rancangan pengajaran harian

14
Rancangan Pengajaran Harian 15/1/2015 : Khamis Nama Guru : HAMIDAH BT ABD WAHAB Waktu : Bahasa Melayu (6 Atas Sastera 2) Topik : Morfologi Terperinci : Konsep Morfem, Morfofonem dan Kata Bidang Pembelajaran : 1. Ciri-ciri konsep morfem, morfofonem dan kata 2. Kenal pasti bentuk morfem, morfofonem dan kata 3. Klasifikasi pembahagian morfem, morfofonem dan kata Hasil Pembelajaran : 1. Calon memahami ciri-ciri morfem, morfofonem dan kata 2. Calon mengenali bentuk dan bahagian morfem, morfofonem dan kata 3. Calon merujuk nota pembahagian morfem, morfofonem dan kata Objektif/ Kemahiran 1. Meningkatkan pemahaman laras morfem, morfofonem dan kata 2. Mengenali dengan jelas bentuk morfem, morfofonem dan kata 3. Berkebolehan mencari isi penting dan bentuk utama dalam kajian Hasil Yang Diharapkan: 1. Menyenaraikan klasifikasi morfem, morfofonem dan kata 2. Mengenal pasti jenis dan bentuk morfem, morfofonem dan kata 3. Menyenaraikan contoh Nilai Murni : 1. Ketekunan 2. Kesungguhan Kerja Rumah : Menulis nota Refleksi : Nama Guru : HAMIDAH BT ABD WAHAB Tarikh 18/1/2015 : Ahad Waktu Bahasa Melayu (6 Atas Sastera 2) Topik Pembentukan Kata Terperinci Bentuk Kata Bidang Pembelajaran : 1. Penerangan bentuk kata

Upload: midiewahab

Post on 19-Jan-2017

587 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pengajaran harian

Rancangan Pengajaran Harian15/1/2015 : Khamis

Nama Guru : HAMIDAH BT ABD WAHABWaktu : Bahasa Melayu (6 Atas Sastera 2)Topik : MorfologiTerperinci : Konsep Morfem, Morfofonem dan Kata

Bidang Pembelajaran : 1. Ciri-ciri konsep morfem, morfofonem dan kata2. Kenal pasti bentuk morfem, morfofonem dan kata3. Klasifikasi pembahagian morfem, morfofonem dan kata

Hasil Pembelajaran :1. Calon memahami ciri-ciri morfem, morfofonem dan kata2. Calon mengenali bentuk dan bahagian morfem, morfofonem dan kata3. Calon merujuk nota pembahagian morfem, morfofonem dan kata

Objektif/ Kemahiran1. Meningkatkan pemahaman laras morfem, morfofonem dan kata2. Mengenali dengan jelas bentuk morfem, morfofonem dan kata3. Berkebolehan mencari isi penting dan bentuk utama dalam kajian

Hasil Yang Diharapkan:1. Menyenaraikan klasifikasi morfem, morfofonem dan kata2. Mengenal pasti jenis dan bentuk morfem, morfofonem dan kata3. Menyenaraikan contoh

Nilai Murni :1. Ketekunan2. Kesungguhan

Kerja Rumah : Menulis notaRefleksi :

Page 2: Rancangan pengajaran harian

Nama Guru : HAMIDAH BT ABD WAHAB

Tarikh 18/1/2015 : AhadWaktu Bahasa Melayu (6 Atas Sastera 2)

Topik Pembentukan KataTerperinci Bentuk Kata

Bidang Pembelajaran : 1. Penerangan bentuk kata2. Kenal pasti bentuk kata3. Klasifikasi pembentukan kata

Hasil Pembelajaran : 1. Calon memahami pembentukan kata2. Calon mengenali bentuk dan bahagian dan kata3. Calon merujuk nota pembahagian dan kata

Objektif/ Kemahiran 1. Meningkatkan pemahaman laras kata2. Mengenali dengan jelas bentuk dan kata3. Berkebolehan mencari isi penting dan bentuk utama dalam

kajianHasil Yang Diharapkan: 1. Menyenaraikan klasifikasi dan kata

2. Mengenal pasti jenis dan bentuk kata3. Menyenaraikan contoh

Nilai Murni 1. Ketekunan2. Kesungguhan

5 Aspirasi Sistem Pendidikan Malaysia

1. Akses2. Kualiti3. Ekuiti4. Perpaduan5. Kecekapan

Aspirasi Utama Murid 1. Pengetahuan2. Kemahiran berfikir

Kerja Rumah 1. Menulis notaRefleksi

Page 3: Rancangan pengajaran harian

Nama Guru : HAMIDAH BT ABD WAHAB

Tarikh 21 hb Jan 2015 (Rabu)Waktu (6 Atas Sastera 1 dan 2)Topik Kerja Kursus

Terperinci Pengenalan Pembinaan Kerja KursusBidang Pembelajaran : 1. Pembahagian kerja kursus

2. Kenal pasti bentuk manual kerja3. Klasifikasi pembahagian tugasan

Hasil Pembelajaran : 4. Calon memahami pembahagian tugasan5. Calon mengenali tugasan daripada Majlis Peperiksaan

Malaysia6. Calon merujuk nota pembahagian manual

Objektif/ Kemahiran 4. Meningkatkan pemahaman pembinaan tugasan5. Mengenali dengan jelas bentuk manual6. Berkebolehan mencari isi penting dan bentuk utama dalam

kajianHasil Yang Diharapkan: 1. Menyenaraikan klasifikasi tugasan

2. Mengenal pasti jenis tugasan3. Menyenaraikan keperluan

Nilai Murni 1. Kerjasama2. Usahasama

5 Aspirasi Sistem Pendidikan Malaysia

6. Akses7. Kualiti8. Ekuiti9. Perpaduan10. Kecekapan

Aspirasi Utama Murid 1. Kemahiran berfikirKerja Rumah 1. Mencari bahan di MPMRefleksi

Page 4: Rancangan pengajaran harian

Mata PelajaranTingkatanMasa

Tema/TajukSubtajukBand

Hasil Pembelajaran AktivitiPdP

Refleksi

Bahasa Melayu26.5.20156 Atas Sastera 1 dan 2 (gabung Kelas)Rabu11.50 – 1.50 pg

Kerja Kursus Penggal 3Menulis Teknik membuat kerja kursus

Sistem BahasaSemantik (tema kerja Kursus)

Pada akhir PdP murid diharap :

1. Meneliti kerja kursus yang dionline oleh MPM dengan pembinaan yang betul.

2. Menganalisis keperluan kerja kursus berdasarkan tajuk yang diberi.

3. Meneliti peraturan kerja kursus yang tepat dan menepati tajuk yang diberi.

KBAT : Menilai

Nilai :1. Kesungguhan2. Hormat

menghormati

1. Set induksi2. Pemberian

penyataan tajuk dan penerangan

3. Pelajar menganalisis keperluan berdasarkan isi-isi yang telah dicari melalui pelbagai media dan bahan .

4. Penulisan lengkap

5. Mengingatkan untuk tempoh penghantaran kerja kursus yang siap.

6. Menganalisis bahan semantik

Penilaian:1. Bertulis2. Evidens Kerja

Kursus

BBM1. Buku rujukan2. Keratan

akhbar3. Ladtop sendiri

ASPIRASI MURID1. Pengetahuan2. Kemahiran

berfikir

Tidak dapat dijalankan kerana pelajar ke dewan untuk ceramah kaunseling

Tanda tangan Guru Tanda tangan Pengetua

.............................. ......................

Page 5: Rancangan pengajaran harian

Mata PelajaranTingkatanMasa

Tema/TajukSubtajukBand

Hasil Pembelajaran AktivitiPdP

Refleksi

Bahasa Melayu6 Atas Sastera 1 dan 2 Khamis22.6.2015(gabung Kelas)Isnin9 – 10

Penggal 3Kerja kursus

PengenalanKonsepHuraiancontoh

Pada akhir PdP murid diharap :

1. Mencari isi untuk kerja kursus dengan pembinaan kata yang betul.

2. Mengumpulkan isi-isi tajuk yang diberi.

3. Memahami kehendak tajuk yang tepat dan menepati tajuk yang diberi.

KBAT : Menilai MenaakulNilai :

1. Kegigihan2. Kerja sama

1. Set induksi2. Penerangan dan

perbincangan3. Akiviti :

Kolaboratifi. Perbincanganii. Berkumpul

dalam kumpulan

iii. Merujuk manual MPM

iv. Bersoal jawabv. Mencatat isi

untuk dianalisis

4. Penilaiani. Lisan dan

bertulisii. Evidens Kerja

kursus untuk kerja kursus

BBMi. Power pointii. Manual MPMiii. Bahan

rujukan nota dan internet

ASPIRASI MURID :1. Pengetahuan2. Kemahiran

Berfikir

19 pelajar yang hadir dapat berbincang dalam kumpulan mencari isi kajian.

Tanda tangan Guru Tanda tangan Pengetua

............................. ..................................

Page 6: Rancangan pengajaran harian

Mata PelajaranTingkatanMasa

Tema/TajukSubtajukBand

Hasil Pembelajaran AktivitiPdP

Refleksi

Bahasa Melayu6 Bawah Sastera 2 Rabu23.6.20154 dan 5

Penggal 1Bahasa Melayu Modenhuraian-Tokoh & Huraian-Bukti..Institusi perkembangan bahasa

Pada akhir PdP, murid dapat :

1. Mengenal pasti susunan ciri-ciri bahasa Melayu Moden

2. Mengenal pasti struktur perkembangan bahasa Melayu

3. Membezakan jenis isntitusi perkembangan bahasa

4. Menjawab soalan aneka pilihan.

KBAT :MengkategoriMenganalisis

Nilai : 1. Kesungguhan2. Toleransi

Aktiviti : kolaboratifi. Peneranganii. Perbincanganiii. Soal jawabiv. Mencatat isi

1. Penilaian:i. Lisan dan

bertulisii. Membuat

peta alir

BBM:1. Power point2. Bahan edaran

ASPIRASI MURID:1. Pengetahuan2. Kemahiran

berfikir

22 orang pelajar memahami arahan dan berupaya membentangkan isi.

Tanda tangan Guru Tanda tangan Pengetua

................................. ......................................

Page 7: Rancangan pengajaran harian

Mata PelajaranTingkatanMasa

Tema/TajukSubtajukBand

Hasil Pembelajaran AktivitiPdP

Refleksi

Pengajian Am6 Atas Sastera Isnin22.6.2015Masa 4 dan 5

Penggal 3LatihanASEANKerjasama Politik

a) Sebabb) objektifc) Fungsid) Jenise) kesan

Pada akhir PdP murid diharap :

1. Mencari isi untuk menganalisis dengan pembinaan ASEAN.

2. Mengumpulkan isi-isi data yang dianalisis yang diberi.

3. Memahami kehendak tajuk yang tepat dan menepati tajuk yang diberi.

KBAT : Menilai Menganalisis

Nilai :3. Kegigihan4. Kerja sama

1. Set induksi2. Pemberian

penyataan tajuk dan penerangan

3. Pelajar membina isi penting berkenaan dasar luar Malaysia meliputi objektif, sebab, fungsi dan kesan.

4. Menyiapkan nota

Penilaian:1. Bertulis2. Evidens jadual

BBM1. Buku rujukan2. Keratan akhbar3. Ladtop sendiri

ASPIRASI MURID3. Pengetahuan4. Kemahiran

berfikir

Kesemua pelajar faham dan membuat analisis

Tandaangan Guru Tandatangan Pengetua

......................... .....................

Page 8: Rancangan pengajaran harian

Mata PelajaranTingkatanMasa

Tema/TajukSubtajukBand

Hasil Pembelajaran AktivitiPdP

Refleksi

Bahasa Melayu6 Bawah Sastera 2 Rabu24.6.2015Masa 7 dan 8

Penggal 1Bahasa Melayu ModenPengenalan Kepada :-Pramoden dan Pascamoden Pembentangan

Perkembangan abad 19 dan 20

Ciri-ciriPeranan individu dan badan

Pada akhir PdP, murid dapat :

1. Mengenal pasti ciri-ciri dan konsep bahasa abad 19 dan 20.

2. Mengenal pasti bahan bukti zaman moden.

3. Membezakan jenis perkembangan bahasa mengikut abad .

4. Membina ayat ciri-ciri bahasa moden

KBAT :MengkategoriMenganalisis

Nilai : 3. Kesungguhan

Toleransi

1. Set induksi2. Penerangan dan

perbincangan3. Akiviti : Kolaboratifi. Perbincanganii. Berkumpul

dalam kumpulan

iii. Merujuk manual MPM

iv. Bersoal jawabv. Mencatat isi

untuk dibincangkan.

vi. Penilaianiii. Lisan dan

bertulis

BBMiv. Power pointv. Manual MPMvi. Bahan rujukan

nota dan internet

ASPIRASI MURID :3. Pengetahuan4. Kemahiran Berfikir2. Set induksi3. Penerangan dan

perbincangan berdasarkan paparan slide.

4. Aktiviti : kolaboratifv. Peneranganvi. Perbincanganvii. Soal jawabviii. Mencatat isi

5. Penilaian:iii. Lisan dan

bertulisiv. Membuat peta

alirBBM:

Page 9: Rancangan pengajaran harian

3. Power point4. Bahan edaranASPIRASI MURID:5. Pengetahuan

Kemahiran berfikir

Page 10: Rancangan pengajaran harian

Mata PelajaranTingkatanMasa

Tema/TajukSubtajukBand

Hasil Pembelajaran AktivitiPdP

Refleksi

Page 11: Rancangan pengajaran harian

Bahasa Melayu6 Bawah Sastera 2 Isnin24.6.2015Masa 7 dan 8

Penggal 1Bahasa Melayu ModenPengenalan Kepada :-

Perkembangan abad 19 dan 20

Ciri-ciri Peranan

individu dan badan

Pada akhir PdP, murid dapat :

6. Mengenal pasti ciri-ciri dan konsep bahasa abad 19 dan 20.

7. Mengenal pasti bahan bukti zaman moden.

8. Membezakan jenis perkembangan bahasa mengikut abad .

9. Membina ayat ciri-ciri bahasa moden

KBAT :MengkategoriMenganalisis

Nilai : 4. Kesungguhan5. Toleransi

4. Set induksi5. Penerangan dan

perbincangan6. Akiviti : Kolaboratifvii. Perbincanganviii. Berkumpul dalam

kumpulanix. Merujuk manual

MPMx. Bersoal jawabxi. Mencatat isi

untuk dibincangkan.

xii. Penilaianiv. Lisan dan bertulis

BBMvii. Power pointviii. Manual MPMix. Bahan rujukan

nota dan internet

ASPIRASI MURID :5. Pengetahuan6. Kemahiran Berfikir6. Set induksi7. Penerangan dan

perbincangan berdasarkan paparan slide.

8. Aktiviti : kolaboratifix. Peneranganx. Perbincanganxi. Soal jawabxii. Mencatat isi

9. Penilaian:v. Lisan dan bertulisvi. Membuat peta

alirBBM:5. Power point6. Bahan edaranASPIRASI MURID:10. Pengetahuan11. Kemahiran berfikir

Page 12: Rancangan pengajaran harian
Page 13: Rancangan pengajaran harian

Mata Tema/Tajuk Hasil Pembelajaran Aktiviti Refleksi

Page 14: Rancangan pengajaran harian

PelajaranTingkatanMasa

SubtajukBand

PdP

Pengajiann Am6 Atas Sastera Rabu24.6.2015Masa 10 dan 11

ASEANsambungan.matlamat penubuhan.jenis perhubungan. kesan penubuhan

Pada akhir PdP, murid dapat :

1. Dapat menjelaskan kepentingan membina penubuhan negara ASEAN.

2. Menjelaskan cara membina peta minda yang betul

3. Menjelaskan cabaran dan langkah begi membina keperluan membina ayat-ayat yang betul

Aktiviti:1. Sumbangsaran2. Pembentangan idea

dan huraian isi karangan

3. Melukis peta alir4. Menulis isi penting

untuk menulis karangan

Tema :Dasar hubungan luar & hubungan diplomatik

Soalan.Huraikan...

Kemahiran :1. Berkeupayaan

memahami, menganalisis dan komunikasi secara berkesan.

2. Berkebolehan mencari dan mengumpul maklumat daripada pelbagai sumber.

Tandatangan Guru Tandatangan Pengetua

............................... ...............................

Page 15: Rancangan pengajaran harian

Mata PelajaranTingkatanMasa

Tema/TajukSubtajukBand

Hasil Pembelajaran AktivitiPdP

Refleksi

Bahasa Melayu6 Atas Sastera 1 dan 2 (gabung Kelas)Ahad21.6.2015Masa 7 dan 8

Kerja Kursus 5sambungan...menetapkan tema...membina tajuk...membina objektif

Pada akhir PdP, murid dapat :

1. Mengenal pasti dengan pembinaan penetapan tema.

2. Mengenal pasti tajuk karangan.

3. Membezakan jenis ayat yang ada binaan frasa

4. Membina objektif kajian.

KBAT :MengkategoriMenganalisis

Nilai : 1. Kerjasama2. Toleransi

Aktiviti1. Set induksi2. Penerangan dan

perbincangan3. Akiviti : Kolaboratifi. Peneranganii. Perbincanganiii. Soal jawabiv. Mencatat isi

10. Penilaian:vii. Lisan dan bertulisviii. Membuat peta

alir dan rajah pohon

BBM:

7. Bahan edaran

ASPIRASI MURID:3. Pengetahuan4. Kemahiran berfikir

Tidak dapat dijalankan kerana pelajar terlibat dengan lapangan kerja luar.

Tandatangan Guru Tandatangan Pengetua

........................ ......................................