Kerja Latihan Penanda Wacana

Kemahiran Bernilai Tambah:Kemahiran Berfikir

Kemahiran Pembelajaran Konstruktivisme

Nilai:Berani Mencuba

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Bm

sungguhpun kerana walaupun mahupun

Kerajinan

Penutup

(5 minit)

Penutup Kognitif

Isinya: Apakah itu

amalan hidupan sihat ?

Apakah contoh-contoh amalan hidup sihat?

Mengapakah kita perlu mengamalkanamalan hidup sihat?

Guru menafsir kefahaman murid dengan menjalankan sesi soal-jawab tentang dapatan pengajaran pada hari tersebut.

Guru membuat kesimpulan.

Murid bersoal-jawab dengan guru dan menceritakan kepentingan amalan hidup yang sihat dalam kehidupan harian mereka.