rancangan pengajaran harian amali

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN: Teknologi Elektrik Tingkatan : Tahap 1, Semester 1 Tempat : Bengkel elektrik Tarikh : 27 April 2014 Masa : 8.00 pagi hingga 11.00 pagi Topik : Pendawaian elektrik domestik 1 (Pendawaian permukaan satu fasa, litar lampu) HASIL PEMBELAJARAN: Diakhir pembelajran ini, pelajar dapat : 1) membuat lukisan pendawaian satu fasa 2) menyatakan lokasi pendawaian permukaan 3) menggunakan alatan tangan, peralatan dan bahan-bahan elektrik dengan betul 4) membuat pendawaian permukaan satu fasa BAHAN BANTU MENGAJAR: 1) Lampiran 1 – Simbol elektrik dan litar pendawaian 2) Lampiran 2 – Proses mendawai pendawaian permukaan dan kaedah pemasangan kabel 3) Kertas A3 4) Pemegang lampu 5) Suis 2 hala ALAT BANTU MENGAJAR: 1) Bahan maujud- i. Pemotong kabel ii. Playar iii. Penukul iv. Pembentuk klip pendawaian v. Pita ukur vi. Skru driver

Upload: cik-miza-mizot

Post on 19-Jan-2016

528 views

Category:

Documents


27 download

DESCRIPTION

Rancangan Pengajaran Harian Amali

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Amali

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN: Teknologi Elektrik

Tingkatan : Tahap 1, Semester 1 Tempat : Bengkel elektrik

Tarikh : 27 April 2014 Masa : 8.00 pagi hingga 11.00 pagi

Topik : Pendawaian elektrik domestik 1 (Pendawaian permukaan satu fasa, litar lampu)

HASIL PEMBELAJARAN:

Diakhir pembelajran ini, pelajar dapat :

1) membuat lukisan pendawaian satu fasa

2) menyatakan lokasi pendawaian permukaan

3) menggunakan alatan tangan, peralatan dan bahan-bahan elektrik dengan betul

4) membuat pendawaian permukaan satu fasa

BAHAN BANTU MENGAJAR:

1) Lampiran 1 – Simbol elektrik dan litar

pendawaian

2) Lampiran 2 – Proses mendawai pendawaian

permukaan dan kaedah pemasangan kabel

3) Kertas A3

4) Pemegang lampu

5) Suis 2 hala

6) Kabel

7) Klip plumbum

8) Paku wiring

ALAT BANTU MENGAJAR:

1) Bahan maujud-

i. Pemotong kabel

ii. Playar

iii. Penukul

iv. Pembentuk klip pendawaian

v. Pita ukur

vi. Skru driver

vii. Pena penguji

viii. Multimeter penguji

PENGETAHUAN SEDIA ADA:

1) Pelajar pernah mempelajari mengenai lukisan pendawaian elektrik dan simbol elektrik pada

pembelajaran terdahulu.

2) Pelajar pernah melihat pendawaian elektrik di rumah.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Amali

ISI KANDUNGANPENGETAHUAN/

KEMAHIRAN YANG PERLU DIKUASAI

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

Set induksi:

Sistem pendawaian permukaan:

Sistem di mana kabel-kabel dalam sesuatu pemasangan yang dipasang pada permukaan dinding atau siling tanpa sebarang pelindung tambahan.

Digunakan di rumah.

1) Pelajar boleh menerangkan mengenai sistem pendawaian permukaan.

2) Pelajar boleh menyatakan di mana sistem pendawaian permukaan digunakan.

Teknik pengajaran : Brainstroming

1) Guru menerangkan mengenai sistem pendawaian permukaan.

2) Guru meminta seorang pelajar menerangkan sistem pendawaian permukaan.

3) Guru meminta pelajar memberi contoh di manakah sistem pendawaian permukaan biasa digunakan

4) Pelajar memberi jawapan berdasarkan pengetahuan mereka

5) Guru mengaitkan dengan tajuk yang akan dipelajari.

Masa : 5 minit

Nilai :

1) Keberanian

2) Rasional

Perkembangan Pengajaran

1) Lukisan pendawaian satu fasa

Simbol elektrik (rujuk Lampiran 1)

Litar pendawaian (rujuk Lampiran 1)

1) Pelajar dapat melukis 5 daripada 42 simbol elektrik yang telah diterangkan

2) Pelajar dapat melukis gambarajah litar pendawaian

Teknik pengajaran : Soal jawab

1) Guru menerangkan semula simbol elektrik yang akan diguunakan dalam litar pendawaian dengan memberikan nota. (rujuk Lampiran 1- simbol elektrik)

2) Guru memilih pelajar secara rawak untuk melukis 5 simbol elektrik di papan tulis.

3) Pelajar melukis jawapan di papan tulis.

Masa : 15 minit

BBM :

1) Lampiran 1 (simbol elektrik dan litar pendawaian)

2) Kertas A3

ISI KANDUNGAN PENGETAHUAN/ AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Amali

KEMAHIRAN YANG PERLU DIKUASAI

4) Guru menerangkan mengenai gambarajah litar pendawaian untuk amali seterusnya.(rujuk Lampiran 1- litar pendawaian)

5) Guru meminta kesemua pelajar melukis gambarajah litar pendawaian untuk amali yang seterusnya

6) Pelajar melukis litar pendawaian di kertas A3 yang telah disediakan.

Nilai :

1) Keberanian

2) Kerajinan

2) Lokasi pendawaian permukaan

Bangunan diperbuat daripada kayu atau batu

Tidak terdedah daripada bahaya seperti asid

1) Pelajar dapat menyatakan di mana tempat sesuai untuk melakukan pendawaian permukaan

Teknik pengajaran: Brainstorming

1) Guru bertanyakan kepada pelajar di manakah tempat yang sesuai untuk melakukan pendawaian permukaan.

2) Pelajar menjawab mengikut pemahaman mereka

3) Guru menulis jawapan di papan putih

4) Guru membuat kesimpulan berdasarkan jawapan pelajar.

Masa : 5 minit

Nilai :

1) Ketekunan

3) Peralatan dan bahan-bahan pendawaian permukaan

Peralatani) Pemotong kabelii) Playariii) Penukuliv) Pembentuk klip pendawaianv) Pita ukurvi) Skru driver

1) Pelajar dapat menyenaraikan 5 daripada8 peralatan yang digunakan dalam pendawaian permukaan

2) Pelajar boleh menyatakan 3 daripada 5 bahan-bahan yang digunakan dalam

Teknik pengajaran : Soal jawab, brainstorming dan demonstrasi

1) Guru menerangkan mengenai 8 peralatan yang digunakan dalam pendawaian permukaan menggunakan peralatan sebenar

2) Guru memilih 3 orang pelajar secara rawak untuk menyenaraikan 5 daripada 8 peralatan yang digunakan dalam pendawaian permukaan.

Masa : 30 minit

ABM :

1) Pemotong kabel

2) Playar3) Penukul4) Pembentuk klip

pendawaian

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Amali

ISI KANDUNGANPENGETAHUAN/

KEMAHIRAN YANG PERLU DIKUASAI

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

vii) Pena pengujiviii) Multimeter penguji

Bahan-bahani. Pemegang lampu

ii. Suis dua halaiii. Kabeliv. Klip plumbumv. Paku wiring

Alat perlindungan lebihan arusi. Pelindung arus lebih

ii. Pelindung arus bocor ke bumi

3) pendawaian permukaan.

4) Pelajar dapat menggunakan peralatan dan bahan-bahan pendawaian permukaan yang sesuai.

5) Pelajar dapat menjelaskan dua alat perlindungan pendawaian

3) Pelajar memberikan jawapan.

4) Guru menjelaskan mengenai 5 bahan yang digunakan dalam pendawaian permukaan menggunakan bahan sebenar.

5) Guru meminta pelajar menyatakan 3 daripada 5 bahan yang digunakan dalam pendawaian permukaan.

6) Pelajar memberikan jawapan.

7) Guru menunjukan cara menggunakan peralatan dan bahan dengan betul (rujuk Lampiran 2)

8) Gurur meminta pelajar menunjuk semula cara menggunakan peralatan dan bahan untuk pendawaian permukaan.

9) Guru menerangkan mengenai 2 perlindungan dalam pendawaian.

10) Guru meminta seorang pelajar menjelaskan mengenai 2 alat perlindungan yang digunakan dalam pendawaian.

11) Pelajar memberikan jawapan.

5) Pita ukur6) Skru driver

BBM :

1) Lampiran 2-proses mendawai pendawaian permukaan dan kaedah pemasangan kabel

2) Pemegang lampu

3) Suis dua hala4) Kabel5) Klip plumbum6) Paku wiring

Nilai :

1) Keberanian

2) Ketekunan

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Amali

ISI KANDUNGANPENGETAHUAN/

KEMAHIRAN YANG PERLU DIKUASAI

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

4) Pendawaian permukaan domestik satu fasa

1) Pelajar dapat mengaplikasikan peralatan dan bahan-bahan pendawaian dengan betul mengikut gambarajah lukisan pendawaian

2) Pelajar dapat membuat kerja-kerja pendawaian mengikut lukisan pendawaian

1) Guru membahagikan pelajar kepada 3 orang setiap kumpulan. Setiap kumpulan mendapat satu bay untuk membuat pendawaian permukaan.

2) Guru mengarahkan pelajar untuk mengambil bahan-bahan dan peralatan yang digunakan dalam pendawaian permukaan satu fasa.

3) Guru meminta pelajar untuk membuat kerja-kerja pendawaian mengikut lukisan pendawaian yang telah dilukis.

4) Pelajar melakukan kerja-kerja pendawaian berdasarkan apa yang telah dipelajari.

5) Guru memantau semua kumpulan ketika membuat kerja-kerja pendawaian.

MASA : 90 minit

Nilai :

1) Keberanian

2) Ketekunan

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Amali

PENUTUP :

1) Guru membandingkan hasil kerja bagi setiap kumpulan

2) Guru meminta supaya peralatan bengkel dikemaskan.

TUGASAN :

Guru meminta pelajar memahami litar pendawaian dengan lebih lanjut..

REFLEKSI KENDIRI:

Kesemua pelajar mencapai semua objektif pertama, kedua dan ketiga.

Objektif keempat tidak tercapai kerana pendawaian elektrik bagi setiap kumpulan masih

belum siap sepenuhnya

Pendawaian elektrik akan disambung pada waktu pembelajaraan seterusnya iaitu pada

04.05.2014 jam 8.00 pagi hingga 11.00 pagi.