rancangan pengajaran harian

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tarikh : 04 september 2014 ( khamis) Tahun : 1 Bestari Masa : 11.00am - 12.00pm ( 1 jam ) Bilangan Murid : 10 orang Tema : Pekerjaan Tajuk : Mari mengenali jenis-jenis perkerjaan Standard kandungan Standard pembelajaran 1.2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat dengan betul. 1.2.4 Mendengar, memahami,menyebut, dan mengeja perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan suka kata tertutup dengan betul dan tepat. Kemahiran literasi 1.1 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat dengan betul. Objektif Pelajaran: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat : 1. Mendengar, mengecam dan menyebut perkataan berdasarkan gambar. 2. Menyebut dan mengeja perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup yang didengar dengan betul dan tepat. 3. Memahami dengan memberi makna perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang betul. 4. Mengingat dan menyebut semula jenis pekerjaan berdasarkan pelbagai gambar yang ditunjukkan. Kaedah: Pandang dan Sebut. Sistem Bahasa i. Tatabahasa : Kata nama, kata kerja dan kata adjektif ii. Aspek bahasa : fonologi, simantik dan sintaksis iii. Kosa kata : Penyelam, Doktor, Jururawat, Ahli Bomba, Penyelam, Jururawat,Tukang Masak , Juruterbang dan Hakim Pengisian Kurikulum: Ilmu : Muzik Nilai Murni : kerajinan, bekerjasama, hormat menghormati dan rasional

Upload: dvya-selvakumar

Post on 14-Apr-2017

381 views

Category:

Education


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pengajaran harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh : 04 september 2014  ( khamis)

Tahun : 1 Bestari

Masa : 11.00am - 12.00pm ( 1 jam )

Bilangan Murid : 10 orang

Tema : Pekerjaan

Tajuk : Mari mengenali jenis-jenis perkerjaan

Standard kandungan Standard pembelajaran

1.2 Mendengar, mengecam dan menyebut

bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata,

perkataan, frasa dan ayat dengan betul.

1.2.4 Mendengar, memahami,menyebut, dan

mengeja perkataan yang mengandungi suku

kata terbuka dan suka kata tertutup dengan

betul dan tepat.

Kemahiran literasi

1.1 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan,

frasa dan ayat dengan betul.

Objektif Pelajaran:

Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :

1. Mendengar, mengecam dan menyebut perkataan berdasarkan gambar.

2. Menyebut dan mengeja perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup

yang didengar dengan betul dan tepat.

3. Memahami dengan memberi makna perkataan yang mengandungi dua atau tiga

suku kata dengan sebutan yang betul.

4. Mengingat dan menyebut  semula jenis pekerjaan berdasarkan pelbagai gambar

yang ditunjukkan.

Kaedah: Pandang dan Sebut.

Sistem Bahasa

i. Tatabahasa  : Kata nama, kata kerja dan kata adjektif

ii. Aspek bahasa  : fonologi, simantik dan sintaksis

iii. Kosa kata : Penyelam, Doktor, Jururawat, Ahli Bomba, Penyelam,

Jururawat,Tukang Masak , Juruterbang dan Hakim

Page 2: Rancangan pengajaran harian

Pengisian Kurikulum:

Ilmu : Muzik

Nilai Murni : kerajinan, bekerjasama, hormat –menghormati dan rasional

Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK

Kreativtii : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi,menjana Idea,

Elemen Keusahawanan

EK 1: 1.4   Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan

banyak idea

Kepelbagaian kaedah dan teknik :

KB : Mengenal  dan membezakan jenis pekerjaan

KP : Verbal linguistik, Intrapersonal, muzik dan kinestatik

Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan pengalaman

Pengetahuan sedia ada : Kenal beberapa jenis pekerjaan yang biasa dilihat oleh murid.

Bahan Bantu Mengajar

Bil. Jenis Jumlah

1. LCD 1

2. Komputer riba 1

3. Gambar dan perkataan (SLAID) 12

4. Video tentang pekerjaan 1

5. Borang rekod penilaian

i. Pemerhatian menggunakan borang

penilaian

1

Langkah /masa

Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Page 3: Rancangan pengajaran harian

Set Induksi

(5 minit)Bersoal jawab dengan

murid.

Membimbing murid

untuk bercakap dengan

berani.

Membina keyakinan

dalam diri murid untuk

memberi pendapat.

1.Guru menunjukkan satu

gambar pekerjaan.

2.Guru meminta murid-

murid menamakannya dan

menceritakan sedikit

tentang latar belakang

perkerjaan tersebut.

3.Guru bertanya kepada

murid-murid mengenai

cita-cita mereka.

4.Guru mengaitkan tajuk

yang hendak diajar.

BBM:

Kad gambar

TEKNIK:

Bersoal jawab

Nilai:

Berani

KBT:

Kajian masa depan

Langkah 1

(10 minit)

Soalan

1. Apakah anda faham

melalui video ini ?

2. Senaraikan

pekerjaan yang

terdapat dalam

video tersebut.

Isi pelajaran

Jenis-jenis pekerjaan

1.Guru menayangkan

video tentang pekerjaan.

2.Guru bersoal jawab

dengan murid.

3. Guru meminta murid

menyenaraikan pekerjaan

dan latar belakang

pekerjaan yang terdapat

dalam video tersebut.

BBM

1. video tentang

pekerjaan

2. LCD

3. komputer riba

4. speaker

KB

· Menghubung kait

BCB

   Memproses maklumat

Pembelajaran Kontekstual

Menghubung kaitkan

dengan pengalaman

dalam kehidupan

video

Page 4: Rancangan pengajaran harian

Langkah 2

(15 minit)

Kosa kata

Ahli bomba

Guru

Nelayan

Petani

Doktor

Askar

Penyelam

Jururawat

Hakim

Juruterbang

Penyanyi

1.Guru meminta murid

pandang dan menyebut

jenis pekerjaan yang

dipaparkan melalui slaid.

2.Murid diminta mengeja

perkataan yang

ditunjukkan.

3.Murid menyebut semula

perkataan yang

mengandungi suku kata

terbuka dan tertutup

dengan bimbingan guru.

BBM

Slaid

KBT (KB) :

Klasifikasi

Mengumpul dan

mengelas

SISTEM BAHASA

Kata nama Khas

KBT (TKP) :

hubung kait

Langkah 3

(10 minit) Mengenali dan

memahami suku kata

terbuka dan tertutup.

1.Guru membahagikan

murid kepada 5 kumpulan.

2.Murid diminta

mengelaskan perkataan

suku kata terbuka dan

tertutup dalam kumpulan.

3.Murid diminta

menerangkan kenapa

mereka mengatakan

perkataan tersebut adalah

suku kata terbuka dan

tertutup.

BBM:

Slaid

TEKNIK:

Perbincangan

Nilai:

Kerjasama

Langkah 4 Aktiviti Pengayaan BBM

Page 5: Rancangan pengajaran harian

(15 minit) 1.Murid diberi lembaran

kerja

latihan

memadankan jenis

pekerjaan dengan

perkataan.

latihan mengisi

tempat kosong.

1. Guru menyediakan

lembaran kerja.

2.Murid memadankan

jenis pekerjaan dengan

perkataan yang betul

dengan menggunakan

kaedah pengamatan serta

pandang dan sebut.

3. Murid mengisi tempat

kosong dengan

menggunakan jawapan

yang disediakan.

4.Guru meronda dan

memeriksa serta memberi

bimbingan semasa murid

membuat lembaran kerja.

5. Guru bersama-sama

murid menyemak

jawapan.

Aktiviti Pemulihan

Murid diminta menyebut

jenis- jenis pekerjaan

dengan betul.

Lembaran kerja

STRATEGI/TEKNIK:

-Penyoalan

- Pengamatan

- Latih tubi

-Pandang dan sebut

NILAI:

Kesabaran

Hormat –menghormati

PENILAIAN OBJEKTIF:

 Guru memastikan

murid membuat latihan

dengan betul,

.

Penutup

(5 minit) 1.Penutup Kognitif

2.Rumusan isi

pelajaran

1.Guru meminta murid

merumuskan apa yang

dipelajari.

2. Guru juga merumuskan

isi pelajaran .

2.Guru menyeru kepada

murid bahawa untuk

KB:

·      Merumus

NILAI:

rajin

Page 6: Rancangan pengajaran harian

mencapai cita-cita, kita

perlulah rajin berusaha

sejak zaman sekolah

rendah lagi.

Lembaran kerja 1

Padankan gambar dengan nama pekerjaan yang betul.

Page 7: Rancangan pengajaran harian

Doktor

Askar

Jururawat

Hakim

Juruterbang

Penyelam

Penyanyi

Lembaran kerja 2

Pilih jawapan yang betul dan isikan tempat kosong.

Page 8: Rancangan pengajaran harian

Ritta bekerja sebagai seorang___________ di Hospital Belaga.

Pramugari Jururawat

Encik Ali bekerja sebagai ___________ di KLIA.

Juruterbang Guru

Pak cik saya merupakan seorang_________ di Mahkamah Kuching.

Hakim Pramugari

Apabila besar nanti, saya ingin menjadi seorang__________.

Doktor Askar

Ayah saya bekerja sebagai seorang ____________ di Hospital Kulim.

Penyanyi Doktor