rancangan pengajaran harian bahasa malaysia kssr.docx
TRANSCRIPT
RPH BAHASA MALAYSIAApril 5, 2014
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia KSSR
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Kasih Sayang
Tajuk : Kawan Baik
Kelas : 2 Bestari
Masa : 60 Minit.
Standard Kandungan : 1.2. Mendengar,mengecam,dan menyebut bunyi bahasa,iaitu abjad,suku kata,perkataan,frasa dan ayat yang betul.
Standard Pembelajaran : 1.2.6. Mendengar,memahami,dan menyebut frasa, ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul dan tepat.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid akan dapat; i.mendengar,memahami, dan menyebut bunyi bahasa iaitu
abjad,perkataan,frasa dan ayat dengan betul. ii.membaca pelbagai perkataan,frasa dan ayat secara
mekanis dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Sistem Bahasa : Tatabahasa-Ayat tunggal Kosa kata-Perkataan sinonim
Pengisian kurikulum : i.Ilmu-Pendidikan Sivik ii:Nilai murni-kasih sayang ,tolong-menolong iii.Peraturan social budaya-Kesantunan
Bahan Bantu Mengajar : i.Buku cerita bergambar ii.Lembaran kerja
Pengetahuan Sedia ada : Murid telah mahir membaca.dan memahami jenis ayat.
RPH BAHASA MALAYSIAApril 5, 2014
Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran/Pembelajaran Catatan
Set Induksi 5 minit
Memanggil seorang tampilDi hadapan kelas
1.Guru bertanya kepada murid siapakah kawannya.
2.Murid menjawab pertanyaan.
1.Guru berbual-bual tentang Kawan
2.Guru bersoal jawab dengan Murid.
3.Guru mengaitkan dengan tajuk Pada hari ini
BBM
Murid
Langkah 115 minit
Membaca buku cerita bergrafik
1.Guru membaca ayat-ayat pendek dalam buku cerita sambil murid mengajuk dengan penekan kepada suku kata
1 Guru memilih seorang murid membaca dengan sebutan.
2.Guru membimbing murid terhadap sebutan yang kurang tepat.3.Murid mengajuk sebutan
BBM
Buku ceritabergrafik
Langkah 215 minit
1.Guru memberi penerangan suku kata terbuka kepada murid-murid.
2.Murid mencari perkataan yang Mengandungi suku kata terbuka.
3.Menyenaraikan perkataan sinonim
1.Guru menunjukkan contoh Perkataan yang suka kata Terbuka melalui kad imbasan.
2.Guru membimbing murid-murid
3.Murid membentang di hadapan Kelas.4.Menerangkan perkataan Sinonim.
Kata imbasan
Papanputih
Langkah 310 minit
1.Guru menerang jenis ayat yang Terdapat dalam buku cerita.
2.Guru menerang kepada murid- Murid tentang ayat tunggal
3.Guru meminta murid membina Ayat tunggal sendiri.
1.Guru menyuruh murid membaca Salah satu ayat yang terdapat Dalam buku cerita2.Murid mencari contoh ayat Selain daripada contoh yang Dijelaskan tadi.
3.Guru membimbing murid jika Jika perlu
BBM
Buku cerita
RPH BAHASA MALAYSIAApril 5, 2014
Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran/Pembelajaran Catatan
Langkah 410 minit
1.Menerangkan kepada murid ayat majmuk yang terdapat dalam buku cerita.
2.Meminta murid membina ayat Majmuk
3.Meminta murid menjawab soalan Kefahaman. Cerita.4.Murid menjawab soalan dalam Lembaran kerja.
1.Murid mencari contoh ayat majmuk Yang terdapat dalam buku cerita.
2.Guru membimbing murid-murid.
3.Guru mengedarkan lembaran kerja.
3.Murid membaca cerita bagi mencari Jawapan
4.Guru membimbing murid jika perlu.
BBM
Buku cerita
Lembarankerja
Penutup5 minit
.Guru membuat rumusan
1.Mengulang semula isi pelajaran
2.Menyatakan nilai murni/moral
1.Murid menyatakan pengajaran
2.Murid Menjawab
Nilai
Prihatin
Tolongmenolong
Refleksi :
Ditulis selepas sesi pengajaran dan pembelajaran dijalankan.