rancangan pengajaran harian bahasa melayu

3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu TAJUK : Makanan dijaga kesihatan terpelihara TARIKH : 10 JULAI 2012 MASA : 8.45 – 9.15 PAGI TAHUN : 6 Hijrah BILANGAN MURID : 38 Murid PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid sudah boleh membina ayat lengkap. HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : 1) Mengkategorikan makanan yang berkhasiat dan tidak berkhasiat 2) Membina ayat berkaitan pencegahan kerosakkan gigi KBKK : Mengkategori PENERAPAN NILAI : Kerjasama, hormat dan teliti BAHAN BANTU BELAJAR : Komputer, LCD, Kad imbasan, lembaran kerja, kad soalan, bola kertas dan power point

Upload: ainku-nurul-ain

Post on 23-Jul-2015

445 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pengajaran harian bahasa melayu

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu

TAJUK : Makanan dijaga kesihatan terpelihara

TARIKH : 10 JULAI 2012

MASA : 8.45 – 9.15 PAGI

TAHUN : 6 Hijrah

BILANGAN MURID : 38 Murid

PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid sudah boleh membina ayat lengkap.

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

1) Mengkategorikan makanan yang berkhasiat dan tidak berkhasiat

2) Membina ayat berkaitan pencegahan kerosakkan gigi

KBKK : Mengkategori

PENERAPAN NILAI : Kerjasama, hormat dan teliti

BAHAN BANTU BELAJAR : Komputer, LCD, Kad imbasan, lembaran kerja, kad soalan, bola kertas dan power point

Page 2: Rancangan pengajaran harian bahasa melayu

BAHAGIAN /MASA

ISI PEMBELAJARAN AKTIVITI CATATAN

SET INDUKSI( 5 MINIT )

Tayangan Video“Kerosakan gigi”

• Guru menayangkan video lagu dihadapan kelas.

• Murid menyanyi mengikut iringan lagu “Bangun pagi, gosok gigi”.

BBB VideoKomputerLCD

TEKNIKNyanyian

LANGKAH 1( 10 MINIT )

“Cari saya”Nama makanan :

• Gula-gula• Kek• Susu• Ais krim• Jeruk• Buah-buahan• Keju• Sayur• bijirin

• Murid dibahagikan kepada 7 kumpulan kecil.

• Setiap kumpulan diberikan satu petikan berkenaan “Makanan dijaga, Gigi terpelihara”.

• Setiap kumpulan diminta untuk mengeluarkan nama makanan yang terdapat dalam petikan.

• Berdasarkan nama makanan tersebut, murid diminta untuk mengkategorikan makanan yang berkhasiat dan tidak berkhasiat.

• Guru dan murid berbincang bersama-sama.

BBBPower pointAudioKad imbasanKomputer

TEKNIKPerbincangan

KBKKMengkategorikan

Page 3: Rancangan pengajaran harian bahasa melayu

LANGKAH 2(10 MINIT)

Permainan DartGambar :

• Berus gigi• Pemeriksaan doktor• Makanan seimbang• Berkumur

• Murid berada dalam kumpulan yang sama.

• Wakil dari setiap kumpulan akan membaling dart ke arah papan dart yang mengandungi gambar dan markah.

• Murid diminta membina ayat berdasarkan gambar tersebut.

• Ayat yang dibina haruslah berkaitan dengan pencegahan kerosakan gigi.

BBBPower pointKad imbasanBola kertasKad Soalan

STRATEGITKP- Kinestetik

PENUTUP Kesimpulan • Guru merumuskan topik pembelajaran pada hari ini.

• Murid bersoal jawab dengan guru.• Murid diberi lembaran kerja.

BBBLembaran kerja

TEKNIKSoal jawab