rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 2

9
RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

Upload: she-dah

Post on 24-May-2015

32.941 views

Category:

Education


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

RANCANGAN PENGAJARAN

BAHASA MELAYU TAHUN 2

Page 2: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

Mata Pelajaran : Bahasa MelayuTahun : 2 Marikh Bil Murid : 30 orangTajuk : HaiwanTarikh : 12 Jun 2011Masa : 60 minit

Page 3: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

Objektif : Pada akhir pengajaran murid-murid dapat;I. Menyatakan lima ciri-ciri haiwan.II.Membaca teks dengan sebutan dan intonasi

yang betul. III.Menulis lima ayat tunggal berdasarkan teks.

Fokus Utama : 5.2 Membaca dengan kuat teks prosa dengan sebutan dan intonasi yang betul serta memahami perkara yang dibaca.

Aras 1 (i) Membaca teks prosa dengan sebutan dan Intonasi yang betul.

Fokus Sampingan : 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.Aras 2 (i) Melengkapkan ayat dengan

perkataan yang sesuai.Kemahiran Bahasa: mendengar, membaca dan menulis.Sistem Bahasa : kosa kata : liar, berlari,

melompat, beranakIlmu : Sains, Pendidikan IslamNilai : Kasih sayang, bertanggungjawab,

menghargai, kerjasama, bersyukur.

Page 4: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)

Kemahiran Berfikir : mencirikan, meramal, membuat inferens, mengkategori, menjana idea dan menerangkan sebab.

Kemahiran Belajar : mengumpul, memproses, mencatat, melaporkan maklumat.

Kecerdasan Pelbagai : kentekstual, interpersonal, verbal-linguistik, spatial, emosi.

Pengetahuan sedia ada : murid pernah melihat haiwan dan membina ayat tunggal.

Bahan Bantu Mengajar : Komputer, sambungan internet, paparan blog, audio bunyi haiwan.

Page 5: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Bercerita mengenai haiwan :

- Cuba dengar bunyi

haiwan ini? - Cuba

fikirkan bagaimana haiwan ini hidup?

Set Induksi ( 5 minit )1. Murid diperdengarkan bunyi-

bunyi haiwan.2. Murid bercerita dan

melakonkan bunyi berdasarkan bunyi haiwan yang didengari.

3. Guru menjelaskan tujuan dan tajuk aktiviti dalam langkah berikutnya.

KB : menghubungkait, mencirikan

BCB : mendengar aktif

BBB : audio bunyi binatang

Page 6: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

Membaca teks yang disediakan

Langkah 1 (15 minit)1. Guru meminta murid

mengelik pautan yang telah disediakan.

2. Murid diminta membaca kuat teks dan merakan pembacaan dengan menggunakan movie maker.

3. Guru merumuskan pencapaian murid.

KB : mencirikan

BCB : mendengar aktif, memproses maklumat

KP : verbal-linguistik, interpersonal, emosi

Nilai : keberanian, kerjasama, kasih sayang.

Page 7: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

Murid menyatakan ciri-ciri haiwan berdasarkan petikan.

Langkah 2 (20 minit)1. Murid diarahkan duduk dalam

kumpulan yang telah ditetapkan.

2. Guru meminta murid mengelik pautan yang telah disediakan mengikut nama kumpulan.

3. Murid fiminta meneliti petikan kumpulan masing-masing.

4. Murid diminta mendapatkan lima ciri-ciri haiwan yang terdapat dalam petikan.

5. Murid diminta melaporkan hasil dapatan mereka menggunakan Power Point.

6. Guru dan murid membuat rumusan tentang ciri-ciri haiwan.

KB : meramal dan membuat inferens

BCB : mendengar aktif, memproses maklumat

KP : verbal-linguistik, spatial, interpersonal, emosi, visual, kinestatik, naturalistic

Nilai : kebebasan, kerjasama, syukur, kasih sayang

BBM : computer, sambungan internet

Page 8: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

Murid mengakses maklumat tambahan mengenai haiwan :

- Ciri-ciri haiwan

- Cara hidup haiwan

- Makanan haiwan

Langkah 3 ( 15 minit )1. Murid masih dalam kumpulan

masing-masing dan diminta memilih salah satu gambar haiwan yang ditunjukkan.

2. Guru meminta murid mengakses internet untuk mencari maklumat tambahan mengenai haiwan yang telah dipilih dengan menggunakan carian Yahoo atau Google.

3. Murid diminta mengenalpasti ayat tunggal yang terdapat dalam maklumat tersebut.

4. Murid diminta membentangkan hasil dapatan didalam kelas yang akan datang dengan menggunakan perisian Power Point.

5. Guru merumuskan pencapaian murid

KB : menjana idea, menerangkan sebab

BCB : mengumpul dan memproses maklumat

KP : intrapersonal, verbal-linguistik

Nilai : kasih sayang, hormat, syukur, kerjasama, tanggungjawab

BBB: computer, sambungan internet

Page 9: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

Penutup kognitif :

- Membuat rumusan isi pelajaran

Penutup Sosial :

- Memberi pujian dan motivasi.

Penutup (5 minit)1. Guru menyoal murid tentang

perkara yang telah dipelajari.

2. Guru memberi dorongan kepada murid supaya berusaha membaiki pembacaan dan selalu mencari maklumat tambahan melalui internet.

3. Guru meminta murid mengelik video yang telah disediakan dan memintya murid menyanyi bersama-sama.