rancangan pengajaran harian bahasa melayu kssr tahun 2

Upload: mel-ahmad

Post on 03-Jun-2018

224 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

  • 8/12/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Kssr Tahun 2

    1/6

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU KSSR ( KEMAHIRAN MENULIS )

    Tarikh : 17 April 2012Kelas : 2 KekwaBil murid : 35 orang

    Masa : 8.30 - 9.30 ( 1 Jam )Tema : KeselamatanTajuk : Patuhi Peraturan Jalan Raya

    Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :i. Menyusun empat ayat dengan betul.ii. Menulis tiga kepentingan peraturan asas jalan raya menggunakan majmuk dengan betul dan kemas.

    Standard Kandungan : 3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan kemas.

    Standard Pembelajaran : 3.2.6 Menulis ayat majmuk dengan betul dan kemas

    Sistem Bahasa : Tatabahasa - ayat tunggal, ayat majmukKosa kata - peraturan, situasi, berbahaya, memimpin

    Pengisian Kurikulum

    Ilmu : Kemasyarakatan, Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

    Nilai Murni : Bertanggungjawab, berhemah tinggi, Kasih sayang, bertoleransi.

    Kewarganegaraan : Patriotisme

    Peraturan sosiobudaya : Berbudi bahasa, berhemah, bersopan santun

    Kemahiran bernilai Tambah :

    Kemahiran berfikir : Penyoalan, menghubungkait, menyelesaikan masalah.

    Pembelajaran kontekstual : Menghubungkait dengan amalan toleransi, kesabaran dalam

    kehidupan harian, menghubungkait dengan kemahiran dalam keselamatan jalan raya.

    Kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik, intrapersonal, interpersonal

    Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul maklumat, Memproses mmaklumat, kemahiranmembuat persembahan

    Kreativiti dan inovasi : Pengurusan grafik

  • 8/12/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Kssr Tahun 2

    2/6

    Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat papan-papan tanda mengenai peratiran jalan raya

    Peralatan dan bahan :

    Gambar tunggal tentang keselamatan jalan raya

    Klip vedio iklan kempen keselamatan jalan raya

    LCD, skrin, laptop

    Lembaran aktiviti menyusun parkataan

    Lembaran aktiviti menulis ayat

    Langkah Pengajaran dan Pembelajaran

    Isi Pelajaran Langkah/Aktiviti Catatan

    Klip Video KempenKeselamatan Jalan Raya.

    Soalan

    1. Apakah mesej yang cubadikemukakan melaluitayangan video tersebut?

    2. Apakah akibatnya jikakita tidak mematuhi

    peraturan jalan raya?

    Set Induksi (5 minit)

    Murid dipertontonkan dengan klip video

    tentang kempen keselamatan jalan raya.

    Murid dan guru bersoal jawab tentang klip

    video yang ditonton.

    Guru mengaitkan video dengan tajukpengajaran pada hari tersebut.

    BBB

    Video Klip

    KB

    Menghubungkait

    BCB

    Mengumpul

    maklumat

  • 8/12/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Kssr Tahun 2

    3/6

    Cadangan:-

    -mencedera

    KP

    Verbal linguistik

    Intrapersonal

    Nilai murni

    Kasih sayang

    Bertanggung

    jawab

    Kepentingan peraturan jalanraya.

    - Memastikan semua

    pengguna jalan raya selamat

    - Memastikan kita tidakmembahayakan orang lain.

    - Melindungi diri

    daripada kecelakaan jalanraya

    Langkah 1 ( 15 Minit)

    Murid diperlihatkan dengan

    gambar peraturan jalan.

    Murid dan guru berbincang tentang

    kepentingan peraturan jalan raya

    Murid dan guru berbincang tentang kesanyang mungkin berlaku sekiranya peraturan tidak

    dipatuhi.

    Secara berpasangan, murid dibimbing oleh

    guru untuk membina peta minda yang kreatif (petaminda)

    Pasangan dipilih secara rawak untuk

    membentangkan hasil kerja masing-masing.

    BBB

    Poster

    KB

    Menghubungkait

    BCB

    Mengumpul

    maklumat

    KP

    Verbal linguistik

    Interpersonal

    TMK: imaginasi

    Nilai murni

    Kasih sayang

  • 8/12/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Kssr Tahun 2

    4/6

    Bertanggung

    jawab

    Kesabaran

    Keselamatan SemasaMelintas Jalan Raya

    Pimpin tangan orangdewasa semasa melintas

    Menggunakanlaluan Zebra.

    Menggunakan jejantas

    yang telah disediakan

    Keselamatan Pengguna

    Motorsikal

    Memakai topi keledar.

    Mengetatkan topikeledar.

    Memakai pakaian yang

    cerah.

    Langkah 2 (15 minit)

    Murid diperlihatkan sekali lagi dengan gambar

    peraturan jalan raya.

    Murid diminta menyatakan peraturan yangberkaitan dengan keselamatan semasa melintas

    jalan raya dan peraturan yang harus dipatuhi oleh

    pengguna motorsikal.

    BBB

    Poster

    KB

    Menghubungkait

    BCB

    Mengumpul

    maklumat

    KP

    Verbal linguistik

    Intrapersonal

    Nilai murni

    Bertoleransi

    Kasih sayang

    Bertanggung

    jawab

    Kesabaran

  • 8/12/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Kssr Tahun 2

    5/6

    Menyusun perkataan danMembuat ayat

    Rujuk Lampiran

    Langkah 3 (10 minit)

    Murid diberikan lembaran kerja.

    Murid diminta menyiapkan dua tugasan yangterdapat pada lembaran kerja.

    Tugasan A: Susun perkataan menjadi ayat yangbetul.

    Tugasan B: Tulis ayat yang menerangkan

    kepentingan mematuhi peraturan jalan raya.

    Murid diminta membaca hasil tugasan masing-

    masing.

    BBB

    Lembaran kerja

    KB

    Membuaturutan

    Menjana idea

    BCB

    Mengumpulmaklumat

    KP

    Verbal linguistik

    Interpersonal

    Nilai murni

    Bertoleransi

    Kasih sayang

    Bertanggung jawab

    Kesabaran

    Pengayaan Langkah 4 ( 10 minit )

    Murid diminta membina 4 ayat majmuk

    menggunakan kata hubung dan, serta, tetapiberdasarkan gambar tunggal kemudiandibentangkan kepada guru melalui laptop kemudian

    TMK : laptop

  • 8/12/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Kssr Tahun 2

    6/6

    Pemulihan

    ditayangkan pada paparan skrin.

    Murid diminta menyalin ayat majmuk semula

    dengan betul dan kemas.

    Rumusan isi pelajaran

    Kognitif

    1. Kepentingan peraturan jalan raya

    2. Kepentingan peraturan jalan raya

    3. Keselamatan PenggunaMotorsikal

    Sosial : Pujian dan galakan.

    Penutup (5 minit)

    Murid dirangsang merumus isi pelajaran.

    Guru memberi pujian atas sikap murid.

    KB

    Merumus

    Nilai

    Amalan

    Toleransi

    KP:

    Verbal linguistik

    Intrapersoal

    Dicatat oleh nasron, dzul, nordin, nurul, ruslin di 08:32

    http://www.blogger.com/profile/16035934030760237844http://www.blogger.com/profile/16035934030760237844http://www.blogger.com/profile/16035934030760237844http://pariparippgusmkk.blogspot.com/2012/05/rancangan-pengajaran-harian-bahasa.htmlhttp://pariparippgusmkk.blogspot.com/2012/05/rancangan-pengajaran-harian-bahasa.htmlhttp://pariparippgusmkk.blogspot.com/2012/05/rancangan-pengajaran-harian-bahasa.htmlhttp://pariparippgusmkk.blogspot.com/2012/05/rancangan-pengajaran-harian-bahasa.htmlhttp://www.blogger.com/profile/16035934030760237844