rancangan pengajaran harian berpusatkan murid

6
MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) SLOT PENGAJARAN : ELEMEN MULTIMEDIA Mata pelajaran : Produksi Multimedia Tingkatan : 4 Multimedia Tempat :MakmalKomputer Tarikh : 25 Oktober 2012 Masa : 02.00 pm 03.20 pm (1 jam 20 minit) Bilanganpelajar : 34 orang Tajuk : MemahamiElemen Multimedia Sub topik : Teks Objektifpembelajaran : Diakhir proses pengajarandanpembelajaran, pelajardapat : 1) Menerangkandanmembandingkanciri-cirisetiapjenisteksdanmembuatperbandingan (Dapatmenerangkandanmembandingkan 3 jenisteksiaituteksbolehsunting, teks bitmap danscrollable text)

Upload: kean-hagen

Post on 20-Jul-2015

267 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

SLOT PENGAJARAN : ELEMEN MULTIMEDIA

Mata pelajaran : Produksi Multimedia

Tingkatan : 4 Multimedia

Tempat :MakmalKomputer

Tarikh : 25 Oktober 2012

Masa : 02.00 pm – 03.20 pm (1 jam 20 minit)

Bilanganpelajar : 34 orang

Tajuk : MemahamiElemen Multimedia

Sub topik : Teks

Objektifpembelajaran :

Diakhir proses pengajarandanpembelajaran, pelajardapat :

1) Menerangkandanmembandingkanciri-cirisetiapjenisteksdanmembuatperbandingan

(Dapatmenerangkandanmembandingkan 3 jenisteksiaituteksbolehsunting, teks bitmap danscrollable text)

MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

2) DapatmenghasilkanpelbagaijenisteksmenggunakanperisianAdobe Photoshop danperisianlain.

Pengetahuansediaada :

1) Pelajarsudahtahumenggunakan internet danaplikasinyaseperti media sosial (facebook,blog, dll)

2) PelajartelahtahumenggunakanperisianAdobe Photoshop.

Penerapannilai : Kolaborasi, kreativiti, penyertaandandayausaha.

Teknik : Menggunakanrangkaiansosialuntukberkomunikasi (blog, facebook)

Pendekatan : Interaktiviti (Blog dan Facebook)

Bahanbantumengajar : Media sosial (facebook, blog.)

BahanSumber : HuraianSukatanPelajaranKurikulumBersepaduSekolahMenengah (Produksi Multimedia)

MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

LangkahPengajaran :

Masa / Langkah

Isi Pelajaran

AktivitiPengajarandanPembelajaran

Catatan

(BBM, Kesepaduan,

KemahiranBerfikir,

Nilai)

Aktiviti Guru AktivitiPelajar

Permulaan

Set Induksi

( 5 minit)

Duapautanlaman web

emagazine

http://www.wuuhuuon

line.com/magazine_co

ntent/femag_18th_iss

uemelayu-low/

http://www.wuuhuuon

line.com/magazine_co

ntent/my_ecomic_27t

h_issuemelayu-low/

Meletakkanduapautanlaman

web e-magazine.

Membuka topic perbincangan

melalui blog.

Memerhatidanmembandinglam

an web yang diberikan.

Memberikanpendapatmelaluiap

a yang

difahamihasildaripadapemerhat

ian yang dilakukan..

BBM : Blog

Nilai : Kosentrasi,

penyertaan.

Teknik : Soaljawabdan

sumbang saran.

Pendekatan :

Mengaitkan

pengetahuansediaada.

[Perkembangan

P & P]

Teks Memberiarahandalam blog.

Memberikanpautanberkenaan

Mencaribahanmenggunakan

internettentangperbandingankat

egorifon.

BBM : Blog, facebook

dandropbox

MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Langkah 1

( 10 minit )

kerning

http://type.method.ac/

http://www.slideshare.net/tuan

zawari/bab-2-teks-dalam-

multimedia#btnNext

Menggunakanaplikasi kerning

melaluipautan yang

diberikanoleh guru.

Membuatperbincangandengan

rakan-rakandalamfacebook.

Nilai :

• Kosentrasi

• Interaktiviti

• Penyertaan

Teknik : Perbincangan,

Pendekatan :

• Blog, facebook

Langkah 2

(20 minit)

2. Teks

2.1 Jenis-jenisteks

2.1.1 TeksbolehSunting

2.1.2 Teks Bitmap

2.1.3 Scrollable text

Memberitugasan

i)

Menyuntingteksmenggunakanp

erisian

penyuntinganteks (Microsoft

Word).

ii)

Menghasilkanteksmenggunaka

nAdobePhotoshop.

Menyuntingteksmenggunakan

perisian (Microsoft Word).

Menghasilkanteksmenggunaka

nAdobe Photoshop.

Menghantarhasilsuntinganteks

kedalamdropbox.

BBM : Blog dan

dropbox.

Nilai :Kosentrasi,

Interaktiviti,Penyertaan,

Kreativiti

Teknik : Penyertaan

Pendekatan :

MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

• Blog, facebook

Langkah 3

(10 minit)

2.2

Menghasildanmemanipulasi

2.2.1

Perisiansepunyamengeditteks

2.2.2

Menghasilkanteksmenggunak

anphotoshop

Memberiarahankepadapelajar

melaluiaktiviti

Menyediakancontohpautan

untukmanipulasiteksmengguna

kanadobe photoshop.

• http://www.hongkiat.com/bl

og/22-bestphotoshoptext-

effecttutorials/

• http://blog.templatemonst

er.com/2012/09/06/newphotosh

optext-effecttutorials/

Menerokapautan yang

diberioleh guru.

Menghasilkansebuah poster

menggunakanperisian adobe

photoshopmengikutarahan

yang diberikan.

Menghantarhasilkerjamelaluidr

opbox.

BBM : Blog danDropbox

Nilai :

• Kosentrasi

• Interaktiviti

• Penyertaan

• Kreativiti

Teknik : Penyertaan

Pendekatan :

facebook

Penutup

( Refleksi )

15 minit

Penilaianhasilkerja

pelajardanrefleksi

Menilaidanmemilihhasilkerjape

lajar yang terbaik.

Memaparkanhasilkerjapelajar

yangterbaikmelaluifacebook.

Membuka topic perbincangan

Memberikomenterhadaphasilke

rjapelajar yang terpilih

Memberipandangan/komenterh

adaptopik yang diberiolehguru.

BBM : Facebook

Nilai :

• Kosentrasi

• Penyertaan

• Perbincangan

MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

didalamfacebook.

Teknik : Perbincangan

Pendekatan :

Blog, Facebook dan

Twitter.

Refleksi:

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________