rancangan pengajaran harian bm new 2

Upload: nur-farizah

Post on 05-Apr-2018

239 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/2/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bm New 2

    1/9

    lRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

    Tarikh : 20 Ogos 2011

    Masa : 8.30 a.m 9.30 a.m

    Kelas : 4 Intan

    Bil Murid : 33 orang

    Tema : Lestari Alam

    Tajuk : Alam Ceria Kita Selesa

    Hasil Pembelajaran

    Fokus Utama :

    2.0 : Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton, dibaca

    atau dialami

    2.1 : Bercerita menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang

    baik dan jelas

    Aras 1 (i) : Memilih diksi yang sesuai untuk menyampaikan cerita.

    Fokus Sampingan :

    8.0 : Menggunakan pelbagai jenis ayat dan wacana dalam penulisan

    8.1 : Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk

    Aras 1 (i) : Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang diberikan

    1

  • 8/2/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bm New 2

    2/9

    Objektif Pembelajaran :

    Pada akhir pengajaran murid dapat :

    1. Menceritakan semula rakaman dialog bertajuk Bumi Kita dengan sebutan dan

    intonasi yang jelas dan betul.

    2. Membina ayat menggunakan wacana yang sesuai berdasarkan tayangan

    dokumentari bertajuk Persekitaran Kita.

    3. Mengkategorikan jenis- jenis kata nama.

    Sistem Bahasa : Tatabahasa Kata Nama Am dan Kata Nama Khas

    Pengisian kurikulum

    Ilmu : Kajian Tempatan dan Pendidikan Sivik & Kewarganegaraan

    Nilai : Berani, kerjasama,kerajinan

    Kemahiran Bernilai : Teknologi Maklumat dan Komunikasi, Kecerdasan

    Tambah Pelbagai (verbal linguistik, muzik, interpersonal, dan

    Kajian Masa Depan

    Kemahiran Generik : Kemahiran Berfikir - Menjana idea, mengelaskan, menaakul,

    mengingat, meramal, mengenal pasti,

    mentafsir

    Belajar Cara Belajar membaca, memberi respon, mencatat,

    berbincang, menulis, mendengar

    Kemahiran berbahasa : Lisan (mendengar dan bertutur), Membaca, Menulis

    Pendekatan : Berpusatkan guru, murid, aktiviti, tematik dan deduktif

    Pembelajaran

    Strategi P&P : Pembelajaran koperatif

    2

  • 8/2/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bm New 2

    3/9

    Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik, muzik,interpersonal,dan kinestetik

    Teknik : Lakonan, perbincangan, soal jawab, bercerita, permainan, dan

    nyanyian

    Bahan Bantu Mengajar :

    - Komputer riba

    - Pembesar suara

    - LCD

    - Rakaman dialog Bumi Kita

    - Dokumentari Persekitaran Kita

    - Sampul misteri

    - Topeng haiwan

    - Kad gambar

    - Kertas warna

    - Pen Marker

    - Lirik lagu Hijau

    - Muzik iringan

    - Paparan Power pointKata Nama Am dan Kata Nama Khas

    Perbendaharaan Kata : Pencemaran, generasi, khazanah, makhluk, harmoni dan

    bencana

    Pengetahuan Sedia ada :

    i) Murid pernah melihat iklan berkaitan pencemaran di televisyen dan surat khabar

    3

  • 8/2/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bm New 2

    4/9

    LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

    LANGKAH

    / MASA

    ISI

    PELAJARAN

    AKTIVITI

    P&P CATATAN

    Set Induksi

    ( 5minit)

    1. Lakonan Cintai

    Alam Sekitar

    2. Kad arahan :

    - Lakonkan

    watak-watak

    haiwan yang

    telah

    diberikan.

    3. Watak-watak:

    - Sang Kancil

    - Sang Buaya

    - Sang Monyet

    - Si Ikan

    - Tok Gajah

    1. Guru membacakan

    kad arahan dalam

    Sampul Misteri yang

    mengandungi watak-

    watak lakonan Cintai

    Alam Sekitar.

    2. Guru memilih

    beberapa orang murid

    secara rawak untuk

    melakonkan watak-

    watak yang diberikan.

    3.Guru

    mengaitkan lakonan

    dengan tajuk pelajaran

    pada hari itu.

    BBM:

    a. Sampul misteri

    b. Topeng haiwan

    Kemahiran

    Berfikir:

    a. Menjana idea

    b. Menaakul

    Kecerdasan

    Pelbagai:

    a. Verbal-Linguistik

    b. Interpersonal

    c. Kinestetik

    Teknik:

    a. Lakonan

    Nilai:

    a. Berani

    b. Kerjasama

    Langkah 1

    ( 20 minit)

    1. Rakaman dialog

    bertajuk

    Bumi Kita

    1. Guru

    memperdengarkan

    rakaman dialog yang

    bertajuk Bumi Kita

    kepada murid.

    2. Secara rawak, guru

    memilih beberapa

    BBM :

    a. Rakaman dialog

    Bumi Kita.

    Kemahiran berfikir:

    a. Menjana Idea

    b. Mengingat

    4

  • 8/2/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bm New 2

    5/9

    orang murid untuk

    menceritakan semula

    rakaman dialog

    tersebut.

    3. Guru meminta

    murid lain

    memberikan respon

    terhadap cerita rakan

    mereka.

    4. Guru memberikan

    komen terhadap

    gaya

    persembahan

    cerita murid

    tersebut.

    5. Guru

    menerangkan

    perkaitan

    rakaman dialog

    tersebut dengan

    isi pelajaran.

    Teknik :

    a. Bercerita

    Belajar Cara

    Belajar :

    a. Memberi respon

    KP :

    a. Verbal-linguistik

    b. Interpersonal

    Nilai :

    a. Yakin diri

    b. Kerjasama

    Langkah 2

    ( 10minit)

    1. Kategori

    kumpulan:

    Kumpulan Pertama:

    Gambar sungai

    tercemar.

    Kumpulan Kedua:

    Gambar Jerebu.

    Kumpulan Ketiga:

    1. Guru

    membahagikan

    murid kepada tiga

    kumpulan

    berdasarkan kad

    gambar.

    2. Murid dikehendaki

    membaca tugasan

    BBM :

    a. Kad gambar

    b. Kertas warna

    c. Pen marker

    KMD :

    a. Meramal

    Kemahiran

    5

  • 8/2/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bm New 2

    6/9

    Gambar pembakaran

    terbuka

    2. Arahan :

    - Perhatikan gambar

    di atas dan berikan

    pendapat anda

    tentang :

    a. Punca-punca

    b. Langkah

    mengatasi masalah

    tersebut.

    yang terdapat

    dalam kad gambar

    itu.

    3. Secara

    berkumpulan,

    murid dikehendaki

    berbincang tentang

    tugasan tersebut.

    4. Murid dikehendaki

    mencatat hasil

    perbincangan di

    kertas warna yang

    disediakan.

    5. Guru mengarahkan

    setiap kumpulan

    untuk

    membentangkan

    hasil perbincangan

    mereka.

    Berfikir:

    a. Menjana idea

    b. Mentafsir

    c. Meramal

    Pendekatan :

    a. Berasaskan

    aktiviti

    b. Berasaskan

    tema

    Teknik :

    a. Perbincangan

    Strategi :

    a. Koperatif

    Belajar Cara

    Belajar :

    a. Membaca

    b. Berbincang

    c. Mencatat

    maklumat

    KP :

    a. Verbal linguistik

    b. Interpersonal

    Nilai :

    a. Kerajinan

    6

  • 8/2/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bm New 2

    7/9

    b. Kerjasama

    c. Berani

    Langkah 3

    ( 10 minit)

    1. Sistem bahasa

    2. Paparan Power

    Point Kata Nama Am

    dan Kata Nama

    Khas.

    3. Arahan:

    -Permainan Cari

    Kataku:

    - Murid dikehendaki

    mengenal pasti kata

    nama dan seterusnya

    diminta menampal di

    kertas manilakad.

    -Murid diminta

    mengelaskan jenis-

    jenis kata nama

    berdasarkan

    perkataan yang

    terdapat dalam

    permainan Cari

    Kataku

    6. Jenis-jenis Kata

    Nama:

    a. Kata Nama Am :

    - bunga

    - air terjun

    - durian

    - meja

    1. Guru menerangkan

    maksud kata nama Am

    dan kata nama Khas

    dengan menggunakan

    paparan Power Point.

    2. Guru memberikan

    kad perkataan dan

    kertas mahjung dalam

    permainan yang

    dinamakan Cari

    Kataku

    3. Murid dikehendaki

    untuk bermain

    permainan tersebut.

    4.Murid diminta untuk

    mengelaskan jenis-

    jenis kata nama iaituKata Nama Am dan

    Kata Nama Khas

    berdasarkan

    permainan tadi.

    BBM :

    a. Paparan Power

    PointKata Nama

    Am dan Kata Nama

    Khas.

    Kemahiran

    Berfikir:

    a. Mengenal pasti

    b. Menaakul

    c. Mengelas

    KP :

    a. Verbal linguistik

    b. Interpersonal

    Teknik :

    a. Permainan

    Pendekatan :

    a. Deduktif

    b. Berasaskanmurid.

    Strategi :

    a. Kolaboratif

    Nilai :

    a. Kerjasama

    b. Yakin diri

    7

  • 8/2/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bm New 2

    8/9

    - kucing

    b. Kata Nama Khas :

    -Proton Saga

    - Kota Kinabalu

    -Pak Belang

    - Hang Tuah

    - Sang Kancil

    Langkah 4

    ( 10 minit)

    Lembaran Kerja 1. Guru mengedarkan

    tugasan lembaran

    kerja kepada murid.

    2. Murid diberikan

    masa untuk

    menyiapkan tugasan

    tersebut.

    3. Guru bersoal jawab

    dengan murid

    berkaitan soalan

    lembaran kerja.

    4. Guru mengarahkan

    murid menghantartugasan tersebut untuk

    membuat semakan.

    BBM :

    a. Lembaran kerja

    KB :

    a. Menyelesaikan

    masalah

    KP :

    a. Verbal Linguistik

    Teknik :

    a. Soal jawab

    Nilai :

    a. Yakin diri

    b. Berani

    Penutup

    ( 5 minit)

    1.Penutup sosial

    - Nyanyian lagu

    Hijau.

    1. Guru memberikan

    lirik lagu Hijau kepada

    murid.

    BBM :

    a. Lirik lagu Hijau

    b. Muzik iringan

    lagu Hijau.

    8

  • 8/2/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bm New 2

    9/9

    2. Murid diarahkan

    menyanyi bersama-

    sama guru sambil

    diiringi muzik lagu

    Hijau.

    3. Murid membuat

    rumusan isi pelajaran

    berdasarkan lirik lagu

    yang telah diberikan.

    Kemahiran

    Berfikir:

    a. Merumus

    b. Mentafsir

    KP :

    a. Muzik

    b. Interpersonal

    Pendekatan :

    a. Berasaskan

    bahan

    b. Berasaskan

    murid

    Teknik :

    a. Nyanyian

    Nilai :

    a. Kerjasama

    9