rancangan pengajaran harian bahasa melayu

11
3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN RPH 1 BAHASA MALAYSIA TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (Kemahiran Membaca) TARIKH: 5 MAC 2014 (RABU) MASA: 0810 – 0910 (60 MINIT) TEMA: KESIHATAN DAN KEBERSIHAN TAJUK: JAGA KESIHATAN DIRI

Upload: jack-linang

Post on 25-May-2015

703 views

Category:

Data & Analytics


0 download

DESCRIPTION

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu

3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

TAHUN RPH 1

BAHASA MALAYSIA TAHUN 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(Kemahiran Membaca)

TARIKH: 5 MAC 2014 (RABU)

MASA: 0810 – 0910 (60 MINIT)

TEMA: KESIHATAN DAN KEBERSIHAN

TAJUK: JAGA KESIHATAN DIRI

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu

3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

TAHUN RPH 1

RANCANGAN PENGAJARA HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3

Tarikh : 5 Mac 2014 (Rabu)Masa : 0710 - 0810 (60 minit)Tahun : 3 LestariTema : Kesihatan Dan Kebersihan Tajuk Pelajaran : Jaga Kesihatan DiriBilangan Murid : 25 orang

Standard Kandungan

2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.

Standard Pembelajaran

2.2.3 Membaca dan memahami ayat majmuk daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.

Objektif Eksplisit

Pada akhir pelajaran murid dapat:

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu

3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

TAHUN RPH 1

i) Murid dapat membaca 2 daripada 3 perenggan ayat yang mengandungi ayat majmuk berdasarkan petikan yang telah

disediakan.

ii) Murid dapat menggaris 4 daripada 6 ayat majmuk yang terdapat dalam petikan yang disediakan oleh guru.

iii) Murid mampu membina 4 ayat majmuk secara lisan berdasarkan ayat tunggal yang telah disediakan oleh guru.

Sistem Bahasa

i) Kosa Kata: Ayat majmuk pancangan

ii) Tatabahasa: Ayat tunggal

Pengisian Kurikulum

i) Ilmu: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan.

ii) Nilai: Bertanggungjawab, berhemah tinggi.

Kemahiran Bernilai Tambah

i) Kemahiran berfikir: Penyoalan, menghubungkaitkan, menyelesaikan masalah.

ii) Pembelajaran Kontekstual: menghubungkaitkan dengan amalan sihat yang diamalkan dalam kehidupan seharian.

iii) Kecerdasan Pelbagai: verbal linguistik, intrapersonal, interpersonal, kinestatik, muzik.

iv) Kemahiran belajar cara belajar: mengumpul maklumat, memproses maklumat.

v) Kreativiti dan inovasi: Pengurusan grafik, bahan bantu mengajar.

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu

3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

TAHUN RPH 1

Bahan Sumber Mengajar:

i) Gambar klip video “1 Murid 1 Sukan”.

ii) Petikan tentang kepentingan kesihatan tubuh badan.

iii) LCD, skrin, laptop

iv) Lembaran kerja ayat majmuk

Pengetahuan Sedia Ada:

Murid pernah melihat video aktiviti sukan pada pengajaran dan pembelajaran yang lepas.

Langkah /

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Tayangan klip video yang

memaparkan program “Satu

murid, satu sukan”.

1. Murid-murid bercerita berdasarkan klip

video yang telah ditayangkan.

2. Murid-murid akan menjawab soalan

yang dikemukakan oleh guru.

3. Guru mengaitkan gambar-gambar

dengan tajuk pengajaran pada hari

tersebut.

BBB

Tayangan klip

video “satu murid,

satu sukan”.

KB

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu

3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

TAHUN RPH 1

Menghubungkait

BCB

Mengumpul

maklumat

KP

Intrapersonal

Verbal linguistik

Nilai Murni

Bertanggungjawab

Berhemah tinggi

Perkembanga

n

Langkah 1

(20 minit)

1. Petikan yang bertajuk

“Kepentingan Menjaga

Kesihatan dan Kebersihan

Diri”.

1. Murid-murid diberi masa 5 minit untuk

membaca secara senyap.

2. Guru akan membaca petikan ayat demi

ayat dan diikuti oleh murid.

3. Guru membimbing murid-murid

membaca dengan betul.

BBB

Kepentingan

Menjaga

Kesihatan dan

Kebersihan Diri.

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu

3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

TAHUN RPH 1

4. Murid-murid membaca petikan dengan

kuat dengan menggunakan sebutan

dan intonasi yang betul.

5. Murid-murid akan dipilih secara rawak

untuk menjawab soalan guru.

OBJ

Aktiviti membaca

petikan telah

mencapai objektif

1.

KB

Penyoalan

BCB

Memproses

maklumat

KP

Intrapersonal

Verbal linguistik

Soalan:

1. Apa yang anda faham

tentang petikan di atas?

2. Mengapakah kita mesti

menjaga kesihatan dan

kebersihan diri?

3. Apakah yang akan terjadi

sekiranya kita tidak

menjaga kesihatan dan

kebersihan tubuh badan?

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu

3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

TAHUN RPH 1

Nilai Murni

Bertanggungjawab

Berhemah tinggi

Langkah 2

(15 minit)

1. Guru menerangkan kepada

murid-murid tentang jenis-

jenis ayat majmuk.

2. Baca dan fahami salah satu

ayat majmuk yang terdapat

daripada petikan yang telah

disediakan oleh guru.

Ayat:

“Sesetengah orang menyatakan

bahawa mereka jarang sakit, tetapi

ini tidak bermakna keadaan fizikal

orang itu adalah baik.”

1. Guru menerangkan jenis-jenis ayat

majmuk secara teliti kepada murid-

murid.

2. Guru memilih satu ayat majmuk yang

terdapat dalam petikan yang

disediakan.

3. Murid-murid diminta untuk membaca

secara serentak ayat majmuk yang

telah digariskan oleh guru dengan nada

dan sebutan yang betul.

4. Murid-murid diminta untuk menyatakan

jawapan pada aktiviti selanjutnya.

BBB

Kepentingan

Menjaga

Kesihatan dan

Kebersihan Diri

OBJ

Aktiviti ini telah

mencapai objektif

2.

KB

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu

3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

TAHUN RPH 1

Menyelesaikan

masalah

KP

Interpersonal

Verbal linguistik

Langkah 3

(10 minit)

1. Permainan “Teka dan Bina

ayat majmuk”.

2. Bina ayat majmuk

berdasarkan kata hubung

tetapi.

1. Murid-murid akan dibahagikan kepada

dua kumpulan.

2. Murid-murid diminta menyatakan kata

hubung yang terdapat dalam ayat

tersebut.

3. Kumpulan yang tahu jawapan diminta

berdiri dan nyatakan jawapan yang

betul dan tepat.

1. Murid-murid diminta membina empat

ayat majmuk berdasarkan kata hubung

tetapi.

2. Murid-murid diberikan masa selama

BBB

Permainan Kad

Bergambar

OBJ

Aktiviti ini telah

mencapai objektif

3.

KB

Menyelesaikan

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu

3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

TAHUN RPH 1

lima minit untuk membina ayat majmuk.

3. Kumpulan yang siap awal diminta untuk

membacakan secara lisan keempat-

empat ayat majmuk.

4. Kumpulan yang membina keempat-

empat tersebut secara betul akan dikira

menang.

masalah

KP

Interpersonal

Verbal linguistik

Langkah 4

(5 minit)

Pengayaan

Lembaran kerja 1 – murid-murid

diminta untuk membina ayat

majmuk dengan menggunakan

kata hubung yang lain.

Pemulihan

Lembaran kerja 2 – Isi tempat

kosong menggunakan kata

hubung yang sesuai.

1. Guru akan mengedarkan lembaran

kerja kepada murid-murid pengayaan.

2. Murid-murid diminta membina ayat

majmuk dengan menggunakan kata

hubung yang lain.

3. Guru akan membimbing murid-murid

pemulihan untuk mengisi tempat

kosong dengan menggunakan kata

hubung yang sesuai.

BBB

Lembaran kerja –

menulis karangan

pendek

berdasarkan

gambar.

Lembaran kerja -

menggabungkan

ayat tunggal dan

ayat majmuk.

KB

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu

3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

TAHUN RPH 1

Menyelesaikan

masalah

Penutup

(5 minit)

Rumusan pembelajaran

Menyanyikan lagu “1 Murid 1

Sukan” bersama-sama.

1. Guru meminta murid mengimbas

kembali apa yang telah dipelajari pada

hari itu.

2. Guru merumuskan keseluruhan isi

pelajaran.

3. Murid-murid menyanyikan lagu “1 Murid

1 Sukan” bersama guru.

BBB

slaid lirik lagu

lagu 1 Murid 1

Sukan”.

Nilai Murni

tanggungjawab

berhemah tinggi

KP

muzik

Aktiviti susulan: Murid-murid diarahkan membina ayat majmuk dengan menggunakan ayat-ayat tunggal yang telah diberikan.

(Lembaran Kerja 3)

Page 11: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu

3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

TAHUN RPH 1