rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 2

Download rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 2

If you can't read please download the document

Upload: nadia-yunus

Post on 04-Jan-2016

55 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

cara-cara untuk menghasilkan rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 2.

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 2

Mata PelajaranBahasa Malaysia

Masa 60 minit

Kelas Tahun 2

Tema Saya Anak Malaysia

Tajuk Jalur Gemilang

S. PembelajaranFU3.3.4 Membina dan menulis ayat tunggal dan majmuk berdasarkanbahan grafik dengan betul.

FS2.5.1 Membaca dan memahami bahan grafik yang mempunyaiperkataan yang betul.

Linus (Literasi)K 11; Keupayaan menulis ayat mudah.

Objektif Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;

Perdana 1. Membaca dan memahami maklumat.2. Memindahkan maklumat dengan membinaayat mudah.

Fresh Perdana1. Mengisi Tempat kosong pada ayat tunggaldan menyalinnya semula.

Linus1. Menyalin semula ayat berpandukan gambardan pilihan ayat pada tempat yang disediakan.

Aktiviti1. Mendengar dan menyanyikan serangkap lagu Benderaku.

2. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai;a. Kepentingan Jalur Gemilang.b. Perlunya menjaga Jalur Gemilang.

3. Guru bimbing murid membaca dan memahami maklumat mengenaiJalur Gemilang dengan intonasi dan ejaan yang betul.

4. Murid memadankan warna dan gambar Jalur Gemilang menjadilengkap.

5. Murid memadankan ayat berpandukan kad perkataan yang diberi guru.

6. PenilaianPerdana; Berpandukan lembaran kerja, murid memindahkanmaklumat menjadi ayat mudah.Fresh Perdana ; Berpandukan lembaran kerja, murid mengisi tempatkosong pada ayat tunggal dan menyalinnya semula di tempat yang disediakan.Linus; Berpandukan gambar dan pilihan ayat, murid menyalinsemula ayat di tempat yang disediakan dengan betul.

6. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai isi pelajaran pada hari inidengan menyelitkan nilai-nilai murni.

EMKNilai Hemah tinggi

Keusahawanan Kreatif dan inovatif

TMKLagu

KBTKemahiran BerfikirMengenalpasti

Kecerdasan PelbagaiVerbal-linguistik

ABMLagu, lembaran kerja, kertas warna, jalur gemilang, kad perkataan

Langkah-Langkah Pengajaran Dan PembelajaranPerkara/MasaAktiviti Catatan

Set Induksi(5 minit)1. Menghayati lagu1. Guru memperdengarkan murid laguTegakkan Bendera Kita dan membimbingmurid memahami liriknya.2. guru bertanya kepada murid;a. Lagu ini mengenai apa?b. Apakah nama bendera negara kita?3. guru mengaitkan dengan isi pelajaran padahari ini.KP; interpersonalkonstruktivisme; MenghubungkaitkanABM; Audio, lagu Tegakkan Bendera Kita.

Langkah 1(5 minit)1.Beri maklumbalas terhadapmaklumat yangdiberi.1. Guru menerangkan kepada murid kepentinganJalur Gemilang kepada negara.a. Identiti negara merdeka.b. Banding beza negara yang dijajah.c. Perjuangan orang terdahulu untuk capaimerdeka.d. Generasi baru harus hargai kemerdekaan.KP; interpersonal.verbal-linguistik.konstruktivisme; MenghubungkaitkanABM; kertas mahjong.

Langkah 2(5 minit)1. Membaca dan memahamimaklumat.1. Guru memaparkan maklumat mengenai ciri-ciri Jalur Gemilang.2. Guru bimbing murid membaca maklumatdengan sebutan dan intonasi yang betul.KP; interpersonal.verbal-linguistik.konstruktivisme; MenghubungkaitkanABM; kertas mahjong.

Langkah 3(10 minit)1. Mencantum danmemadankangambar.1. Guru mengedarkan pecahan gambar Jalur Gemilang dan warnanya kepada murid.2. Murid mencantumkan dan memadankangambar dan warna Jalur Gemilang menjadilengkap.KP; interpersonal,Verbal-linguistik.KB; mengenalpastikonstruktivisme; MenghubungkaitkanABM; kertas majong.

Langkah 4(10 minit)1. menyusun ayat1. guru edarkan kad perkataan kepada muridsecara rawak.2. murid menyusun ayat berpandukan ayat yangdibaca murid.KP; interpersonal,Verbal-linguistik.KB; mengenalpastikonstruktivisme; MenghubungkaitkanABM; Kad perkataan

Langkah 5(20 minit)1. memindahkanmaklumat menjadiayat (Perdana).2. melengkapkanayat(Fresh Perdana).3. memadankanayat (Linus).Penilaian 1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepadamurid mengikut tahap murid. 2. Guru bimbing murid menjawab soalan.KP; interpersonal,Verbal-linguistik.KB; mengenalpastikonstruktivisme; MenghubungkaitkanABM; Lembaran kerja

Penutup (5 minit)1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenaiisi pelajaran pada hari ini dengan menyelitkannilai-nilai murni.KP; interpersonalintrapersonalVerbal-linguistik.

konstruktivisme; MenghubungkaitkanABM; Lembaran kerja

Refleksi :